Բժշկական կենտրոնի էնդոսկոպիկ ախտորոշիչ հետազոտության ծառայության ղեկավարի առերևույթ սխալը առաջացրել է 37-ամյա տղամարդու մահը 02/20/2020   12:00  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է բժշկական կենտրոնում բուժվող հիվանդի մահվան դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Քննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համաձայն՝ 2013 թվականի դեկտեմբերի 4-ին՝ բժշկական կենտրոնի էնդոսկոպիկ ախտորոշիչ հետազոտության ծառայության ղեկավարը դրսևորելով անփույթ վերաբերմունք իր պարտականությունների նկատմամբ՝ բժշկական կենտրոնում ստացիոնար բուժման մեջ գտնվող 37-ամյա հիվանդին ցուցաբերել է ոչ պատշաճ բժշկական օգնություն:
Մասնավորապես՝ ծառայության ղեկավարը ախտորոշիչ հետազոտություն կատարելիս 37-ամյա հիվանդի աղեստամոքսային համակարգն ուսումնասիրել է մասամբ. չհետազոտելով 12-մատնյա աղին՝ նրա մոտ չի հայտնաբերել ակնհայտ արյունահոսության աղբյուր հանդիսացած 12-մատնյա աղու քրոնիկական խոցը, ինչի հետևանքով հիվանդին բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող նույն բժշկական կենտրոնի մասնագետները հետազոտության տվյալներով հանգել են սխալ հետևության և հիվանդի բուժօգնությունը ցուցաբերել են ոչ լրիվ ծավալով:
Արդյունքում՝ խոցից շարունակական արյունահոսության պատճառով, 37-ամյա հիվանդի մոտ առաջացել է հեմոռագիկ շոկ, որն էլ անզգուշությամբ առաջացրել է վերջինիս մահը:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ բժշկական կենտրոնի էնդոսկոպիկ ախտորոշիչ հետազոտության ծառայության ղեկավարին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի (բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը) 2-րդ մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:

Ошибка врача-эндоскописта привела к смерти 37-летнего пациента в Армении 02/20/2020 12:34 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении сообщил о завершении предварительного следствия по уголовному делу по факту смерти пациента одного из медцентров, обвинение предъявлено врачу-эндоскописту.
Согласно полученным следствием достаточным доказательствам, 4 декабря 2013 года руководитель Службы эндоскопических диагностических исследований, проявив халатность в отношении своих обязанностей, оказал ненадлежащие медицинские услуги 37-летнему пациенту, находящемуся на стационарном лечении в медцентре.
В частности, по данным следствия, во время диагностического исследования руководитель Службы обследовал желудочно-кишечный тракт 37-летнего пациента частично: не обследовав 12-перстную кишку, он не обнаружил хроническую язву 12-перстной кишки, ставшей причиной явного кровотечения. Вследствие этого, специалисты данного медцентра по данным исследования пришли к неправильному выводу и оказали пациенту медицинскую помощь в неполном объеме.
В итоге, как отмечается в сообщении СК, по причине продолжительного кровотечения из язвы у 37-летнего пациента произошел геморрагический шок, что привело к его смерти по неосторожности.
"На основе полученных доказательств руководителю Службы эндоскопических диагностических исследований предъявлено обвинение по признакам части 2 статьи 130 ("Неисполнения или ненадлежащего исполнения профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента") . В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде", - отмечается в сообщении.