Կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացու կնոջը հետազոտել են. Արսեն Թորոսյան 03/05/2020   11:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շարունակվում են իրականացվել կորոնավիրուսի կանխարգելմանն ուղղված բոլոր միջոցառումները։ Այս մասին կառավարության այսօրվա նիստում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Սահմանային հսկողությունից սկսած վերջացրած ներսում հսկողությունն այն քաղաքացիների նկատմամբ, որոնք հնարավոր է ունենան սիմպտոմներ։ Կորոնավիրուսով վարակված պացիենտի, ինչպես նաև Ծաղկաձորում կարանտինի շրջանում գտնվող բոլոր 31 քաղաքացիների ինքնազգացողությունը և առողջությունը լավ է։ Որևէ մեկը որևէ գանգատ չունի, այդ թվում կորոնավիրուսով վարակված պացիենտը»,-ասաց Արսեն Թորոսյանը՝ հավելելով, որ երեկ հետազոտել են նաև կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացու կնոջը, ում մոտ կրկին հերքվել է հիվանդության առկայությունը։
«Կորոնավիրուսը, համարվելով վարակիչ հիվանդություն, մեր սեփական փորձով տեսնում ենք, որ շատ վարակիչ չէ։ Այսինքն համատեղ բնակվող մարդկանց մոտ էլ հնարավոր է՝ չհանդիպի»,-ընդգծեց նախարարը։
Վերջինս նաև տեղեկացրեց՝ մինչ օրս կատարվել է 162 նմուշ։ Ամեն օր կատարվում են նմուշառումներ։ Արսեն Թորոսյանը վստահեցրեց՝ ամեն ինչ վերահսկելի է և Հանրապետությունը կարող է իր բնականոն կյանքով ապրել։
20:13 04/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԶավեշտալի է «քննարկումներ չեն եղել» արտահայտությունը. Արսեն Թորոսյանը՝ ՁԻԱՀ կենտրոնի և Նորք ինֆեկցիոնի միացման մասին
19:44 03/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԾաղկաձորում իրավիճակն իրոք հակասական է. Որոշ հյուրանոցներում ամրագրումները չեղարկվում են, հյուրանոցները դատարկվում, իսկ մյուսներն էլ հավատացնում, որ վիճակը կայուն է
11:16 03/03/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿորոնավիրուսը եկել չոքել ա մեր դուռը և նայում ես մասկա չկա, դեղորայք չկա Գագիկ Ծառուկյան

Ситуация с коронавирусом в Армении под контролем - глава Минздрава 03/05/2020   13:35  |  Лента новостей
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян заявил,  Ситуация с коронавирусом нового типа в Армении под контролем, принимаются все меры по предотвращению его распространения.
“Предпринимаются все необходимые меры, начиная от пограничного контроля до контроля за пациентами, у которых могут быть симптомы. У нас в всего один подтвержденный случай заражения. Еще 31 человек находятся на карантине в Цахкадзоре. Самочувствие у всех хорошее, жалоб нет. Жалоб нет и у пациента, который заразился коронавирусом”, - сказал Арсен Торорсян.
Он также рассказал, что накануне повторное обследование прошла  супруга заболевшего пациента; у нее  вновь не выявили коронавируса.
"Считающийся заразным заболеванием коронавирус, как мы видим, даже на своем опыте, не настолько заразен. Даже у проживающих вместе людей он может не встречаться", - сказал Торосян.
Глава Минздрава сообщил, что по сей день было проведено 162 тестирование на выявление коронавируса; образцы берут каждый день. По его словам, все под  контролем, страна может жить в своем обычном ритме.
14:02 03/03/2020  |  Международные новости98-летняя женщина вылечилась от нового коронавируса
12:47 03/03/2020  |  Лента новостей"К добрым людям зараза не пристает": Царукян не нуждается в маске для защиты от коронавируса