Կառավարությունը միանվագ նպաստ կտրամադրի անչափահաս երեխա ունեցողներին, ովքեր աշխատանքից ազատվել են մարտի 13-ից մինչև 26-ն ընկած ժամանակահատվածում 03/26/2020   14:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը այսօր կառավարության նիստին հայտնել է, որ մարտի 13-ից մինչև 25-ն ընկած ժամանակահատվածում աշխատանքից զրկված անչափահաս երեխա ունեցողներին միանվագ նպաստ կտրամադրվի:
Բաթոյանն ասաց, որ ծրագիրն ուղղված է երեխաներին: Նախարարի խոսքով, աջակցությունը միանվագ նպաստի ձևով է, քննարկվել է մի քանի տարբերակ, աջակցությունը կկազմի կամ նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափով՝ յուրաքանչյուր անչափահաս երեխայի համար կամ 100 հազար դրամ:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ասաց՝ քննարկել են, աջակցությունը կլինի 100 հազար դրամի չափով, իսկ Փաշինյանը հավելեց, որ աշխատանքից զրկված ծնողի վերջին 3 ամսվա աշխատավարձը 500 հազար դրամից բարձր չպետք է լինի:
«Այս բոլոր ծրագրերով աշխատում ենք օրուգիշեր, միջոցները պետք է հասանելի լինեն չորեքշաբթի առավոտ ժամը 9:00-ից»,-ասաց Փաշինյանը:
Հարցի տեխնիկական հարցերի քննարկումը շարունակվեց: Զարուհի Բաթոյանն ասաց՝ հնարավոր է գումարը այդ օրը տեխնիկապես հասանելի չլինի՝ պայմանավորված տեխնիկական խնդիրներով: Փաշինյանն էլ ասաց, որ ծրագիրը պետք է սկսի աշխատել իր նշած ժամանակահատվածից:
Մանրամասները ՝ տեսանյութում:
18:35 10/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ2020 թ.-ից բռնության ենթարկված անձանց նոր ծառայություններ են տրամադրվելու․ Զարուհի Բաթոյան
13:15 13/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԾնողական իրավունքներից հրաժարվելուն հարկադրողը կենթարկվի քրեական պատասխանատվության
14:45 10/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿենսաթոշակառուներին և հաշմանդամություն ունեցող անձանց պետական թատրոններ և թանգարաններ այցելելու անվճար տոմսեր կտրամադրվեն
13:13 31/01/2020  |  Մեկնաբանություն«Այս ամենն արվել է առանց պետական բյուջեի հավելյալ միջոցների տրամադրման». Զարուհի Բաթոյանի գրառումը
15:35 14/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Բարի մամա» ՀԿ-ի հետ մեր մեկ տարվա համագործակցությունը արդյունավետ էր. Զարուհի Բաթոյանն այցելել է «Բարի տնակ»

Власти Армении помогут оставшимся без работы во время ЧП семьям с несовершеннолетними детьми 03/26/2020   14:38  |  Лента новостей
Министр труда и социальных вопросов Армении Заруи Батоян сегодня на заседании правительства в четверг, 26 марта, заявила, что лишившиеся работы в период с 13-го марта до 26-го марта родители, воспитывающие несовершеннолетних детей, получат единовременные пособия.
По словам министра, обсуждалось несколько вариантов. Она сообщила, что помощь будет оформлена в виде единовременного пособия в размере минимальной месячной зарплаты или 100 тыс. драмов.
По словам министра, бенефициариями программы выступают все те семьи, в которых есть несовершеннолетние дети и наличествует одно из следующих условий:
- оба родителя были уволены с работы в период с 13-го по 26-го марта 2020 года;
- один из родителей был уволен с работы в период с 13-гопо 26-го марта 2020 года, а другой был безработным;
- один из родителей был уволен с работы в период с 13-го по 26-го марта, а другой признан умершим или пропавшим без вести;
- мать-одиночка, или же родитель, проживающий с ребенком и состоящийся в разводе, который был уволен с работы в период с 13-го по 26-го марта с.г.
На это Пашинян заявил, что крайним сроком следует указать 25-ое марта, а не 26-ое марта, чтобы исключить случаи злоупотребления.
Вице-премьер Мгер Григорян  предложил принять закон с поправками о том, что бенефициариями признаются семьи с детьми в возрасте до 14 лет, а последним сроком увольнения считать 25-ое марта. Григорян предложил распространить действие проекта на семьи с несовершеннолетними детьми старше 14 лет отдельным проектом.
Мгер Григорян заявил, что обсуждался вариант оказания помощи в виде единовременной выплаты в размере 100 тыс драмов. В ответ Пашинян добавил, что зарплата лишившегося работы родителя за последние три месяца не должна превышать 500 тыс. драмов.
“По всем этим программам мы работаем денно и нощно, средства должны быть доступны утром в среду, с 09:00”, - сказал Пашинян.
По словам же Батоян, возможно, по техническим причинам сумма в этот день не будет доступна. В свою очередь Пашинян указал, что программа должна заработать с указанного им периода.
14:11 26/03/2020  |  КоронавирусВ Армении среди заразившихся новым коронавирусом есть школьники - Торосян
13:51 26/03/2020  |  КоронавирусВсемирная продовольственная программа ООН предоставит Армении большое количество аппаратов ИВЛ
13:43 26/03/2020  |  КоронавирусВ России число заразившихся новым коронавирусом возросло до 840 - ТАСС