Սերժ Սարգսյանն ապրիլի 16-ին կմասնակցի ՀՀ ԱԺ հատուկ հանձնաժողովի լսումներին. Նա պայման է դրել 04/07/2020   15:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակի կողմից այսօր պաշտոնական գրություն է ուղարկվել ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանին` ի պատասխան ս.թ. ապրիլի 6-ին նրա կողմից ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին հղված գրության:
Գրասենյակի պատասխանատուի ստորագրությամբ ուղարկված գրության մեջ նշվել է, որ չնայած ՀՀ երրորդ նախագահը որևէ օրենքով չի կրում պարտականություն հանձնաժողովի լսումներին ներկայանալու, այդուհանդերձ պատրաստակամ է այցելել հանձնաժողովի նիստին`երկրում հայտարարված արտակարգ դրությունից հետո` պայմանով, որ ձայնագրության մեկ օրինակը նիստից հետո տրամադրվի ՀՀ երրորդ նախագահին, եթե նիստի ընթացակարգով ձայնագրություն նախատեսված է, հակառակ դեպքում` տալ ձայնագրման հնարավորություն:
Գրասենյակի պատասխանատուի ստորագրությամբ ուղարկված գրության մեջ նշվել է, որ չնայած ՀՀ երրորդ նախագահը որևէ օրենքով չի կրում պարտականություն հանձնաժողովի լսումներին ներկայանալու, այդ թվում` «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքով, այդուհանդերձ, նախագահ Սերժ Սարգսյանը ո՛չ հանձնաժողովում և ո՛չ էլ որևէ այլ ձևաչափով խնդիր չունի մանրամասներ ներկայացնելու Ադրբեջանի կողմից 2016թ. սանձազերծված ապրիլյան ռազմական ագրեսիայի մասին, առավել ևս, որ ռազմական լայնածավալ այդ գործողությունների վերաբերյալ մինչ այժմ Սերժ Սարգսյանի կողմից հրապարակային բազմաթիվ անդրադարձներ են եղել` ելույթներ, հարցազրույցներ, նախագահի մասնակցությամբ անցկացված խորհրդակցություններ, հանդիպումներ, նիստեր, որոնցում բավականին հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել այդ իրադարձություններին:
Պաշտոնական պատասխանում միաժամանակ ընդգծվել է, որ ՀՀ Սահմանադրության 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք իրավասու են կատարելու միայն այնպիսի գործողություններ, որոնց համար լիազորված են Սահմանադրությամբ կամ օրենքներով, մինչդեռ Անդրանիկ Քոչարյանի` 06.04.2020 թվականի վերոհիշյալ գրությամբ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղարկված հրավերը մերժելու դեպքում գրավոր հիմնավորումներ ներկայացնելու խնդրանքը չի բխում Սահմանադրությամբ և օրենքներով հանձնաժողովին վերապահված լիազորությունների շրջանակից, ուստի առաջարկվել է հիշյալ պաշտոնատար անձին` այսուհետ գործել բացառապես իր լիազորությունների սահմաններում:
ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակը նաև խնդրել է պարզաբանել` արդյո՞ք հանձնաժողովի փակ նիստը ձայնագրվում, սղագրվում և պատշաճ կարգով արխիվացվում է, թե՞ ոչ և տեղեկացրել է, որ նախագահ Սարգսյանը նպատակահարմար է գտնում 2016թ. ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքները ուսումնասիրելու նպատակով ստեղծված հատուկ քննիչ հանձնաժողով այցելել ՀՀ կառավարության որոշմամբ Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում հայտարարված արտակարգ դրության ժամկետի ավարտից հետո` պայմանով, որ ձայնագրության մեկ օրինակը նիստից հետո տրամադրվելու է ՀՀ երրորդ նախագահին, եթե նիստի ընթացակարգով ձայնագրություն նախատեսված է, հակառակ դեպքում` տալ ձայնագրման հնարավորություն:
«Թեև տարակուսելի է, որ համավարակի հետևանքով ստեղծված իրավիճակում ԱԺ հանձնաժողովը որոշել է նիստ անցկացնել, այնուամենայնիվ, ՀՀ կառավարության կողմից արտակարգ դրության ժամկետի երկարաձգման որոշում կայացնելու դեպքում անգամ ՀՀ երրորդ նախագահը պատրաստ է ս.թ. ապրիլի 16-ին, ժամը 14:00-ին այցելել հանձնաժողով»,-ասված է ՀՀ երրորդ նախագահի գրասենյակի պատասխանում:
13:18 02/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը լավ գիտեր պատերազմի և հաղթանակի գինը, հայ զինվորի զորեղ ոգին ու անկոտրում կամքը. 3–րդ նախագահի գրասենյակ
08:24 31/03/2020  |  ՄամուլՀերթը Սերժ Սարգսյանինն է. հանձնաժողովը ուշքի չի գալիս.«Հրապարակ»
18:03 27/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ընտրե՛ ք պետության անվտանգությունը լավագույնս ապահովողին». Սերժ Սարգսյանի ուղերձն արցախցիներին

Серж Саргсян готов посетить комиссию по изучению обстоятельств Апрельской войне, но при условии 04/07/2020   16:50  |  Лента новостей
Офис третьего президента Армении Сержа Саргсяна сегодня направил официальное письмо председателю парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Андранику Кочаряну в ответ на адресованное Сержу Саргсяну обращение от 6-го апреля.
В письме за подписью ответственного представителя офиса указывается, что, несмотря на то, что закон, в том числе конституционный закон "Регламент НС", не обязывает третьего президента присутствовать на слушаниях в комиссии, тем не менее, Серж Саргсян не видит проблемы в представлении в комиссии или в любом ином формате деталей развязанной Азербайджаном в апреле 2016 года широкомасштабной военной агрессии, тем более, что до сих пор Серж Саргсян неоднократно в своих публичных выступлениях, интервью, совещаниях, встречах, заседаниях, достаточно обстоятельно касался этих событий.
В официальном ответе при этом подчеркивается, что в соответствии с частью 1 статьи 6 Конституции РА органы государственной власти и местного самоуправления, и должностные лица правомочны выполнять лишь те действия, полномочиями по выполнению которых они наделены Конституцией или законами. Между тем, просьба представить письменные обоснования в случае отклонения адресованного третьему президенту РА Сержу Саргсяну приглашения принять участие в заседании, содержащаяся в упомянутом обращении Андраника Кочаряна от 06.04.2020 г., не вытекает из круга полномочий комиссии, закрепленных за ней Конституцией и законами, поэтому данному должностному лицу предложено впредь действовать исключительно в рамках своих полномочий.
Офис третьего президента также просит пояснить, декствительно ли записывается, стенографируется и должным образом архивируется закрытое заседание комиссии. Офис также проинформировал о том, что президент Саргсян считает целесообразным посетить заседание следственной комиссии по изучению обстоятельств Апрельской войны после истечения введенного решением правительства РА на всей территории Республики Армения режима чрезвычайного положения при условии выдачи третьему президенту РА одной из копий записи после завершения заседания, если запись предусмотрена регламентом заседания, в противном случае, предоставления возможности записи.
“Хотя и вызывает недоумение то, что в условиях пандемии комиссия НС решила провести заседание, тем не менее, даже в случае принятия правительством РА решения о продлении срока действия режима чрезвычайного положения, третий президент Армении готов в 14:00 16 апреля с.г. посетить комиссию”, - говорится в ответе офиса третьего президента.