Հարուցվել է քրեական գործ՝ հակառակորդի կողմից զինծառայողներին հրազենային վնասվածքներ հասցնելու դեպքի առթիվ 03/31/2020   17:52  |  Քրեական խրոնիկոն
2020 թվականի մարտի 30-ին՝ ժամը 18:40-ի սահմաններում, հակառակորդի մի խումբ զինծառայողներ ազգային և կրոնական ատելության շարժառիթով, երկու և ավելի անձանց ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, դիվերսիոն ներթափանցման փորձ են կատարել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության շրջանում տեղակայված մարտական դիրքերի ուղղությամբ և հրաձգային զինատեսակներից կրակահերթեր արձակել: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Միաժամանակ, հակառակորդի մարտական դիրքերից հրաձգային զինատեսակներից կրակահերթեր են արձակել զորամասի նշված և այլ մարտական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով ավագ լեյտենանտ Դ.Միրզոյանը, պայմանագրային զինծառայող Ա.Կյուրեղյանը և ենթասպա Ս.Գալստյանը ստացել են մարմնական վնասվածքներ:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 13-րդ կետերով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ և կատարվում է նախաքննություն:

Уголовное дело возбуждено по факту ранения трех армянских военнослужащих от огня противника 03/31/2020   18:24  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту ранения трех армянских военнослужащих в результате обстрела с азербайджанской стороны. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
“30-го марта 2020 года примерно в 18:40 группа военнослужащих противника предприняла  попытку диверсионного проникновения в направлении боевых позиций части N-ской воинской части Минобороны РА и выпустила несколько очередей из стрелкового оружия. Одновременно велся обстрел с боевых позиций противника по направлению позиций указанной части и другим, вследствие чего старший лейтенант Д.Мирзоян, военнослужащий контрактной службы А.Кюрегян и прапорщик С.Галстян получили ранения”, - говорится в сообщении.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам пунктов  1, 7 и 13 части 2 статьи 34-104( "Покушение на  убийство двух и более лиц по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма, совершенное группой лиц или организованной группой "). Ведется предварительное следствие.