ՀՀ նախագահը շնորհավորել է Արցախի ընտրություններում երկրորդ փուլ անցած՝ Արայիկ Հարությունյանին եւ Մասիս Մաիլյանին 04/02/2020   09:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետությունում կայացած համապետական ընտրությունների առթիվ:
Շնորհավորում եմ բոլորիս Արցախի Հանրապետությունում կայացած համապետական ընտրությունների առթիվ:
Համաշխարհային այս բարդ ժամանակահատվածում տեղի ունեցած ընտրությունները հերթական անգամ ապացուցեցին, որ Արցախը կայացել է, նրա պետական մարմիններն ու կառույցները գործում են կազմակերպված ու համակարգված, հասարակությունն ակտիվ է եւ պատասխանատու:
Արդեն առիթ եմ ունեցել ասելու, որ մարտի 31-ի ընտրություններում հաղթողներ եւ պարտվողներ չեն լինելու: Արցախը եւ արցախցիները եւս մեկ անգամ ապացուցեցին ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների սկզբունքների հիման վրա ազատ եւ անկախ հայրենիք կառուցելու եւ զարգացնելու իրենց հաստատակամությունը:
Շնորհավորում եւ արդյունավետ գործունեություն եմ մաղթում բոլոր այն քաղաքական միավորներին, որոնք կձեւավորեն Արցախի Ազգային ժողովն՝ «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» կուսակցությունների դաշինք, «Միասնական հայրենիք» կուսակցություն, Արցախի «Արդարություն» կուսակցություն, ՀՅԴ կուսակցություն եւ Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն։
Շնորհավորում եմ նաեւ այն քաղաքական ուժերին, որոնք թեեւ չեն հաղթահարել ընտրական շեմը, սակայն վստահաբար կշարունակեն իրենց հայրենանվեր գործունեությունն արտախորհրդարանական հարթակում: Միասնականությունը եւ համախմբվածությունը բոլորիս հաջողության գրավականն են լինելու առաջիկա տարիների ընթացքում:
Շնորհավորում եմ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ անցած թեկնածուներին՝ Արայիկ Հարությունյանին եւ Մասիս Մաիլյանին: Վստահ եմ, որ արցախցիների վերջնական քվեն ստանալուց հետո նոր նախագահը կձեւավորի առողջ քաղաքական եւ աշխատանքային միջավայր՝ ներգրավելով բոլոր կարող ուժերին:
Շնորհավորում եմ նաեւ նախագահական ընտրություններին մասնակցած մյուս թեկնածուներին: Համոզված եմ, որ նրանք նույնպես իրենց ողջ ներուժը եւ կարողությունները կներդնեն ի նպաստ Արցախի զարգացման:
Այս ընտրություններով լիարժեք ուժի մեջ է մտնելու եւ կգործի Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությունը: Նոր ձեւավորվող Ազգային ժողովը եւ կառավարությունը կլծվեն երկրի մայր օրենքում ամրագրված մարդու եւ քաղաքացու իրավունքների իրագործման, երկրի անվտանգության ապահովման եւ տնտեսական զարգացման դժվարին ու պատվաբեր գործին:
Ներկայիս բարդ եւ մարտահրավերներով լի ժամանակներում մեր անելիքները շատ են: Վճռական եւ հաստատակամ ենք բոլորս՝ Արցախի, Հայաստանի, Սփյուռքի հայությունը: Անվտանգ, հզոր, կայուն եւ խաղաղ Արցախի ապագան մենք կապահովենք միասնական ու համատեղ ուժերով:
Աստված պահապան Արցախին, Հայաստանին եւ ամբողջ հայությանը։
18:52 27/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք առաջարկել ենք, որ անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ գումարվի . Դավիթ Իշխանյան
16:59 25/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿան Արցախին ոչ բնորոշ որոշ զարգացումներ, մենք տեսնում ենք աննախադեպ անձի պաշտամունքի ինչ-որ բաներ. Դավիթ Բաբայան
11:44 15/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար առաջադրվել է 11 թեկնածու
19:16 20/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության նախագահի և Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունների օր է հայտարարվում 2020 թվականի մարտի 31-ը
13:24 07/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը Պորտուգալիայում կմասնակցի Horasis վերլուծական կենտրոնի ամենամյա հանդիպմանը
13:40 03/03/2019  |  ԱնցուդարձՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը` վարորդի դերում (Լուսանկար)
11:22 24/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Էստոնիայի նախագահին
23:15 16/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Սարգսյանը Մյունխենում հանդիպել է «Ռոքֆելեր եղբայրների հիմնադրամ»-ի նախագահ Ստեֆան Հայնցի հետ

Арцах еще раз доказал свою решимость строить и развивать свободную и независимую родину - президент Армении 04/02/2020   11:30  |  Лента новостей
Президент Республики Армения Армен Саркисян выступил с посланием в связи с общегосударственным выборами в Республике Арцах. Текст послания приводит пресс-служба президента Армении.
Поздравляю всех нас с общегосударственными выборами в Республике Арцах.
Состоявшиеся в этот сложный для всего мира период выборы в очередной раз доказали, что Арцах состоялся, его государственные органы и структуры действуют организованно и координированно, общественность активна и ответственна.
Я уже имел повод говорить, что в выборах 31 марта не будет победителей и побеждённых. Арцах и арцахцы ещё раз доказали свою решимость строить и развивать свободную и независимую родину на основании принципов демократии и прав человека.
Поздравляю и желаю плодотворной деятельности всем тем политическим единицам, которые сформируют Национальное Собрание Арцаха: блок партий «Свободная Родина – ЕГА» партия «Единая Родина», Арцахская партия «Справедливость», партия АРФД и Демократическая партия Арцаха.
Поздравляю таже политические силы, которые хоть и не преодолели избирательный порог, однако, разумеется, продолжат свою патриотическую деятельность на всепарламентской плоскости. Единство и сплочённость – гарантия нашего общего успеха на предстоящие годы.
Поздравляю прошедших во второй тур президентских выборов кандидатов: Араика Арутюняна и Масиса Маиляна. Уверен, что после получения окончательного мандата арцахцев новый президент сформирует здоровую политическую и рабочую обстановку, привлекая все способные силы.
Поздравляю также других участвовавших в президентских выборах кандидатов. Уверен, что они также приложат весь свой потенциал и способности во имя развития Арцаха.
С этими выборами полноценно вступает в силу и начнёт действовать Конституция Республики Арцах. Формируемые Национальное Собрание и правительство приступят к реализации закреплённых в основном законе прав человека и гражданина, к трудному и почётному делу обеспечения безопасности и экономического развития страны.
В нынешнее сложное и полное вызовов время нам многое предстоит сделать. Мы все полны решимости и упорства: армяне Арцаха, Армении, Диаспоры. Мы общими и совместными силами обеспечим безопасное, мощное, стабильное и мирное будущее Арцаха.