Ամերիաբանկ. դարձյալ առաջատարը ՀՀ բանկային համակարգում հիմնական ցուցանիշներով 02/11/2020   14:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամերիաբանկը 2019թ. արդյունքներով պահպանել է առաջատարի դիրքը ՀՀ բանկային համակարգում` հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով, մասնավորապես ակտիվների, հաճախորդների հանդեպ ունեցած պարտավորությունների, վարկային ներդրումների, կապիտալի, զուտ շահույթի գծով:
Ամերիաբանկի ակտիվները մեկ տարվա ընթացքում աճել են  24%-ով` 2019 թ. տարեկան արդյունքներով կազմելով 968,1 մլրդ դրամ, նույն ժամանակահատվածում  26 %-ով աճել են բանկի պարտավորությունները` կազմելով 866.9 մլրդ դրամ,  44%-ով աճել հաճախորդների նկատմամբ պարտավորությունները` հասնելով 647.8 մլրդ դրամի:
Բանկի վարկային պորտֆելն աճել է  7%-ով հաշվետու տարվա արդյունքներով հասնելով 585.7 մլրդ դրամի: Բանկի զուտ շահույթը  կազմել է 12.1 մլրդ դրամ, ինչը գերազանցում է 2018թ.-ի ցուցանիշը 15 %-ով:
Նշենք նաև, որ 2019թ. ՀՀ բանկային համակարգի առաջատար հարկատուն դարձյալ Ամերիաբանկն է` 8,56 մլրդ դրամ ՀՀ պետբյուջե վճարած հարկերի ծավալով:
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: 2019թ. 9 ամսվա արդյունքներով Ամերիաբանկը ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարն է հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկային պորտֆել, զուտ շահույթ, կապիտալ):
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.ameriabank.am:
13:11 03/02/2020  |  ՏնտեսությունԱմերիաբանկի մանրածախ վարկային պորտֆել. որակական և քանակական մեծ աճ (տեսանյութ)
20:45 30/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Անկանխիկը Թույն ա» արշավի շրջանակում Ամերիաբանկն ուսանողներին տրամադրում է անվճար քարտ և Արամ MP3-ի համերգի տոմս (տեսանյութ)
18:38 26/07/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Կցանկանայի, որ որդիս ապրեր խաղաղ ու ապահով կյանքով, տնտեսապես զարգացած ու քաղաքականապես կայուն Հայաստանում»
18:48 11/07/2019  |  ՏնտեսությունԱմերիաբանկն արժանացել է Euromoney 2019 Գերազանցության մրցանակին` որպես տարվա լավագույն բանկը Հայաստանում

Америабанк остается лидером в банковской системе Армении по основным финансовым показателям 02/11/2020   15:24  |  Экономика
Америабанк по итогам 2019 года сохранил лидерство в банковской системе Армении по основным финансовым показателям, в частности, размеру активов, обязательств перед клиентами, кредитных вложений, капитала, чистой прибыли. Об этом сообщает пресс-служба банка.
Согласно сообщению, активы Америабанка в течение года выросли на 24% и составили 968,1 млрд. драмов, банковские обязательства увеличились на 26% , составив  866,9 млрд. драмов, обязательства перед клиентами возросли на 44%, достигнув 647,8 млрд. драмов.
Рост кредитного портфеля банка составил 7%, достигнув по результатам отчетного года 585,7 млрд. драмов. Чистая прибыль составила 12,1 млрд. драмов, что превышает показатель 2018 года на 15%.
В пресс-службе банка также отметили, что в списке налогоплательщиков Америабанк вновь занимает лидирующие позиции в банковской системе Армении по объему уплаченных  в 2019 году в госбюджет РА налогов - в 8,56 млрд. драмов.
Америабанк – динамично развивающийся банк в Армении, один из крупнейших и наиболее стабильных финансовых институтов страны. Сегодня Америабанк – универсальный банк, предоставляющий полный пакет корпоративных, инвестиционных и розничных банковских услуг. Для дополнительной информации посетите сайт www.ameriabank.am.