«Սա ուղղակի այլանդակ պահվածքի դրսեւորում է նման հաղթական ճանապարհ անցած մարզիկի հանդեպ». Արսեն Ջուլֆալակյան 02/21/2020   10:35  |  Մեկնաբանություն
Սա ուղղակի այլանդակ պահվածքի դրսեւորում է նման հաղթական ճանապարհ անցած մարզիկի հանդեպ: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ըմբշամարտիկ, ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արսեն Ջուլֆալակյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Տեղեկացնում եմ բոլոր մարզասերներին, սպորտային լրագրողներին, պատկան մարմիններին եւ, առհասարակ, ամբողջ հանրությանը. հունահռոմեական ըմբշամարտի հավաքականի մարզչական խորհուրդ կոչվածը իմ քաշային կարգում (77կգ) կայացնում է ԱՊՕՐԻՆԻ, ՀԱԿԱՍՊՈՐՏԱՅԻՆ, ՈՉ ՊՐՈՖԵՍԻՈՆԱԼ որոշում…
Նախ, մինչ թեմային անդրադառնալը, ամսի 26-ին ժամը 12։00-ին մամուլի ասուլիս կլինի Արմենպրեսսում։ Կխնդրեմ՝ լրագրողներին ներկա լինել եւ ուղղել ՑԱՆԿԱՑԱԾ հարց նշված թեմայի վերաբերյալ։
Շարունակելով ասածս՝ մարզչական կազմը, դրժելով անցած սեպտեմբերին ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները, ցանկանում է առանց պայքարի օլիմպիական խաղեր ուղարկել աշխարհի առաջնությանը 5-րդ տեղ գրաված մարզիկի, ով զուտ այդ մի մրցման ընթացքում անընդմեջ 2 գոտեմարտ է պարտվել (իսկ թե ում է հաղթել, մարզասերները գիտեն…)։ Ամբողջ աշխարհում չկա նման պրակտիկա, երբ մի քաշային կարգում մրցում են երկու ուժեղ մարզիկ եւ նրանցից մեկին ուղղակի չի տրվում խաղերի համար պայքարելու իրավունք։ Եվ տվյալ դեպքում զրկում են այդ իրավունքից մի մարզիկի, ով նորանկախ Հայաստանի մարզական պատմության մեջ 3-րդն է իր տիտղոսների քանակով
Ստացվում է` ձեւավորվել է մարզչական մի խումբ, որը, զուտ անձնական շահերով եւ մոտիվներով առաջնորդվելով (սրա մասին ասուլիսին), ասում եւ անում է այն, ինչ ուզում է, եւ ոչ մեկը չի խառնվում այդ որոշումներին՝ չցականալով վատամարդ լինել ոչ մի կողմի համար։ Արդյունքում տուժում է արդարությունը եւ կոպտորեն ոտնահարվում մարզիկի իրավունքները։
Խնդիրն այն է, որ օլիմպիական խաղերին պետությունը պետք է ներկայացնի երկրի ուժեղագույն մարզիկը։ Իսկ հիմա այդ մարդիկ որոշել են, որ պետք չէ ստուգել, թե ով է ուժեղագույնը, այլ ուղղակի ընտրում են իրենց ուզածին, իրենց ճաշակով, կրկնում եմ՝ դրժելով բոլոր պայմանավորվածությունները։ Հարց է առաջանում, եթե անշահախնդիր են, օբյեկտիվ եւ վստահ, որ իրենց ընտրած մարզիկն ավելի ուժեղ է, ինչո՞ւ են ամեն կերպ խուսափում ստուգողական մրցաշարից եւ ինչո՞ւ են խաղերից 6 ամիս առաջ հավաքականի կազմ հայտնում, երբ առջեւում դեռ վարկանիշային մրցաշարեր կան եւ հավաքականի տեսքը դեռ բացարձակ պարզ չէ։ Չկա գեթ մեկ հավաքական աշխարհում, որ այս պահին նման հայտարարություն արած լինի՚
Խաղերից 6 ամիս առաջ կազմ չեն հայտնում, քանզի դա կնշանակի, որ կազմում հայտնված մարզիկն արդեն անձեռնմխելի է եւ անկախ ամեն ինչից (մարզավիճակ, առողջություն, վնասվածքներ, կարգապահություն, զգոնություն եւ այլն…), ինքն է մասնակցելու, իսկ մյուսները կարող են ուղղակի թողնել սպորտը։ Կարո՞ղ են ասել՝ ո՞ւր են շտապում կիսատ թիմի կազմ հայտնելով։ Ինչի՞ց են վախենում։ Հարցերն իրականում այսքանը չեն…
Կրկնում եմ, սա կոպտագույն խախտում է եւ ուղղակի այլանդակ պահվածքի դրսեւորում նման հաղթական ճանապարհ անցած մարզիկի հանդեպ։ Եվ կասկած անգամ չունեմ, որ սա հատուկ արվում է իմ դեմ, քանի որ ոմանք ոչ մի կերպ չեն կարողանում հաշտվել տարբեր բնագավառներում ունեցածս հաջողությունների հետ։ Երբ էլ ուրիշ ճար չունեն հաղթարշավդ կանգնեցնելու, դիմում են հնարավոր բոլոր անարդար մեթոդների։ Այսինքն, ում ասես պատրաստ են տանել Օլիմպիական խաղեր, միայն թե ես չլինեմ։ Ամոթ է։ Գոնե սպորտում ամեն ինչ հստակ է. ուժեղ է նա, ով հաղթում է։ Բայց հաղթելու համար պետք է մրցելու հնարավորություն տրվի։
Հույս ունեմ, որ գոնե մամուլը չի լռի, ինչպես նաեւ հանրությունը կպահանջի, որ կայանա նախապես պայմանավորված որոշիչ մրցաշար, եւ ով հաղթի, նա էլ իրավունք կվաստակի ներկայացնել մեր երկիրը Տոկիո 2020-ին։
Ակնկալում եմ սրտացավ եւ արդարության համար պայքարող մարդկանց աջակցությունը։ Դեռ ուշ չէ վերականգնելու այն
Հ.Գ. 1- մտքովս նույնիսկ չէր անցնի, որ շուրջ 20 տարվա իմ հավաքականում նման բան կկազմակերպվի եւ հատկապես մարդկանց կողմից, ովքեր իրենց ամբողջ կյանքում ներկայացել են որպես իմ հարազատներ։ Սա ամենատհաճն է այս ամբողջ պատմության մեջ։ Հետո վեհ-վեհ կխոսեն արդարությունից։
Հ.Գ. 2- Ընդամենը վերջին 1 տարվա արդյունքներս՝ համեմատության համար տվյալ մարզիկի հետ (ընդհանուրը ուղղակի անհամեմատելի է)
.Նիսի մրցաշար- ոսկի (2019 հունվար)
.Եվրոպայի առաջնություն- բրոնզ(2019 ապրիլ)
.Կրասնոդարի մրցաշար- ոսկի(2019 նոյեմբեր)
.Մոսկվայի մրցաշար- արծաթ (2019 նոյեմբեր)-( քաշային կարգումս գլխավոր հակառակորդ Վլասովի հետ հավասար գոտեմարտ)
. Դանիայի մրցաշար- ոսկի(2020 հունվար)
ընդամենը 22 գոտեմարտ, որից 20-ը հաղթական։
Ընդ որում, թե Նիսի, թե Կրասնոդարի մրցաշարին տվյալ անձնավորությունը եւս մասնակցել է տարբեր տարիներին, եւ երկուսում էլ արծաթ նվաճել։
Տոկիոյում Հայաստանը պետք է ներկայացնի ուժեղագույնը եւ դա ապացուցել է պետք։
14:24 19/01/2020  |  ՄարզականԱրսեն Ջուլֆալակյանը՝ Thor Masters-ի հաղթող
22:48 07/05/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրսեն Ջուլֆալակյանի վերաբերյալ նյութերը ուղարկվել են ՀՔԾ. Դատախազություն
13:09 06/05/2019  |  ՄեկնաբանությունՈչ մի ծեծկռտուք և ֆիզիկական բռնություն իմ և Լևոն Ջուլֆալակյանի կողմից չի եղել. Արսեն Ջուլֆալակյան
16:40 20/11/2017  |  ՄարզականԱրսեն Ջուլֆալակյան. Պայքարելու եմ Տոկիո 2020-ի համար. ներքին համոզմունք կա, որ կստացվի

Арсен Джулфалакян назвал незаконным и непрофессиональным решение об отправке Чаляна на Олимпиаду в Токио 02/21/2020   11:43  |  Комментарий
Борец греко-римского стиля, серебряный призер Олимпийских игр-2012, чемпион мира и Европы, депутат парламента Армении от фракции "Мой шаг" Арсен Джулфалакян назвал возмутительным решение тренеров сборной Армении.
Как сообщил борец спортсмен на своей странице в Facebook, тренерский состав решил включить в состав олимпийской сборной Карапета Чаляна, выступающего в той же весовой категории до 77 килограммов, что и Арсен Джулфалакян.
"Информирую всех любителей спорта, спортивных журналистов, компетентные органы и общественность в целом о том, что тренерский совет сборной по греко-римской борьбе в моей весовой категории (77 килограммов) принимает незаконное, антиспортивное, непрофессиональное решение", - заявил борец. В этой связи спортсмен созвал 26 февраля в 12:00  пресс-конференцию и попросил журналистов задать ему любой вопрос по этой теме.
Арсен Джулфалакян заявил, что это решение было принято в нарушение всех достигнутых в сентябре прошлого года договоренностей.
“Тренерский состав в нарушение всех достигнутых договоренностей желает без борьбы отправить на Олимпийские игры спортсмена, занявшего пятое место на Чемпионате мира, который лишь за этот турнир проиграл два поединка(а над кем одержал победу, любители спорта знают…) Во всем мире нет такой практики, когда в одной весовой категории соревнуется  два сильных спортсмена и одному просто отказывают в праве бороться за путевку на Игры. И в данном случае лишают права спортсмена, который третий в спортивной истории независимой Армении по количеству титулов”, - пишет Джулфалакян.
По словам спортсмена, получается, что сформирована тренерская группа, которая, руководствуясь сугубо личными интересами и мотивами, говорит и поступает так, как ей вздумается, и никто не вмешивается в эти решения, не желая портить отношений с какой-либо из сторон. В результате, как указал Джулфалакян, страдает справедливость и грубейшим образом нарушаются права спортсмена.
“Дело в  том, что на Олимпийских играх страну должен представлять сильнейший спортсмен страны. А теперь эти люди решили, что не нужно проверять, кто сильнейший, а просто выбирают по своему усмторению и на свой вкус. Повторяю, нарушая все договоренности. Возникает вопрос, если они бескорыстны, объективны и уверены в том, что выбранный ими спортсмен сильнее, то почему всячески избегают зачетного турнира?”- задается вопросом борец.
Арсен Джулфалакян выразил недоумение по поводу того, почему состав сборной был объявлен за шесть месяцев до Игр, хотя до Олимпиады-2020 в Токио впереди еще несколько рейтинговых турниров.
“Нет в мире ни одной сборной, которая бы  выступила с подобным заявлением. За полгода до Игр не объявляют состав сборной, потому что это будет означать, что оказавшийся в составе спортсмен уже неприкосновенен и вне зависимости от всех обстоятельств(физическая форма, состояние здоровья, травмы, дисциплина, бдительность и т.д….) участвовать будет он, а остальные могут просто оставить спорт. Вы можете сказать, куда они торопятся, объявляя полсостава команды. Чего боятся? В действительности, вопросы на этом не исчерпываются...Повторяю, это грубейшее нарушение и просто скверное поведение по отношению к спортсмену, прошедшему победный путь”, - отметил Джулфалакян.
Он отметил, что ничуть не сомневается в том, что это специально делается против него, поскольку некоторые никак не могут смириться с его успехами в разных сферах.
“Когда же им ничего не остается, как остановить твое победное шествие, прибегают ко всевозможным нечестным методам. То есть готовы повезти кого угодно на Олимпийские игры, только бы не тебя. Стыдно! Ведь в спорте все четко – силен тот, кто побеждает. Однако для  победы нужно, чтобы тебе предоставили возможность соревноваться”, - пояснил Джулфалакян.
Он выразил надежду на то, что пресса не будет молчать, а общественность потребует, чтобы состоялся заранее оговоренный решающий турнир, победитель которого заработает право представлять Армению на Олимпиаде в Токио. Он также рассчитывает на поддержку неравнодушных людей, борющихся за справедливость.
В посткриптуме Джулфалакян добавил, что ему и в голову не могло прийти, что за 20 лет его нахождения в сборной против него развернут такое  и сделают это люди, которые всю жизнь позиционировали себя как его родные.  “Это самое неприятное во всей этой истории”, - отметил он.
В конце он представил свои достижения за последний год в сравнении с результатами своего соперника:
Турнир в Ницце – золото(январь 2019)
Чемпионат Европы – золото(апрель 2019)
Турнир в Краснодаре – бронза(ноябрь 2019)
Турнир в Москве – серебро(ноябрь 2019)
Чемпионат в Дании – золото(январь 2020). Как отметил, Джулфалакян, всего 22 поединка, 20 из которых завершились его победой.
“Причем как в Ницце, так и в Краснодаре  этот человек тоже выступал в разные годы и на обоих турнирах завоевал серебро. Армению в Токио должен представлять сильнейший, и это нужно доказать“, - резюмировал свою запись Арсен Джулфалакян.
17:33 20/11/2017  |  СпортСеребряный призер Олимпийских игр Арсен Джулфалакян после длительной паузы возвращается на международный ковер
16:19 02/10/2017  |  СпортАрмянский борец Арсен Джулфалакян завоевал бронзовую медаль на международном турнире