Գագիկ Խաչատրյանը տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն. փաստաբանական խումբն ահազանգում է ապօրինությունների մասին 02/11/2020   10:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ֆինանսների նախկին նախարար, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը տեղափոխվել է բժշկական կենտրոն։ Ս.թ. հունվարի 22-ին բժշկական կոնսիլիումը՝ բարձրակարգ մասնագետների ներգրավմամբ, տվել էր հստակ ցուցում՝ Խաչատրյանին ստացիոնար բժշկական պայմաններում բուժելու վերաբերյալ։ Սակայն, անհասկանալիորեն ընդհատվել է Խաչատրյանի բուժումը և նրան անմիջապես տեղափոխել էին քրեակատարողական հիմնարկ։ Փաստաբանական խումբը բազմաթիվ դիմում-բողոքներով պահանջել է ապահովել Խաչատրյանին համապատասխան բուժումով, սակայն այդ պահանջը չի ապահովվել և իրավունքները կրկին խախտվել են։
«Առողջական խնդիրը արձանագրված էր դեռևս հունվարի 22-ին և իրավիճակի փոփոխություն, ըստ էության, տեղի չի ունեցել։ Մեր կողմից այս խնդրի մասով բազմաթիվ բողոք-պահանջներից հետո՝ ընդհուպ նշելով, որ նույնիսկ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող արարք ենք տեսնում, նաև երբ այս խնդրի մասին բարձրաձայնեցին լրատվամիջոցները, երբ դիմեցինք մարդու իրավունքների պաշտպանին, այս ամենից հետո Խաչատրյանին նոր տեղափոխեցին բժշկական կենտրոն, չնայած, որ բժշկական առումով ոչ մի փոփոխություն տեղի չի ունեցել։
Հարց է առաջանում. ինչո՞ւ այսքան ժամանակ իմ պաշտպանյալին չէին տեղափոխում բժշկական կենտրոն և ինչո՞ւ միայն մեր կողմից ապօրինությունների վերաբերյալ ահազանգերից հետո տեղափոխումը ընթացք ստացավ», - ասել է փաստաբանական խմբի անդամ Երեմ Սարգսյանը։
Ավելի վաղ Խաչատրյանների փաստաբանական խումբը տեղեկացրել էր, որ Գագիկ Խաչատրյանի գործով պետական իրավասու մարմինների կողմից խախտվում է անձի Եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածով սահմանված իրավունքը։ Ըստ փաստաբանական խմբի՝ պետության առաջին պարտավորությունը պիտի լինի բուժման պայմաններն ապահովվելը, սակայն հակառակ գործընթացն է տեղի ունենում։
«Այսինքն՝ եթե կոնկրետ անձ է քննվում, այս անձի հետ կարելի է այս որոշումը կիրառել, մյուսների՝ օրինակ Գագիկ Խաչատրյանի մասով՝ ոչ՞, այս ի՞նչ մոտեցում է։ Եթե մի քիչ ավելի խորը վերլուծեմ, նույնիսկ կարող եմ առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ մատնալ», - հավելել է Երեմ Սարգսյանը։
Հիշեցնենք` 2014-2016թթ–ին ՀՀ ֆինանսների նախարարը եղել է Գագիկ Խաչատրյանը մեղադրվում է պաշտոնական գործունեության ընթացքում վատնում կազմակերպելու համար և կալանավորված է շուրջ 6 ամիս: Նա չի ընդունում իրենց առաջադրված մեղադրանքը։
12:08 06/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանը չի բացառում՝ Գագիկ Խաչատրյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշումը հրապարակելուց առաջ դատարանի վրա հավանական ճնշումները
11:44 06/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՓորձում են դատարանների մոտ տպավորություն ստեղծել, թե Գագիկ Խաչատրյանն ինքը չի ցանկանում բուժվել. պաշտպան

Гагик Хачатрян доставлен в медцентр: адвокаты экс-главы Минфина Армении заявляют о беззакониях 02/11/2020   12:38  |  Лента новостей
Бывший министр финансов, экс-глава Комитета государственных доходов Армении Гагик Хачатрян доставлен в больницу, говорится в сообщении его адвокатов.
Защита напоминает, что еще 22 января консилиум с участием высококвалифицированных врачей предписал Гагику Хачатряну лечение в стационарных условиях. Однако впоследствии лечение было прервано, и Хачатряна немедленно отправили в уголовно-исполнительное учреждение.
По словам адвокатов, многочисленные жалобы и обращения в компетентные инстанции с требованием обеспечить соответствующее лечение были проигнорированы, а права их подзащитного вновь были нарушены.
Отмечается, что добиться госпитализации Хачатряна в медцентр удалось только после широкого резонанса в СМИ и вмешательства офиса омбудсмена, хотя в медицинском плане каких-либо изменений не произошло.
Гагик Хачатрян до ареста находился в Германии и по первому же телефонному звонку следователя прибыл в Ереван, не предприняв каких-либо попыток скрыться от следствия. Хачатрян в Германии проходил послеоперационную терапию. У него имеются проблемы с позвоночником и опорно-двигательным аппаратом.
Ранее адвокаты экс-министра сообщили, что по делу Гагика Хачатряна компетентные госорганы нарушают право человека, предусмотренное статьей 3 Европейской конвенции. По словам адвокатов, первоочередным обязательством государства должно быть обеспечение условий для лечения, однако имеет место обратный процесс.
Один из адвокатов экс-главы Минфина Ерем Саркисян отметил, что при глубоком анализе в действиях компетентных органов можено увидеть и признаки предполагаемого преступления.