Բանկերը վարկային արձակուրդ են տվել 290 հազար քաղաքացիների. Վարչապետ 04/09/2020   11:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս պահի դրությամբ կառավարության նախաձեռնած հակաճգնաժամային միջոցառումների շրջանակում արդեն բաշխվել է 3 մլրդ 670 մլն դրամ: Այս մասին կառավարության այսօրվա նիստի մեկնարկին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վերջինս նկատեց այս թիվը կառավարության նախատեսածի 10 տոկոսից էլ պակաս է. «Կառավարությունն արդեն իսկ հրապարակել է այն էլեկտրոնային պատուհանը, որով քաղաքացիները կարող են ստուգել արդյոք իրենք տվյալ ծրագրերի շահառու են, թե ոչ: Այս օրերին բազմաթիվ շահառուներ իրենց անունները չեն գտել, բայց ուզում եմ ասել, որ ամենօրյա ռեժիմով տվյալները թարմացվում են: Բազան ամենաուշը հաջորդ շաբաթվա սկզբին կամբողջանա և ամբողջ օգնությունները և աջակցության փաթեթները հասանելի կլինեն բոլոր քաղաքացիներին, ովքեր ծրագրերի շահառու են հանդիսանում»,-ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքով այսօրվա դրությամբ ՀՀ բանկերը շուրջ 290 հազար քաղաքացիների վարկային արձակուրդ են տվել 9,3 մլրդ դրամի չափով: Վարկային արձակուրդ է տրվել նաև 5300 իրավաբանական անձանց 15,4 մլրդ դրամի չափով: Վարչապետը վստահեցրեց, որ այս գործընթացը կշարունակվի:
«Այսօր դաշտում բազմաթիվ են առաջարկները, թե ինչ պետք է անի կառավարությունը և երբեմն այդ առաջարկությունենրի հեղեղից գլխապտույտ կարելի է ստանալ: Մենք բավական երկար ժամանակ ամենօրյա ռեժիմով աշխատում ենք: Կառավարությունը հստակ ռազմավարություն ունի, թե ինչպես է հաղթահարելու ճգնաժամը: Իհարկե մենք կլսենք բոլորին, հաշվի կառնենք առաջարկներ, բայց մեր քայլերը տեղավորվելու են մեր ռազմավարության մեջ»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը` ընդգծելով, որ հստակ քայլերով առաջ են գնալու և շարունակելու են հակաճգնաժամային միջոցառումների ընդունումը:
08:56 09/04/2020  |  ՄամուլՈվքեր են Արցախի ցույցի «հովանավորները». դա Փաշինյանի սրտով չէ․ «Փաստ»
14:54 08/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԾրագրերի ծախսային թերակատարումները պետք է հասցնենք նվազագույնի և ազատված ֆինանսներն ուղղենք այլ նախագծերի իրականացմանը. վարչապետ
14:02 08/04/2020  |  ՄեկնաբանությունՇուրջ 290 հազար քաղաքացիների տրվել է վարկային արձակուրդ. Նիկոլ Փաշինյան

Правительство Армении предоставило помощь на сумму 3,67 млрд. драмов - Пашинян 04/09/2020   12:32  |  Лента новостей
3 миллиарда 670 миллионов драмов распределено к этому моменту в рамках инициированных правительством антикризисных мер по борьбе с последствиями коронавируса нового типа. Об этом на заседании правительства в четверг, 9 апреля, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он отметил, что этото показатель составляет менее 10% запланированного кабмином финансирования.
“Правительство уже опубликовано электронное окно, через которое граждане могут проверить, являются ли они бенефициарами данных программ или нет. В эти дни многие из бенефициаров не обнаружили своих имен, однако я хочу заявить, что данные в ежедневном режиме обновляются. Самое позднее в начале следующей недели база пополнится всеми данными, и весь пакет помощи будет доступен всем гражданам, которые являются бенефициарами программ”, - сказал премьер.
По его словам, по состоянию на сегодняшний день, банки Армении предоставили около 290 тыс. граждан кредитные каникулы на сумму в общей сложности 9,3 млрд. драмов. Кредитные каникулы предоставлены также 5300 юридическим лицам на сумму в размере 15,4 млрд. драмов. Премьер заверил, что этот процесс будет продолжен.
“Сегодня звучат множество предложений о том, какие меры  следует предпринимать правительству. Временами от потока этих предложений может закружиться голова. Мы довольно обстоятельно, в ежедневном режиме, работаем. Правительство имеет четкую стратегию  по преодолению кризиса. Конечно, мы выслушаем всех, учтем предложения, однако наши шаги будут умещаться в нашу стратегию”, -  отметил Никол Пашинян. Он  подчеркнул, что  будут последовательно продвигаться вперед и продолжат процесс принятия антикризисных мер.