Կստեղծվի հակակոռուպցիոն դատարան՝ 25 դատավորներով 02/12/2020   14:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախատեսվում է ստեղծել հակակոռուպցիոն մասնագիտացված դատարան, որը կքննի հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից քննված գործերը։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սրբուհի Գալյանը՝ նշելով, որ նախատեսվում է այն ստեղծել հակակոռուպցիոն կոմիտեի հետ միաժամանակ։
«Նախատեսել ենք 25 դատավոր՝ հակակոռուպցիոն կոմիտեում աշխատելու համար։ 20-ը կզբաղվեն քրեական գործերի քննությամբ, 5-ը՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթներով, որն առավել քաղաքացիական մասնագիտացում է ենթադրում»,- նշեց Գալյանը։
Նրա խոսքով՝ պատրաստվում են աշխատել ԲԴԽ-ի և դատավորների հետ, ինչը թույլ կտա ունենալ մասնագիտացված դատավորներ և մասնագիտացված դատարան։
Ինչ վերաբերում է պաշտոնից ազատմանը, ապա Գալյանն ասաց, որ այդ իրավունքը վերապահվում է վարչապետին, իսկ կոռուպցիոն գործարքներում ներգրավված լինելու մասին կասկածներ առաջանան կամ հանցավոր բնույթի իրավախախտումներ կատարելու վերաբերյալ կասկած, ապա ընթացակարգը կլինի այնպես, ինչպես հասարակ քաղաքացիների նկատմամբ, քանի որ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորները չունեն անձեռնմխելիություն։

В Армении планируют создать Антикоррупционный суд 02/12/2020 15:30 | Лента новостей
В Армении планируют создать специализированный суд, который займется рассмотрением дел, находившихся в ведении Антикорорупционного комитета. Об этом сообщила заместитель министра юстиции Армении Србуи Галян. Она заявила, что суд планируется сформировать одновременно с антикоррупционным комитетом.
“Планируется, что в Антикоррупционном комитете будет работать 25 судей. 20 из них займутся рассмотрением уголовных дел, а пятеро – производством по делам о конфискации имущества незаконного происхождения, что предполагает специализацию в сфере гражданского права”, - отметила Галян.
По ее словам, в планах - взаимодейсвие с Высшим судебным советом и судьями.
Что касается увольнения, то Галян заявила, что этим правом наделяется премьер-министр, а в случае возникновения подозрений о вовлеченности в коррупционные сделки или совершения правонарушений, будет действовать та же процедура, что и в отношении обычных граждан, поскольку судьи Антикоррупционного суда не обладают неприкосновенностью.