Հայաստանը մասնագետ է ուղարկել Թեհրան՝ տեղում ստուգելու ուղևորների ինքնազգացողությունը 02/26/2020   12:37  |  Մեկնաբանություն
Իրանից ինքնաթիռով վերադարձող ուղևորների նկատմամբ հսկողությունը պատշաճ իրականացնելու համար ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի մասնագետը մեկնել է Թեհրան՝ տեղում ստուգելու ուղևորների ինքնազգացողությունը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Երեկ ուժի մեջ մտած Իրան-Հայաստան սահմանային հատումները սահմանափակող կառավարության որոշման համաձայն` Մեղրիի անցակետից եկող բոլոր բեռնատարները տեղաշարժվում են ՀՀ տարածքում մեր մասնագետների և ոստիկանության ուղեկցությամբ: Իրանի քաղաքացի վարորդների նկատմամբ սահմանվում է հսկողություն Հայաստանի ողջ տարածքում, այդ թվում ՊԵԿ մաքսային պահեստներում, մինչև նրանց հետ վերադառնալը: Հայաստանի քաղաքացի վարորդների նկատմամբ սահմավում է հսկողություն` ըստ նրանց բնակության վայրի:
Այսօր Իրանից ինքնաթիռով վերադարձող ուղևորների նկատմամբ հսկողությունը պատշաճ իրականացնելու համար իմ հանձնարարությամբ ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի մասնագետը մեկնել է Թեհրան: Ուղևորների ինքնաթիռ նստեցման ժամանակ նա տեղում կստուգի վերջիններիս ինքնազգացողությունը, կհրահանգավորի նրանց պաշտպանիչ միջոցների օգտագործման մասին և մեզ տեղեկատվություն կփոխանցի, որպեսզի Երևանում պատշաճ հսկողական միջոցառումներ իրականացվեն: Գանգատների բացակայության դեպքում ուղևորների նկատմամբ կսահմանվի տնային հսկողություն, իսկ գանգատ ունեցողները կթեստավորվեն` անհրաժեշտության դեպքում կհոսպիտալացվեն:
Օդանավակայանում, հանձնարարությանս համաձայն, աշխատանքները համակարգում է իմ տեղակալ Շավարշ Գրիգորյանը»,-գրել է նախարարը։
22:27 24/02/2020  |  Միջազգային լրահոսԿորոնավիրուսից բուժված չինացիները սկսել են կրկին վարակվել
16:36 24/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿորոնավիրուսով ամենից շատ վարակվել են տղամարդիկ. Վանյան
12:23 24/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱնկախ նրանից սահմանը կփակվի, թե ոչ, միևնույն է, դա վնասելու է հայ-իրանական տնտեսական հարաբերություններին

Специалист из Армении будет проверять граждан на коронавирус перед вылетом из Тегерана в Ереван 02/26/2020   13:33  |  Комментарий
Министерство здравоохранения РА командировало в Тегеран специалиста, который на месте проверит состояние вылетающих в Ереван граждан еще до прибытия в Армению, написал на своей странице в Facebook министр здравоохранения Арсен Торосян.
Торосян проинформировал, что в соответствии с решением правительства со вчерашнего дня все въезжающие в страну через КПП "Мегри" грузовики сопровождают медики и полиция.
“Водителей грузовиков— граждан Ирана будут находиться под усиленным контролем на всей территории Армении, в том числе таможенных складах КГД – вплоть до их возвращения на родину. За армянскими водителями будет установлен контроль по месту проживания. Специалист Минздрава также проинструктирует пассажиров об использовании защитных средств и передаст в Ереван информацию для надлежащего контроля в Армении”, - сообщил он.
Он также отметил, что при отсутствии жалоб за прибывшими в страну гражданами будет установлен домашний контроль. При наличии тревожных симптомов, граждане пройдут тест и при необходимости будут госпитализированы.