Հայաստանում կորոնավիրուսի երեք նոր դեպք է գրանցվել 03/11/2020   20:46  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Իտալիայից ժամանած եւս երեք քաղաքացու մոտ հայտնաբերվել է կորոնավիրուս։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այսօր, ցավոք, կորոնավիրուսի երեք նոր դեպք ունենք:
Երկու հոգին ՀՀ քաղաքացի են, (45 եւ 27 տարեկան) մեկը՝ Իտալիայի (51 տարեկան) ով աշխատում Է Հայաստանում։ Երեքն էլ ժամանել են Իտալիայից:
Հիմա մեկուսացնելու համար պարզաբանվում է նրանց շփման շրջանակը, որն ըստ նախնական տվյալների մեծ չէ։
Իտալիայի քաղաքացին եւ ՀՀ քաղաքացիներից մեկը գանգատներ չունեն։ ՀՀ քաղաքացիներից մեկը թոքաբորբ է տանում:
Պացիենտները ժամանելուն պես հաշվառված են եղել։
Կանխատեսելով քննադատությունները, թե ինչու Իտալիայից թռիչքները դադարեցնելու որոշում չկայացրինք, ասեմ, որ նման հնարավորությունը մի քանի անգամ քննարկել ենք եւ եկել ակնհայտ եզրակացության, որ պոտենցիալ վարակակիրները կարող են Հայաստան գալ Իտալիայի հարեւան երկրներից՝ Ֆրանսիա, Ավստրիա, քանի որ ԵՄ ներսում սահմանափակուներ չեն կիրառվել:
Այսինքն՝ նույն տրամաբանությամբ պիտի փակեինք եվրոպական մյուս ուղղությունները նույնպես, մանավանդ որ կորոնավիրուսը տարածվում է նաեւ եվրոպական այլ երկրներում։
Հիմա ավիաընկերություններն իրենք են որոշել դադարեցնել թռիչքները Իտալիայից։
Նշեմ, որ «Գոլդեն փելիսի» ժողովուրդը եւ առաջին ախտորոշված պացիենտը լավ են, գանգատ չունեն:
Սիրելի հայրենակիցներ, խնդրում եմ պահպանել հանգստություն եւ պահպանել կորոնավիրուսի կանխարգելման միջոցների վերաբերյալ առողջապահության նախարարության խորհուրդները»,- նշել է վարչապետը։
17:17 11/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը ձեռնարկում է միջոցներ Իտալիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների վերադարձնելու համար. Դեսպանատուն
16:43 11/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող միջոցառումների շրջանակում բոլոր քրեակատարողական հիմնարկներում իրականացվում են անհրաժեշտ աշխատանքներ
16:39 11/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՂազախստանում ՀՀ դեսպանությունը, կորոնավիրուսի հետ կապված դիմում է ՀՀ քաղաքացիներին
15:28 11/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿենդանիների առողջության համաշխարհային կազմակերպության (OIE) առաջարկությունները և խորհուրդները՝ COVID-19 կորոնավիրուսային վարակի վերաբերյալ
14:08 11/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱնկանխիկ գործարքները՝ լրացուցիչ միջոց կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարում
13:15 11/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՉեխիայի վերջին թագավորի թոռը վարակվել է կորոնավիրուսով
21:47 10/03/2020  |  Միջազգային լրահոսApple-ի խոշորագույն շնորհանդեսը սպառնալիքի տակ է հայտնվել
20:05 10/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը Զվարթնոց օդանավակայանում ծանոթացել է կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքներին
16:01 10/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀունաստանում ՀՀ դեսպանությունը հորդորում է Հունաստանում բնակվող բոլոր ՀՀ քաղաքացիներին կապ հաստատել դեսպանության հետ
14:55 10/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդկանց կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր հանգամանքների վերաբերյալ տեղեկություն թաքցնելը հանցագործություն է. հիշեցում

Три новых случая заражения коронавирусом зафиксировано в Армении 03/12/2020   00:04  |  Актуальная тема
Три новых случая заражения коронавируо, нового типа подтверждены в Армении, сообщил в среду премьер-министр страны Никол Пашинян.
Ранее в Армении был выявлен лишь один случай коронавируса. Еще 31 человек помещен на карантин.
"Сегодня, к сожалению, у нас есть три новых случая коронавируса. Двое (инфицированных – Прим. ред.) – граждане Армении 45 и 27 лет, один – гражданин Италии (51 год), который работает в Армении. Все трое прибыли из Италии", - написал премьер-министр на своей странице в Facebook.
Он сообщил, устанавливается круг контактов больных.
"У гражданина Италии и одного из граждан Армении жалоб нет. У другого гражданина Армении диагностирована пневмония", - проинформировал Пашинян.
Предвосхищая критику из-за того, что не было принято решение об отмене рейсов из Италии, Пашинян заявил, что эта возможность была несколько раз рассматривалась
"Мы пришли к заключению, что потенциальные зараженные могли прибыть в Армению из соседних с Италией стран - Франции, Австрии, поскольку внутри ЕС ограничений нет", - написал Пашинян.
По словам премьера, что по этой логике нужно было закрыть и другие направления из Европы, тем более, что коронавирус распространяется и в других европейских странах.
"В настоящее время авиакомпании сами решили прекратить полеты из Италии. Отмечу, что находящиеся на карантине в гостинице "Голден Пэлэс" и первый зараженный коронавирусом пациент чувствуют себя хорошо, жалоб нет", - написал Пашинян.
Премьер призвал сограждан сохранять спокойствие и следовать рекомендациям Министерства здравоохранения о мерах защиты  от коронавируса.
Накануне Всемирная организация здравоохранения объявила вспышку нового коронавируса пандемией. Пандемия - это эпидемия, характеризующаяся распространением инфекционного заболевания на территорию всей страны, территорию сопредельных государств, а иногда и многих стран мира.
14:31 11/03/2020  |  Международные новостиВ Грузии сообщили о первом заражении ребенка новым коронавирусом
09:57 11/03/2020  |  Международные новостиВ Грузии число зараженных новым коронавирусом выросло до 23 человек
09:44 11/03/2020  |  Международные новостиВ Москве запретили массовые мероприятия с участием более 5 тыс. человек
18:01 10/03/2020  |  Информационная платформаПосольство Армении в Греции призывает сограждан связаться с дипмиссией
15:50 10/03/2020  |  ЗдоровьеУченые рассчитали срок проявления нового коронавируса
10:56 10/03/2020  |  Актуальная темаМИД призвал находящихся в Италии граждан Армении немедленно прервать поездку и вернуться на Родину