Դատարանում այսօր կշարունակվի Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու ՀՔԾ քննիչի նոր միջնորդության քննարկումը 03/17/2020   15:26  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր կշարունակվի «Մարտի 1»-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրելու մասին ՀՔԾ քննիչի հերթական միջնորդության քննարկումը։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Ռուսաստանի դատախազությունը երեկ որոշում է կայացրել Վահագն Հարությունյանին ազատել արգելանքից, ինչից հետո հայտնի դարձավ, որ ՀՔԾ-ն նոր միջնորդություն է ներկայացրել Վ.Հարությունյանին կալանավորելու համար, որը քննարկելու նպատակով դատավոր Վահե Միսակյանը դատական նիստ էր նշանակել երեկ ուշ երեկոյան՝ ժամը 22-ին, սակայն հետաձգվել է եւ կշարունակվի այսօր։
Վ.Հարությունյանի՝ Ռուսաստանում ձերբակալվելու մասին հայտնի էր դարձել մարտի 15-ին, սակայն մեկ օր անց նա ազատ արձակվեց.Ռուսաստանի դատախազությունն արձանագրել է, որ Վ.Հարությունյանին Հայաստանի կողմից մեղսագրվող ենթադրյալ արարքների վաղեմության ժամկետն անցել է։
Հիշեցնենք, որ Վահագն Հարությունյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ ՔՕ 38-349-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (ապացույցներ կեղծելուն հանցակցելը, որը կատարվել է ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով), 308–րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ) եւ 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով): Նրա նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել 2018 թվականի հոկտեմբերին, սակայն նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց չկա. վերաքննիչ քրեական դատարանը նախկինում մերժել էր նրան կալանավորելու ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը։
Վահագն Հարությունյանը հայտարարել է, որ առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում՝ այն որակելով ապօրինի եւ պատրաստակամություն հայտնել ընդհատել Ռուսաստանում իր բուժումն ու վերադառնալ Հայաստան, եթե Հայաստանի իրավապահները վերացնեին հետախուզումը, սակայն հետախուզումը չվերացվեց։
13:56 01/02/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՎահագն Հարությունյանի մեղադրանքը լրացվել է Ներսես Նազարյանի ցուցմունքի հիման վրա` մահացած մարդու վկայակոչումով
15:08 18/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԴատարանը մերժեց Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու ՀՔԾ-ի միջնորդությունը
13:07 12/12/2019  |  ՀարցազրույցԵթե հիմա կա քաղաքական կամք, ինչու՞ մարտի 1-ի գործը չի բացահայտվում. «Հրապարակ»
18:15 28/11/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՎահագն Հարությունյանի նկատմամբ հետախուզումը վերացնելու հարցով պաշտպանը դիմել է Գլխավոր դատախազին և ՀՔԾ պետին
16:59 11/03/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴատարանը մերժեց Վ.Հարությունյանի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու որոշման դեմ ներկայացված բողոքը
17:40 05/03/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՎահագն Հարությունյանը գտնվում է հետախուզման մեջ, մինչդեռ նրա նկատմամբ ներկայումս չկա ընտրված խափանման միջոց. դատարանի որոշումը՝ մարտի 11-ին

Суд в Ереване продолжит рассмотрение нового ходатайства следователя об аресте Ваагна Арутюняна 03/17/2020   16:00  |  Криминальная хроника
По сведениям “ФактИнфо”, суд общей юрисдикции Еревана сегодня продолжит рассмотрение очередного ходатайства следователя Специальной следственной службы Армении об избрании в отношении бывшего главы следственной группы по делу “1 марта” Ваагна Арутюняна меры пресечения в виде заключения под стражу.
Ранее агентство сообщило, что Прокуратура России вчера приняла решение освободить Ваагна Арутюняна. После этого стало известно, что ССС представила новое ходатайство об аресте В. Арутюняна. Для рассмотрения прошения судья Ваге Мисакян назначил заседание накануне поздно вечером, однако его пришлось отложить. Слушания продолжатся сегодня.
О задержании Ваагна Арутюняна в РФ стало известно 15 марта. Однако спустя день он был отпущен на свободу. Прокуратура России констатировала истечение срока давности инкриминируемых в Армении В. Арутюняну предполагаемых деяний.
Напомним, Ваагну Арутюняну предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 38-349 (“Соучастие в фальсификации доказательств”), части 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия"),  части 2 статьи 309("Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств") Уголовного кодекса РА.
В октябре 2018 года Ваагн Арутюнян был объявлен в розыск, однако избранной в отношении него меры пресечения нет. Апелляционный суд ранее отклонил ходатайство следователя ССС об его аресте.
Ваагн Арутюнян заявил, что отвергает выдвинутые против него обвинения, расценивая их как незаконные. Он выразил готовность прервать свое лечение в России и вернуться в Армению, если правоохранители РА отменят розыск, однако этого не было сделано.