Հայտնի է Արմեն Թավադյանի գործով առաջին դատական նիստի օրը 04/08/2020   12:06  |  Դատական ռեպորտաժներ
«5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանի և Վարուժան Մկրտչյանի քրեական գործով առաջին դատական նիստը նշանակվել է ապրիլի 15-ին՝ ժամը 11:30-ին: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Դատական տեղեկատվական համակարգից:
Հիշեցնենք, որ Արմեն Թավադյանը մեղադրվում է «Մարտի 1»-ի գործով տուժողներից մեկին ենթադրաբար կաշառելու համար, որ դատարանում սուտ ցուցմունք տա։ Նրա դեմ ցուցմունք է տվել Ռ.Քոչարյանի մեկ այլ ենթադրյալ աջակից՝ Վ.Մկրտչյանը, որը նախ ձերբակալվել էր, ապա ազատ արձակվել։
Արմեն Թադայանն ավելի քան երկու ամիս գտնվել է նախնական կալանքի տակ եւ միայն վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ Ալեքսանդր Ազարյանի նախագահությամբ, մարտի 11-ին վերացրեց նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը՝ արձանագրելով, որ բացակայում է հիմնավոր կասկածը։
Մարտի 16-ին դատախազությունը հայտարարեց, որ հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և գործն ուղարկել դատարան, որը դատարան մուտք է եղել մարտի 18-ին և նույն օրը մակագրվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահ Արթուր Մկրտչյանին:
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ դատավոր Արթուր Մկրտչյանը, ում մակագրվել է քրեական գործը, նախկինում երկար տարիներ աշխատել է դատախազությունում, եղել է Լոռու մարզի դատախազը։ Բացի այդ՝ Արթուր Մկրտչյանը հանրությանը հայտնի է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքը երկարացնելու որոշմամբ: 2019թ. հունվարի 18-ին նա բավարարել է ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքը ևս երկու ամսով երկարացնելու մասին և մերժել է պաշտպանների գրավի միջնորդությունը:
18:24 06/04/2020  |  Քաղաքացիական իրավունքԱրմեն Թավադյանը դատի է տվել ԽԱՊԿ նախագահ Աշոտ Մելիքյանին
16:41 24/03/2020  |  Դատական ռեպորտաժներԱրմեն Թավադյանի գույքի վրա կալանք դնելու որոշման դեմ բողոքը մակագրվել է դատավոր Վահագն Մելիքյանին
13:37 23/03/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԴատախազությունը բողոքարկել է Արմեն Թավադյանի կալանավորումը վերացնելու մասին Վերաքննիչ դատարանի որոշումը
13:21 19/03/2020  |  Դատական ռեպորտաժներ«5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանի գործը կքննի Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահը
18:48 17/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Թավադյանի գույքի վրա կալանք դնելու որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել դատարան
18:06 16/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Թավադյանի վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել է դատարան
13:44 16/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Թավադյանը չի բացառել, որ իր նկատմամբ կլինեն նոր քրեական գործեր
13:08 16/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանությունը «Մարտի 1»-ի գործով տուժողին ենթադրյալ կաշառելու տեսանյութով աղավաղել է ապացույցները

Известна дата первого судебного заседания по делу владельца “Пятого канала” Армена Тавадяна 04/08/2020   13:16  |  Судебный репортаж
Первое заседание суда по уголовному делу в отношении владельца телекомпании “Пятый канал” Армена Тавадяна и Варужана Мкртчяна назначено на 11:30 15-ое апреля. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы “Даталекс”.
Напомним, что Армен Тавадян обвиняется в предполагаемом подкупе одного из потерпевших по делу о событиях 1 марта 2008 года для дачи ложных показаний в суде. Против него показания дал предполагаемый сторонник Кочаряна  - В. Мкртчян, который был сначала задержан, а потом был отпущен на свободу.
Тавадян отвергает предъявленное ему обвинение. В свою очередь сын второго президента Левон Кочарян заявил, что необходимости в подкупе потерпевших нет и не было, поскольку в уголовном деле против Роберта Кочаряна нет ни одного показания, которое нуждается в изменении.
Армен Тавадян находился в предварительном заключении более двух месяцев. И только Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Александра Азаряна 11 марта отменил избранную в отношении него меру пресечения в виде заключения под стражу, констатировав отсутствие обоснованного подозрения.
16 марта Прокуратура сообщила, что утвердила обвинительное заключение и направила дело в суд. Дело поступило в суд 18 марта и в тот же день было завизировано на имя председателя суда общей юрисдикции Еревана Артура Мкртчяна.
По сведениям “ФактИнфо”, судья Артур Мкртчян, к которому поступило дело, ранее долгие годы проработал в Прокуратуре, занимал пост прокурора Лорийской области.
Кроме того, Артур Мкртчян известен общественности решением о продлении второму президенту Армени Роберту Кочаряну срока ареста. 18 января 2019 года он удовлетворил ходатайство следователя Специальной следственной службы о продлении Роберту Кочаряну срока содержания под стражей еще на два месяца и отклонил ходатайство защиты об освобождении экс-президента под залог.
09:22 07/04/2020  |  Гражданское правоАрмен Тавадян подал в суд на главу Комитета по защите свободы слова Ашота Меликяна