Արցախում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը ավելացավ երկուսով 04/09/2020   17:38  |  Կորոնավիրուս
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից տեղեկացնում են, որ այսօր թեստավորված երեք քաղաքացիներից երկուսի թեստավորման արդյունքը եղել է դրական:
Նրանցից մեկն ապրիլի 7-ին հաստատված վարակակրի հարսն է, ով ապրիլի 2-ից արդեն ինքնամեկուսացվել էր: Երկրորդը ՀՀ-ից Արցախ մուտք գործած ՀՀ քաղաքացի է, որի անհատական քարտի լրացման ժամանակ պարզվել է, որ եկել է ռիսկային բնակավայրից: Այդ քաղաքացին ևս, մինչ թեստավորումը գտնվել է ինքնամեկուսացման մեջ, և առաջիկայում նրան տեղափոխելու են Հայաստանի Հանրապետություն:
ℹ️ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հաստատված կորոնավիրուսի վարակով երկրորդ անձը, ունենալով Մոշաթաղ համայնքի գրանցում, մարտի 31-ին կայացած ընտրությունների օրը քվեարկել էր Միրիկի հարևան Մոշաթաղ համայնքում, այստեղ արդեն մի քանի օր է ուժեղացված ծառայություն են իրականացնում ԱՀ ԱՆ «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Քաշաթաղի շրջանային բաժնի մասնագետները, իսկ գյուղի բնակիչները պատասխանատուների հորդորով ինքնամեկուսացվել էին իրենց առանձնատներում:
Իրականացվող աշխատանքների մասին լրացուցիչ տեղեկություններ կհաղորդենք ավելի ուշ:
15:36 09/04/2020  |  ԿորոնավիրուսՕրհասական է բոլոր պետական մտածելակերպ ունեցող գործիչների համախմբումը. Արման Վարդանյան
15:03 09/04/2020  |  ԿորոնավիրուսՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը արտագնա աշխատանքի գնացած ՀՀ քաղաքացիներին շինաշխատանքներ կառաջարկի
13:12 09/04/2020  |  ԿորոնավիրուսՍևքար համայնքում բուժքույր է մեկուսացվել՝ կորոնավիրուսի կասկածանքով
12:11 09/04/2020  |  ԿորոնավիրուսՀանգստանալու ժամանակ չկա. ԱՀԿ-ն զգուշացնում է. Եվրոնյուզ
12:05 09/04/2020  |  ԿորոնավիրուսԿորոնավիրուսով վարակվածության դեպքերն աշխարհում հատել են 1.5 միլիոնը. Ալջազիրա

В Арцахе подтвердились два новых случая заражения коронавирусом 04/09/2020   18:01  |  Коронавирус
Министерство здравоохранения Республики Арцах сообщает, что результаты анализов двух из трех граждан, прошедших тестирование на выявление коронавируса нового типа, оказались положительными.
“Среди  них – невестка жителя, у которого 7 апреля подтвердился вирус и который с 2 апреля был изолирован. Второй человек, у которого выявили коронавирус, -  это гражданин Армении, прибывший из РА в Арцах. При заполнении его личной карты выяснилось, что он прибыл из населенного пункта, находящегося в зоне риска. Этот гражданин тоже до прохождения тестирования находился в самоизоляции. В ближайшее время его доставят в Республику Армения”, - говорится в сообщении.
Также отмечается, что с учетом того обстоятельства, что  второй человек с подтвержденным диагнозом “коронавирус”, был прописан в общине Мошатаг, на состоявшихся  31 марта выборах он голосовал в расположенной по соседству с селом Мирик общине Мошатаг, где уже несколько дней усиленную службу несут специалисты кашатагского районного отдела ГНКО “Центр эпидемиологии и гигиены” Минздрава Республики Арцаха. А жители села по призыву ответственных лиц самоизолировались в своих частных домах.