Ծրագրերի ծախսային թերակատարումները պետք է հասցնենք նվազագույնի և ազատված ֆինանսներն ուղղենք այլ նախագծերի իրականացմանը. վարչապետ 04/08/2020   14:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի ունեցած խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են զբոսաշրջության և թափոնների կառավարման ոլորտներում իրականացվող վարկային ծրագրերի ընթացքը:  Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարությունից։
Զեկուցվել է, որ Զբոսաշրջության զարգացման և ենթակառուցվածքների ծրագրով, որի վարկային միջոցները կազմում են 55 մլն դոլար, 2016 թվականից մինչ օրս ծախսվել է 6 մլն դոլար: Նախատեսվում է, որ 2020 թվականին ծրագրի շրջանակում կներդրվի ևս 4 մլրդ դրամին համարժեք եվրո: Ծրագրով՝ Արարատի, Վայոց Ձորի, Սյունիքի, Արագածոտնի, Շիրակի, Կոտայքի, Գեղարքունիքի և Արմավիրի մարզերում իրականացվում են զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների բարելավման, մասնավորապես, տուրիզմի գոտիների, ճանապարհների վերանորոգման, զբոսաշրջային պատմական միջավայրի վերականագնման աշխատանքներ:
Այնուհետև անդրադարձ է կատարվել Գյումրիում և Ջերմուկում ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացման հնարավորություններին, որոնց նախագծային աշխատանքներն արդեն իսկ պատրաստ են: Դրանք նախատեսվում է կյանքի կոչել, այդ թվում՝ պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության շրջանակում: Ներկայացվել է նաև «Համայնքների ենթակառուցվածքների զարգացման» վարկային ծրագրի ընթացքին:
Հաջորդ խորհրդակցության ընթացքում պատասխանատուները վարչապետին զեկուցել են Կոշտ թափոնների կառավարման վարկային ծրագրի շրջանակում իրականացվող աշխատանքները: Նշվել է, որ դրա շրջանակում նախատեսվում է Երևանում՝ Նուբարաշենի գործող աղբավայրի հարևանությամբ, կառուցել նոր աղբավայր և կոնսերվացնել մայրաքաղաքի 2 չգործող աղբավայր: Ներկայումս ընթացքի մեջ է նոր աղբավայրի կառուցման մրցույթների կազմակերպման գործընթացը: Քննարկվել են նաև նույն ծրագրի շրջանակում Կոտայքի և Գեղարքունիքի մարզերում աղբավայրերի կառուցման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Ամփոփելով խորհրդակցությունները՝ վարչապետը նկատել է, որ Հայաստանում մինչ այժմ եղել է կապիտալ ծախսերի թերակատարման քրոնիկ պրակտիկա:  «Հատկապես այս տարի դա անթույլատրելի է: Մենք պետք է ճշգրիտ կանխատեսենք ծախսերի հատվածը, որպեսզի այն միջոցները, որոնք հնարավոր չեն լինելու ծախսել, ուղղենք այլ ծրագրերի իրականացմանը»,- ասել է վարչապետը՝ կարևորելով ծրագրերի իրականացումը հատկապես սոցիալական խնդիրների լուծման առումով: «Մենք պետք է ծրագրերի թերակատումները հասցնենք նվազագույնի: Այստեղ ոչ միայն տնտեսական, այլև սոցիալական կարևոր բաղադրիչ կա»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
14:02 08/04/2020  |  ՄեկնաբանությունՇուրջ 290 հազար քաղաքացիների տրվել է վարկային արձակուրդ. Նիկոլ Փաշինյան
09:11 08/04/2020  |  ՄամուլՀրավիրում են նաեւ նրանց, որոնց կարծիքը շրջանցել են. «Փաստ»
00:26 08/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԼեւեն Տեր-Պետրոսյանը լռում է նաեւ առաջին նախագահի վերահսկողության տակ գտնվող քարոզչամիջոցների մասին. Աղասի Ենոքյան

В правительстве Армении обсудили процесс реализации кредитных программ в сфере туризма и управления отходами 04/08/2020   16:24  |  Лента новостей
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден процесс реализации кредитных программ в сфере туризма и управления отходами. Подоробности передает пресс-служба правительства Армении.
Было доложено, что в рамках Программы развития туризма и инфраструктур, кредитные средства которой составляют 55 млн долларов, с 2016 года по сей день было потрачено 6 млн долларов. Планируется, что в 2020 году в рамках программы будет вложено еще 4 млрд драмов. По программе в Араратской, Вайоц-Дзорской, Сюникской, Арагацотнской, Ширакской, Котайкской, Гегаркуникской и Армавирской областях осуществляются работы по улучшению туристических инфраструктур, в частности, по благоустройству туристических зон, дорог, восстановлению исторической туристической среды.
Затем были затронуты возможности реализации инфраструктурных проектов в Гюмри и Джермуке, проектные работы которых уже готовы. Планируется реализовать их в том числе в рамках сотрудничества государство-частный сектор. Был также представлен процесс осуществления кредитной программы “Развитие инфраструктур общин”.
В ходе совещания ответственные лица доложили премьер-министру о работах, осуществляемых в рамках Кредитной программы по управлению твердыми отходами. Было отмечено, что в рамках этого проекта планируется в Ереване, по соседству с действующим Нубарашенским полигоном для отходов, построить новый полигон и законсервировать 2 недействующие мусорные свалки столицы. В настоящее время идет процесс организации тендеров на строительство нового полигона для отходов. Были обсуждены также работы по строительству в рамках той же программы полигонов для отходов в Котайкской и Гегаркуникской областях.
Подводя итоги совещания, премьер-министр заметил, что в Армении до сих пор существовала хроническая практика недовыполнения капитальных расходов. “Особенно в текущем году это недопустимо. Мы должны точно спрогнозировать часть расходов, чтобы те средства, которые невозможно будет потратить, были направлены на реализацию других программ”, - сказал премьер-министр, подчеркнув важность реализации программ, особенно в плане решения социальных проблем. “Мы должны минимизировать недовыполнения программ. Здесь есть не только экономическая, но и важная социальная составляющая”, - отметил глава правительства.