Քննիչը փաստաբանին հրաժարվել է տրամադրել Արաբկիրի նախկին թաղապետի բնակարանում խուզարկություն կատարելու որոշումը 03/12/2020   14:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քննիչը մերժել է Արաբկիրի նախկին թաղապետ Հովհաննես Շահինյանի բնակարանում խուզարկություն կատարելու որոշումը պաշտպաններին տրամադրելու մասին միջնորդությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Շահինյանի պաշտպան Հրանտ Անանյանը։
Նա ընդգծեց, որ առկա է երկակի ստանդարտ, քանի որ մեկ այլ գործով վարույթն իրականացնող մարմինը տրամադրել է բնակարանում խուզարկություն կատարելու մասին որոշումը՝ բավարարելով միջնորդությունը։
Փաստաբանը քննիչի որոշման դեմ բողոք է ներկայացրել։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Արաբկիրի նախկին թաղապետ Հովհաննես Շահինյանի բնակարանում խուզարկություն է կատարվել կաշառք տալ-ստանալու դեպքի առթիվ ԱԱԾ-ում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, որով նախաքննությունն իրականացվում է Քննչական կոմիտեում։ Շահինյանը փետրվարի 21-ին հրավիրվել է ՔԿ՝ հարցաքննության՝ վկայի կարգավիճակով, բայց կասկածի շուրջ։
Իսկ ենթադրյալ դեպքը, որի առթիվ քրեական գործ է հարուցվել տեղի է ունեցել 2007 թվականին, այսինքն 13 տարի առաջ։
«Կարծում եմ սա քաղաքական հետապնդում է իմ անձի հանդեպ, ուստի հրավիրում եմ իրավապաշտպանների ուշադրությունն այս հարցին»,- ասել է Շահինյանը:

Следователь отказался предоставить решение о проведении обыска в квартире экс-главы ереванского района Арабкир 03/12/2020   15:07  |  Лента новостей
Следователь отклонил ходатайство о предоставлении адвокатам решения о  проведении обыска в квартире бывшего главы ереванского района Арабкир Ованнеса Шагиняна. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Грант Ананян, представляющий интересы Шагиняна.
Он посетовал на двойные стандарты, указав, что по другому делу орган предварительного следствия предоставил решение о проведении обыска в квартире, удовлетворив ходатайство. Адвокат обжаловал решение следователя.
Ранее агентство сообщило, что в доме бывшего главы столичного района Арабкир Ованнеса Шагиняна был проведен обыск в рамках уголовного дела, возбужденного в Службе национальной безопасности(СНБ) по факту дачи-получения взятки. Расследование дела находится в ведении Следственного комитета. 21 февраля Шагинян был вызван в СК на допрос в качестве свидетеля, но по поводу подозрения.
А предполагаемый случай, в связи с которым было возбуждено уголовное дело, произошел в 2007 году, 13 лет назад.
“Полагаю, что это политическое преследование в отношении меня, поэтому обращаю внимание правозащитников на этот вопрос”, - сказал Шагинян.