Տարեցների տնային խնամքի ծառայությունները շարունակվում են աշխատել առանց դադարների 03/19/2020   17:46  |  Կորոնավիրուս
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը կազմում է միայնակ կենսաթոշակառուների, միայն կենսաթոշակառուներից բաղկացած, տեղաշարժման դժվարություններ, տեսողության խնդիրներ ունեցող անձանց, այդ թվում իրենց խնամքին անչափահաս երեխա ունեցող ընտանիքների էլեկտրոնային ցուցակներ, որոնց կարիքների գնահատում կիրականացվի եռօրյա ժամկետում՝  անհրաժեշտության դեպքում նրանց կենցաղային բնույթի հարցերում աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Արդեն իսկ մշակվել է բնակչության սոցիալապես անապահով, տեղաշարժման դժավրություններ ունեցող, ռիսկի խմբում գտնվող անձանց (ընտանիքների) պաշտպանության աշխատանքների կազմակերպման ընթացակարգը։
Մարդասիրական և միջազգային կառույցների օգնությամբ՝ կազմակերպվում է խոցելի խմբերին ծառայություններ մատուցելու, ինչպես նաև կենցաղային ապրանքներից և սնունդից կազմված պարենային զամբյուղի ապահովման  հարցը։
Տարեցների խնամքի ցերեկային կենտրոններն աշխատում են միայն բարեգործական ճաշարանի մասով՝ ուտելիքը հասցնելով միայնակ տարեցներին տներ։

Службы по уходу на дому за пожилыми людьми в Армении продолжают бесперебойно работать 03/19/2020   18:07  |  Коронавирус
Министерство труда и социальных вопросов Республики Армения составляет электронные списки одиноких пенсионеров, состоящих только из пенсионеров семей, лиц с проблемами с мобильностью и зрением, в том числе семей с несовершеннолетними детьми. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Потребности данных граждан будут оценены в течение трехдневного срока, и при необходимости им будет оказана помощь в вопросах бытового характера.
Уже разработан порядок организации работ по защите социально необеспеченных лиц, людей с ограниченными возможностями, находящихся в группе риска лиц (семей).
С помощью гуманитарных и международных организаций организуется оказание услуг уязвимым группам, а также предоставление продовольственных корзин, состоящих из бытовых товаров и продуктов питания.
Дневные центры по уходу за пожилыми людьми работают только по части благотворительных столовых, доставляя еду одиноким пожилым людям непосредственно в их дома.