Հենց ուզենան դա խախտել, կնշանակի բանակցությունների տապալում. Դավիթ Բաբայանը՝ Անջեյ Կասպրշիկի եւ «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնք»-ի ղեկավար հանդիպման մասին 02/13/2020   15:38  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Եթե այդ տենդեցը գնում է, դա միմիայն խոչընդոտելու է հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին»,-«Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում անդրադառնալով այսպես կոչված «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնք»-ի ղեկավար Թուրալ Գյանջալիեւի եւ ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկի հանդիպմանը, ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Դավիթ Բաբայանը։
«Այսպես կոչված ադրբեջանական համայնքը բանակցային գործընթացում ներգրավելու հիմք չկա։ Հենց դա լինի, կհանգեցնի այդ նույն բանակցային գործընթացի տապալմանը։ Թող իրենք ընտրեն՝ ուզում են, որպեսզի բանակցային գործընթացը տապալվի՞, թող շարունակեն։ Այդ ժամանակ անիմաստ է լինելու որեւէ բանակցություններ վարել»,-շարունակեց Դավիթ Բաբայանը։
Նշենք, որ ԵԱՀԿ նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը հանդիպել է հիշյալ համայնքի ղեկավար Թուրալ Գյանջալիեւի հետ, շնորհավորել է նրան «Լեռնային Ղարաբաղի կողմից» Ադրբեջանի խորհրդարանում՝ մեջլիսում ընտրվելու կապակցությամբ: Ավելի վաղ Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպանն էր հանդիպել այսպես կոչված «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի» ներկայացուցիչների հետ, իսկ ՀՀ եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների ժնեւյան հանդիպման նախօրեին Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանն էր հանդիպել տվյալ կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ։
«Ադրբեջանը ահագին աշխատել է եւ փորձում է ամեն ինչ անել, որ այսպես կոչված, ադրբեջանական համայնքն անընդհատ շրջանառության մեջ դնի բանակցային գործընթացում։ Զուտ զգացմունքային առումով մենք հասկանում ենք, որ դա տհաճ է, ճիշտ չէ եւ միանշանակ խանգարելու է վստահության մթնոլորտի ձեւավորման գործընթացին, բայց այդ համայնքն ինքնին քաղաքական կատեգորիա չէ։ Հենց այն դառնա քաղաքական կատեգորիա, դա նույնիսկ բավական կլինի, որ բանակցային գործընթացը տապալվի առհասարակ»,-մեզ հետ զրույցում շարունակեց Դավիթ Բաբայանը՝ նշելով, որ այս հանգամանքը, թերեւս շատ լավ հասկանում են նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի  համանախագահողները  ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը։
Դավիթ Բաբայանը շեշտեց՝ «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնք» գոյություն չունի, այն ֆեյք հասկացություն է։
Դիտարկմանը, որ հատկապես վերջին շրջանում, զարգացումներն այդուհանդերձ, փաստում են, որ Ադրբեջանին հաջողվում է այդ համայնքը ներկայացնել որպես գործոն, ինչի մասին վկայում են վերը հիշատակված հանդիպումները, Դավիթ Բաբայանն արձագանքեց. «Ադրբեջանին մենք չենք կարող արգելել, որպեսզի նրանք փորձեն այդ համայնքը շրջանառության մեջ դնել, մենք կարո՞ղ ենք արգելել համանախագահներին՝ հանդիպել նրանց հետ։ Չենք կարող, բայց մենք ունենք կարմիր գիծ, որը երբեւիցե թույլ չենք տալու, որ որեւէ մեկը խախտի։ Այդ, այսպես կոչված համայնքը չի կարող նույնացվել Արցախի Հանրապետության հետ, նա չի կարող դառնալ բանակցությունների առանձին կողմ, այսինքն, դառնալ այն կարգավիճակին, որն ունի Արցախի Հանրապետությունը, որի կարգավիճակը՝ որպես բանակցային կողմի եւ հակամարտության կողմի, ճանաչվել է ԵԱՀԿ գագաթաժողովի ժամանակ։ Կրկնում եմ՝ հենց ուզենան դա խախտել, կնշանակի բանակցությունների տապալում։ Այլ բան ասել ես չեմ կարող»։
Դավիթ Բաբայանը հիշեցրեց, որ ադրբեջանական կողմը դեռ 1994 թվականից է փորձել այսպես կոչված «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի» շրջանառության մեջ դնել, ինչը կասեցվել է։
Նրա խոսքով, այդ կառույցը շրջանառության մեջ դնելով, Ադրբեջանի իշխանությունը փորձում է նաեւ ներքին խնդիրներ լուծել։ «Ներքաղաքական պահանջարկ է, որովհետեւ Ադրբեջանի իշխանությունը փորձում է դրանով շեղել իր հասարակության ուշադրությունը Ադրբեջանում տեղի ունեցած խայտառակ ընտրություններից։ Ադրբեջանի գործող իշխանությունը լեգիտիմության լուրջ խնդիր ունի եւ նույնիսկ միլիարդներ ծախսելով չկարողացավ հասնել այն նպատակին, որին ձգտում էր»,-նշեց Բաբայանը։
Ինչ վերաբերում է «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնք»-ի ակտիվացման ֆոնին ՀՀ ԱԳՆ –ի՝ ժնեւյան հանդիպման արդյունքներով տարածած հայտարարության մեջ «Արցախի ժողովրդի «ընտրյալ ներկայացուցիչներ» ձեւակերպմանը, Դավիթ Բաբայանը շեշտեց՝ պաշտոնական Ստեփանակերտը մեկնաբանել է այդ հարցը եւ ընդգծել, որ «ընտրյալ ներկայացուցիչներ»-ի տակ հասկանում է միմիայն Արցախի իշխանություններին. «Մենք այլ ընտրյալ ներկայացուցիչներ չունենք»։
Հիշեցնենք, որ Ժնեւում ՀՀ եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների՝ շուրջ 11 ժամ տեւած երկօրյա հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում էր, որ «արտգործնախարար Մնացականյանը շեշտել է խաղաղ գործընթացում Արցախի ժողովրդի ընտրյալ ներկայացուցիչների ներգրավման անհրաժեշտությունը»։
Այս ձեւակերպումը մասնագետները խնդրահարույց են համարում՝ շեշտելով, որ այդկերպ նվազեցվում է Արցախի Հանրապետության սուբյեկտայնությունը։
Հեղինակ՝ Մ.Ղ.
15:29 05/02/2020  |  ՄեկնաբանությունԴավիթ Բաբայանը՝ Արցախի նախագահի թեկնածու
18:36 31/01/2020  |  ՄեկնաբանությունԻրարամերժ մոտեցումների պայմաններում ակնկալել կարգավորում՝ շատ վաղաժամ է. Դավիթ Բաբայան
16:02 22/11/2019  |  ՔաղաքականԱրցախի Հանրապետությունն ու Ադրբեջանը պետք է միմյանց ճանաչեն, առանց քաղաքական բոլոր հարցերի կարգավորման, մարդասիրական խնդիրներին անդրադարձ չի կարող լինել . Դավիթ Բաբայան

В Степанакерте прокомментировали информацию о встрече Турала Гянджалиева с Анджеем Каспршиком 02/13/2020   16:36  |  Лента новостей
Заместитель главы аппарата президента Республики Арцах Давид Бабаян  прокомментировал информацию о встрече руководителя так называемой “азербайджанской общины Карабаха” Турала Гянджалиева и личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
“Если наметилась эта тенденция, то она только будет препятствовать переговорному процессу по урегулированию конфликта”, - сказал в беседе с “ФактИнфо” Давид Бабаян.
“Основания для вовлечения так называемой азербайджанской общины в переговорный процесс нет. Если такое произойдет, то это приведет к провалу самого переговорного процесса. Пусть они выбирают – если хотят провала переговорного процесса, то пусть продолжают. Тогда уже не будет смысла вести какие-либо переговоры”, - заявил Давид Бабаян.
Отметим, что ранее появилась информация, что личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик встретился с Туралом Гянджалиевым и поздравил  его с избранием в парламент Азербайджана “от Нагорного Карабаха”. Ранее сообщалось, что посол Франции в Азербайджане встретился с так называемой “азербайджанской общиной Нагорного Карабаха”, а накануне встречи глав МИД Армении и Азербайджана в Женеве с представителем данной организации встретился посол США в Азербайджане.
“Азербайджан пытается сделать все, чтобы постоянно вводить в обращение так называемую "азербайджанскую общину" в переговорном процессе. С чисто эмоциональной точки зрения мы понимаем, что это неприятно, неправильно и однозначно помешает процессу формирования атмосферы доверия. Однако эта община сама по себе не является политической категорией. Как только она станет политической категорией, этого даже будет достаточно для провала переговорного процесса в целом”, - отметил Давид Бабаян, указав, что это обстоятельство, пожалуй, очень хорошо понимают и страны-сопредседатели МГ ОБСЕ и личный представитель действующего председателя ОБСЕ.
Давид Бабаян подчеркнул, что “азербайджанской общины Карабаха” не существует, это фейк-понятие.
“Мы не можем запретить Азербайджану отказаться от попыток вводить в обращение эту общину. Можем ли мы запретить сопредседателям встречаться с ними? Не можем, но у нас есть красная линия, нарушить которую мы никогда никому не позволим. Это так называемая община не может отождествляться с Республикой Арцах. Она не может стать отдельной стороной переговоров, то есть обрести тот статус, которым обладает Республика Арцах, статус которой как стороны переговорного процесса и стороны конфликта был признан в ходе саммита ОБСЕ. Повторяю, как только они захотят это нарушить, это будет означать провал переговоров. Ничего другого сказать я не могу”, - заявил он.
Давид Бабаян напомнил, что азербайджанская сторона еще с 1994 года предпринимала попытки ввести в обращение так называемую “азербайджанскую общину Нагорного Карабаха”, которые были пресечены.
По его словам, вводя в обращение эту структуру, власти Азербайджана также пытаются решить внутренние проблемы.
“Это внутриполитический спрос, поскольку власти Азербайджана тем самым пытаются отвлечь внимание общества от позорных выборов, состоявшихся в Азербайджане. Действующая власть Азербайджана имеет серьезную проблему легитимности. Даже потратив миллиарды, она не смогла добиться той цели, к которой стремилась”, - отметил Бабаян.