Դատախազությունն ստացել է Արա Բաբլոյանին և Արսեն Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքները փոփոխելու ցուցումի դեմ ՀՔԾ առարկությունը 02/18/2020   16:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դատախազությունը ստացել է ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանին և աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքները փոփոխելու գործով հսկող դատախազի ցուցումի դեմ ՀՔԾ քննիչի առարկությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ դատախազությունը երկրորդ անգամ չէր հաստատել Արա Բաբլոյանի գործով մեղադրական եզրակացությունը և այն ուղարկել է ՀՔԾ` լրացուցիչ քննության։ Ըստ դատախազության՝ արարքը սխալ է որակվել ՀՔԾ-ի կողմից։
«Այսինքն քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռքբերված ապացույցների բավարար համակցությամբ Արա Բաբլոյանի արարքը առերևույթ համապատասխանում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների, իսկ Արսեն Բաբայանի արարքը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործությունների հատկանիշներին:
Հետևաբար դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազը ընդունած՝ լրացուցիչ քննություն կատարելու համար գործը քննիչին վերադարձնելու մասին որոշմամբ անհրաժեշտ է համարել լրացուցիչ նախաքննության ընթացքում քրեադատավարական օրենքով սահմանված կարգով փոփոխել մեղադրյալներին առաջադրված մեղադրանքը և նրանց առաջադրել նոր մեղադրանքներ»,- փետրվարի 10-ին հայտնել էին դատախազությունից։
Ցուցումից մեկ շաբաթ անց պարզ դարձավ, որ ՀՔԾ քննիչը չի շտապում վերաորակել Ա.Բաբլոյանին եւ Ա.Բաբայանին առաջադրված մեղադրանքները եւ մեղադրանքը դեռ չի փոխել։ Ավելին՝ քննիչն առարկություն է ներկայացրել հսկող դատախազի ցուցումի դեմ։
13:09 18/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԼուսավոր Հայաստանը չցանկացավ ատելության թիրախ դառնալ. Արսեն Բաբայան
14:42 15/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրսեն Բաբայանը հայցադիմում կներկայացնի ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի
13:29 15/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱնմեղության կանխավարկածը վարչապետի կողմից բազմիցս խախտվել է . Բաբայան
12:49 15/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԻրավաբանությունը ՀՀ-ում դարձել է հիբրիդային գիտություն . Արսեն Բաբայան
14:21 14/02/2020  |  Մեկնաբանություն2019-ին պետական մարմիններում աշխատողներն ստացել են շուրջ 33 միլիոն դոլարի պարգեւավճար. Արսեն Բաբայան
19:32 13/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ոչ»-ի կողմը «անտեր» չի մնա. Արսեն Բաբայան
14:38 12/02/2020  |  ՄեկնաբանությունՓաստորեն ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ինձ ավելի է վստահում, քան Ալեն Սիմոնյանին. Արսեն Բաբայան
16:11 11/02/2020  |  ՄեկնաբանությունԱրդեն փորձում են մոռացության մատնել «Անգրագետ Պողոսների» հայտնի թեզը

Прокуратура получила возражения ССС против указания по поводу изменения предъявленных Баблояну и Бабаяну обвинений 02/18/2020   17:05  |  Лента новостей
Прокуратура получила возражения следователя Специальной следственной службы Армении против указания осуществляющего надзор прокурора об изменении обвинений, предъявленных экс-спикеру Национального Собрания Армении Аре Баблояну и бывшему заместителя главы аппарата парламента Арсену Бабаяну. Об этом "ФактИнфо" сообщила глава отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
Арсену Бабаяну инкриминируют часть 1 статьи 38-300 (“Пособничество в узурпации государственной власти”) и часть 1 статьи 314 (“Служебный подлог”) УК Армении.
Ранее агентство сообщило, что Прокуратура Армении во второй раз не утвердила обвинительное заключение по делу бывшего спикера Национального Собрания Армении Ара Баблояна и направила дело в ССС на дополнительное расследование.
"По совокупности добытых следствием доказательств деяние Ары Б., предположительно, соответствует признакам преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 308("Злоупотребление должностными полномочиями, повлекшиее по неосторожности тяжкие последствия") и частью 1 статьи 314("Служебный подлог") Уголовного кодекса РА, а деяние Арсена Бабаяна  - признакам преступлений, предусмотренных частью 2 статьи 38-30(Соучастие в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем по неосторожности тяжкие последствия") и частью 1 статьи 314("Служебный подлог") Уголовного кодекса РА. Следовательно, прокурор, осуществляющий процессуальный надзор, решением о возвращении дела следователю для производства дополнительного расследования в порядке, установленным Уголовно-процессуальным кодексом РА, счел необходимым изменить предъявленное обвиняемым обвинение  и предъявить им новые обвинения”, - сообщили ранее в Прокуратуре.
Предъявленные Баблояну и Бабаяну обвинения пока не изменили. Более того, следователь возразил против указания прокурора, осуществляющего надзор.