Փաշինյանի ամենամեծ խնդիրն այն է, որ իր ավանդական «բոբոն» չկա. Կոնստանտին Տեր-Նակալյան 02/21/2020   13:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եթե Նիկոլ Փաշինյանն ասում է, որ Հրայր Թովմասյանը լեգիտիմ չէ, նշանակվել է նախորդ իշխանությունների օրոք, ապա չեմ հասկանում ինչու Նիկոլ Փաշինյանը խնդիր չունի օրինակ Արմեն Սարգսյանի հետ, որովհետև այդ նույն կազմն էլ ընտրել է նաև Արմեն Սարգսյանին։ Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց «Ադեկվադ» միաբանության անդամ Կոնստանտին Տեր-Նակալյանը։
Նա նշեց, որ Հրայր Թովմասյանի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հիմնական պատասխանատուն Նիկոլ Փաշինյանն է. «Ինքը ջղայնացած է այն կիքսերից, որ թույլ է տվել՝ սկսած գրիչից և այլն։ Հրայր Թովմասյանին ֆակտոր սարքել է Նիկոլ Փաշինյանը իր հախուռն, մանիպուլյատիվ գործողություններով, որոնց տակ է ինքը մնացել»։
Տեր-Նակալյանի խոսքով, ակնհայտ է, որ այս հանրաքվեի հիմնական մարտահրավերը ոչ թե «այո», «ոչ»-ի պայքարն է, այլ մասնակցություն ապահովելը։
«Հիմա Փաշինյանի ամենամեծ խնդիրն այն է, որ իր ավանդական «բոբոն» չկա։ ՔՊ-ն չի կարողանում ձևավորել այդ հրեշի կերպարը, որի դեմ պետք է քաջաբար պայքարել, մերժել նրան։ Իրենց ամենամեծ խնդիրն այն է, որ այդպես էլ այդ «չարագործների բանդան» չձևավորվեց, որը ժողովրդի ընտրությանը դեմ կգնար։
Հիմա փորձում են արհեստականորեն հրեշ ձևավորել»,-շեշտեց «Ադեկվադ» միաբանության անդամը։
Politik.am կայքի խմբագիր Բորիս Մուրազին էլ ավելացրեց, որ շատ կարևոր է հասարակությունը կոնկրետ հարցերի պատասխաններ ստանա՝ արդյոք հանրաքվեն միայն քվեարկության դրված հոդվածի փոփոխության համար է, թե ասելու համար է, որ ժողովուրդը մեզ վստահել է, քվե է տվել։
«Ժողովուրդը պետք է հասկանա, արդյոք ապրիլի 5-ից հետո, եթե անգամ «այո»-ն հաղթի, իշխանությունները չեն կարող օրինակ ասել, որ հարկերը բարձրացնելու են 5 տոկոսով, քանի որ իրենց «այո»-ն հաղթել է, ժողովուրդը վստահել է իրենց»,-ասաց Մուրազին։

Пашинян лишился своей традиционной "страшилки" перед конституционным референдумом - Тер-Накалян 02/21/2020   14:03  |  Лента новостей
Член ордена “Адеквад” Константин Тер-Накалян недоумевает по поводу того, почему премьер-министр Армении Никол Пашинян, утверждая, что председатель Конституционного суда Грайр Товмасян нелегитимен, при этом, например, не имеет  проблем  с президентом страны Арменом Саркисяном, который был избран при прежних властях.
По словам Тер-Накаляна, ответственным за сложившуюся вокруг Грайра Товмасяна ситуацию является Никол Пашинян.
“Он гневается из-за киксов, которые допустил, начиная от ручки и т.д. ”, - заявил Тер-Накалян на пресс-конференции в пятницу.
Он добавил, что  Никол Пашинян своим огульными и манипулятивными действиями превратил Грайра Товмасяна в фактор.
По его словам, очевидно, что основным вызовом этого референдума является не борьба между сторонниками и противниками, а за обеспечение явки.
“Нынче самая большая проблема Пашиняна в том, что его традиционной “бабайки” нет. “Гражданский договор” не может сформировать этот образ чудовища, против которого храбро сражается и которого отвергает. Их проблема в том, что они так и не сумели сформировать этот образ “банды злодеев”, которая восстала бы против выбора народа”, - пояснил Константин Тер-Накалян.
Теперь же, как отметил он, команда Пашиняна пытается искусственно создать образ монстра.
В свою очередь редактор сайта Politik.am Борис Мурази добавил, что важно, чтобы общество получило ответы на конкретные вопросы, в частности, проводится ли референдум  лишь для изменения статьи, вынесенной на голосование, или чтобы заявить о доверии народа.
“Народ должен понять - разве не могут власти после референдума 5 апреля,  даже в случае победы сторонников, заявить о повышении налогов на 5%, поскольку они победили, народ выразил им вотум доверия", - сказал Мурази.