Սիրիայի խորհրդարանը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը 02/13/2020   15:18  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սիրիայի խորհրդարանը փետրվարի 13-ին միաձայն  ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձևը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց լրագրող Սարգիս Կասարջյանը Սիրիայից:
Խորհրդարանի նիստի օրակարգը ներառում էր Սիրիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության հանձնախմբի կողմից ներկայացված՝ 20-րդ դարում Օսմանյան կայսրության թուրք իշխանավորների կողմից Հայոց ցեղասպանության եւ Սիրիայի ժողովրդի այլ ներկայացուցիչների ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը հաստատող բանաձեւը։
Սիրիայի խորհրդարանի հայ պատգամավոր Նորա Արիսյանը նշել է, որ ավելի քան 30 երկրի խորհրդարաններ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ Սիրիայի խորհրդարանը հատուկ նիստով հարգանքի տուրք է մատուցել 20-րդ դարասկզբի մեծագույն ոճրի զոհերի հիշատակին:
Սիրիայի խորհրդարանի քարտուղար Ռամի Սալեհը նշել էր, որ թեև Սիրիայի խորհրդարանում հարգանքի տուրք են մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին, սակայն անհրաժեշտ էր ունենալ նման բանաձև:
ՀՀ-ում Սիրիայի դեսպան Մոհամմեդ Հաջ Իբրահիմը կարևորել է Սիրիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ այն իրագործողների ժառանգներն այսօր էլ նույն ոճիրն իրագործում են Սիրիայի ժողովրդի նկատմամբ՝ ահաբեկիչների ձեռամբ: «Ճանաչումը կարևոր է, քանի որ արաբական երկրներից միայն Լիբանանն է մինչև այժմ ընդունել Հայոց ցեղասպանությունը»,-ասել է նա:
Խորհրդարանի արաբական եւ արտաքին հարցերի հանձնախմբի նախագահ Պութրոս Մրճենեն շեշտել է,որ Հայոց ցեղասպանությունը պատմական իրողություն է, որին հաջորդել է նաեւ Սիրիայի հյուսիսային սահմաններին ասորիների և սիրիանիների սպանդը։ «Ժամանակն է ճանաչելու եւ դատապարտելու այս անմարդկային արարքներն ու կանխելու դրանց կրկնությունը, հատկապես որ մեծաթիվ երկրներ ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։

Парламент Сирии признал Геноцид армян 02/13/2020   15:30  |  Лента новостей
Парламент Сирии на заседании в четверг, 13 февраля, принял резолюцию о признании и осуждении Геноцида армян. Об этом “Арменпресс” сообщил журналист Саркис Касарджян из Сирии.
В повестку дня заседания парламента была включена представленная комиссией парламентской дружбы Сирия-Армения резолюция, подтверждающая признание и осуждение осуществленного в Османской империи в 20 веке Геноцида армян и других представителей сирийского народа.
Депутат парламента Сирии Нора Арисян отметила, что парламенты более 30 стран признали и осудили Геноцид армян, а парламент Сирии на специальном заседании в 2015 году воздал дань уважения памяти жертв Геноцида армян.
В ходе обсуждений секретарь парламента Сирии Рами Салех напомнил, что в 2015 году сирийские парламентарии воздали дань уважения памяти жертв Геноцида армян, но такая резолюция была необходима.
Посол Сирии в Армении Мохаммед Хадж Ибрагим отметил важность принятия резолюции, поскольку среди арабских стран до сегодняшнего дня Геноцид армян признал только Ливан. При этом он указал, что признанием Сирия сделает свой вклад в пресечении подобных явлений в будущем.
"Наследники тех, кто совершил Геноцид армян, сегодня совершают то же преступление в отношении народа Сирии руками террористов", - отметил он.