Քարդաշյանն օդում թողեց Փաշինյանի չելենջը Panorama.am 02/14/2020   12:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին ամեն ամիս 10 հազար դրամ նվիրելու Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկին արձագանքել է 82 մարդ։ Նրանց մեծ մասը «Քաղաքացիական պայմանգիր» կուսակցության անդամներն են։
«Առցանց հետևելով մարտահրավերին, մենք հաշվարկել ենք 82 հանրային գործիչ, սակայն այս թիվը վստահաբար ավելին է, քանի որ մեր հայրենակիցները միշտ չէ, որ կիրառում էին #ArmeniaFundChallenge  հեշթեգը, ինչը բարդացնում է ամբողջական պատկեր հստակ ունենալը»,-Panorama.am-ի հարցման ի պատասխան հայտնեցին հիմնադրամից՝ տրամադրելով մարտահրավերին միացածների այս ցանկը։
Չելենջին մասնավորապես միացել են Արարատ Միրզոյանը, Ալեն Սիմոնյանը, Աննա Հակոբյանը, Սիփան Փաշինյանը, ՔՊ-ական այլ  պատգամավորներ, մարզպետներ։ Ֆեյսբուքում մեծ ակտիվություն ցուցաբերող նախարարներն այս հարցում բավականին պասիվ են եղել, օրինակ ցանկում չկան Տիգրան Ավինյանի, Ռուստամ Բադասյանի, Էրիկ Գրիգորյանի,  Արայիկ Հարությունյանի, Զարուհի Բաթոյանի, Հակոբ Արշակյանի և այլոց անունները։
Ուշագրավ է, որ նվիրատվությանը միացել է ԿԳՄՍ-ի նախկին փոխնախարար Գևորգ Լոռեցյանը, ով առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու կասկածանքով նախ ձերբակալվեց, ապա կալանավորվեց։
Գործադիր մարմնի ղեկավարի մարտահրավերին, ըստ հիմնադրամի տրամադրած տեղեկատվության, չեն արձագանքել ակտիվ ՔՊ-ականներ ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանը, խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
Հիշեցնենք, որ անցած տարվա նոյեմբերի վերջին՝  «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հեռուստամարաթոնի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը  ուղիղ եթերում մարտահրավեր էր նետել աշխարհի 3 հայի՝ Սերժ Թանկյանին, Ալեքսիս Օհանյանին և Քիմ Քարդաշյանին։
«Սերժ, առաջին չելենջն ուղղված է քեզ, որ մտնես Himnadram.org կայք, համոզված եմ՝ դու բանկային քարտ ունես, և ամեն ամիս 10 հազար դրամ՝ մոտ 21 դոլար փոխանցվի հիմնադրամին։ Երկրորդը՝ Քիմ Քարդաշյանին, հարգելի Քիմ, ես դիմում եմ ձեզ, 22 դոլար, Քիմի դեպքում թող գեղեցիկ թիվ լինի, ամեն ամիս փոխանցվի հիմնադրամին։ Եվ երրորդը՝ Ալեքսիս Օհանյանին։Ալեքսիս, եղբայր, ես չելենջ եմ անում ձեզ, որ Himnadram.org կայքում կարգավորումներ անեք, որ ձեր քարտից ամեն ամիս 23 դոլար փոխանցվի հիմնադրամին: Բայց ամենակարևորն այն է, որ այս ամենն անեք հրապարակային ու դուք էլ ձեր հերթին մարտահրավեր նետեք ևս 3 հայի և այդպես շարունակ: Այսպես մենք կունենանք համահայաստանյան բյուջե, որը կծառայի Հայաստանի ու Արցախի նաև սփյուռքի հզորացմանը»,-ասել էր Փաշինյանը։
Նրա կոչին լիարժեք արձագանքել էր միայն Սերժ Թանկյանը, նա երեք ընկերների էր նշել՝ առաջարկելով միանալ նախաձեռնությանը։ Ալեքսիս Օհանյանը բավարարվել էր խոստումով, որ ամեն ամիս կփոխանցի գումարը, իսկ Քիմ Քարդաշյանն օդում կախված էր թողել Փաշինյանի չելենջը։ Չարձագանքելու փաստը հաստատեցին նաև հիմնադրամից։
Հարցին, այսօրվա դրությամբ  քանի՞ մարդ է ամեն ամիս փոխանցում 10 հազար դրամ, հիմնադրամից Panorama.am-ին ասացին. «Նվիրատվությունների մասին ամբողջական տեղեկությունը հրապարակվում է ամեն տարի հիմնադրամի տարեկան հանդեսում, որը հասանելի է հոգաբարձուների խորհրդի նիստից առաջ։ Այս տարի հոգաբարձուների խորհրդի նիստը կկայանա մայիսին։ Միայն առցանց նվիրատվությունների մասով, հիմնադրամի կայքում այս պահի դրությամբ գրանցված է 3448 նվիրատու, որոնցից 1458- ը միացել են մեկ գավաթ սուրճի, այն է պարբերական նվիրատվությունների համակարգին, իսկ մնացյալն ընտրել են մեկանգամյա նվիրատվության տարբերակը։ Պարբերական նվիրատվությունների գումարները տարբեր են՝ 10,000 դր, 15,000 դր, 23 ԱՄՆ դոլար, 25 ԱՄՆ դոլար, 10 եվրո, 30 եվրո և այլն»։
Մայիսին հիմնադրամի կայքում, խոստանում են, կհրապարակվի նվիրատուների ցանկը։
Հիմնադրամի մամլո խոսնակ Արմինե Թոխմախյանի գնահատմամբ, ԱՄՆ Արևմտյան ափի տարածքային մարմնի առցանց նվիրատվությունները աննախադեպ էին այս տարի։  Վարչապետի կոչից հետո հիմնադրամի տարածքային մարմնի կայքը գրանցել է շուրջ 1550 նվիրատու, որոնք գեներացրել են շուրջ 250-260 հազար ԱՄՆ դոլար գումար։
Ի դեպ, փետրվարի 12-ի  դրությամբ հավաքագրվել է 11,155,985 ԱՄՆ դոլար, որը դեկտեմբերի սկզբին հայտարարված թվից ավել է 920.138 ԱՄՆ դոլարով։
Հիշեցնենք, որ հեռուստամարաթոնի կարգախոսն էր՝ «Ես իմ անուշ Հայաստանի․ կենարար արև ու ջուր համայնքներին»»։ Հավաքագրված գումարները հիմնականում ուղղվելու են խմելու ջրի հասանելիությանը և արևայնին վահանակների տեղադրմանը Արցախում և Հայաստանի որոշ համայնքներում։
22:29 13/02/2020Անգելա Մերկելն իր խոսքում Հայաստանի դատաիրավական բարեփոխումների համատեքստում հիշատակել է Վենետիկի հանձնաժողովը
20:41 13/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲեռլինում տեղի են ունեցել հայ-գերմանական բարձր մակարդակի բանակցություններ
19:55 13/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը և Անգելա Մերկելը ԶԼՄ ներկայացուցիչների համար հանդես են եկել հայտարարություններով
14:39 13/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետն աշխատանքային այցով ժամանել է Գերմանիա
14:02 13/02/2020  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլ Փաշինյանի և նրա հետ Գերմանիա մեկնածների ծախսերն ամբողջությամբ հոգում է գերմանական կողմը. Աղաջանյան
09:37 13/02/2020  |  ՄամուլՓաշինյանը վաճառում է հեղափոխությունը. «168 ժամ»
09:25 13/02/2020  |  ՄամուլՓաշինյանի հանձնարարականը՝ որ ՀԷԿ-ը ում է պատկանում. «Փաստ»
20:56 12/02/2020Անտիֆեյքը արդեն 20 օրից ավելի ա բացահայտել ա Փաշինյանի ֆեյքերի ընտանեկան ֆաբրիկա. Նարեկ Սամսոնյան

Ким Кардашьян проигнорировала «челлендж» от Никола Пашиняна - Panorama.am 02/14/2020   13:37  |  Лента новостей
На предложение премьер-министра Армении Никола Пашиняна, который призвал делать ежемесячные пожертвования Всеармянскому Фонду «Айастан» по 10 тысяч драмов, отреагировали 82 человека. Большая часть из них – члены партии «Гражданский договор».
«Следя онлайн за челленджем, мы зарегистрировали 82 общественных деятелей, однако, данная цифра точно больше, поскольку наши соотечественники не всегда ставили хештег #ArmeniaFundChallenge, что затрудняет составление полной картины», – ответили на запрос Panorama.am из Фонда, предоставив список присоединившихся в этому челленджу премьер-министра.
К «челленджу» присоединились, в частности, Арарат Мирзоян, Ален Симонян, Анна Акопян, Сипан Пашинян, другие депутаты Национального Собрания Армении от партии «Гражданский договор», губернаторы. Демонстрирующие высокую активность в социальной сети Facebook министры в данном вопросе проявили пассивность, к примеру, в списке нет Тиграна Авиняна, Рустама Бадасяна, Эрика Григоряна, Араика Арутюняна, Заруи Батоян, Акопа Аршакяна и других имен.
Примечательно, что к призыву премьера присоединились бывший замминистра образования, науки, культуры и спорта РА Геворк Лорецян, который сначала был задержан по подозрению в получении взятки в особо крупном размере, затем – арестован.
На призыв главы правительства, согласно предоставленным Фондом данным, не отреагировали активные члены партии «Гражданский договор», в частности, вице-спикер НС РА Лена Назарян и руководитель парламентской фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
Напомним, в конце ноября 2019 года, премьер-министр Никол Пашинян в прямом эфире 22-го ежегодного телемарафона Всеармянского фонда «Айастан» бросил «челлендж» 3 всемирно известным армянам: Сержу Танкяну, Алексису Оганяну и Ким Кардашьян. Премьер подчеркнул, что очень важно, чтобы этот процесс был публичным, и чтобы Танкян, Кардашян и Оганян, в свою очередь, бросили «челлендж» трем армянам и призвали последовать их примеру. «Таким образом, у нас сформируется Всеармянский бюджет, который будет служить укреплению Армении, Арцаха и Диаспоры», – отметил Н. Пашинян.
Серж Танкян принял челлендж и бросил вызов трем армянам – Ваге Берберяну, Эрику Эсраиляну и Анжеле Сафарян. Алексис Оганян в свою очередь ограничился лишь обещаниями, что ежемесячно будет перечислять данную сумму, а Ким Кардашьян оставила повисшим в воздухе челлендж от Пашиняна. Факт того, что Кардашьян никак не отреагировала подтвердили также в Фонде.
На вопрос, сколько человек по состоянию на сегодняшний день делает ежемесячные пожертвования в размере 10 тысяч драмов, из Фонда ответили: «Полная информация о пожертвования ежегодно публикуется в годовом отчете Фонда, который доступен перед заседанием Совета попечителей. В этом году заседание Совета попечителей состоится в мае. Только по части онлайн-пожертвования на сайте Фонда в данный момент зарегистрировано 3448 благотворителей, 1458 из которых присоединились к инициативе  по ежемесячному осуществлению пожертвований в систему, а остальные выбрали вариант ежегодных пожертвований. Размер ежемесячных пожертвований разный: 10.000 драмов, 15.000 драмов, 23 доллара СШ, 25 долларов США, 10 евро, 30 евро и пр.».
В мае на сайте Фонда, обещают, будет обнародован список благотворителей.
По словам пресс-секретаря Фонда Армине Тохмахян, онлайн-пожертвования регионального органа Западного побережья США были беспрецедентными в этом году. После призыва премьер-министра, на сайте регионального органа Фонда было зарегистрировано около 1550 благотворителей, которые сгенерировали около 250-260 тысяч долларов США.
Кстати, по состоянию на 12 февраля было собрано 11,155,985 долларов США, что на 920.138 долларов США больше данных, собранных в начале декабря.
10:58 29/11/2019  |  Лента новостейОколо 10 млн. долларов собрано в ходе 22-го телемафона Всеармянского фонда "Айастан"
12:03 11/10/2019  |  Криминальная хроникаСНБ сообщила о раскрытии нового случая хищения во Всеармянском фонде “Айастан”