Առաջին ընթերցման տապալումից հետո չեք կարող այս հարցը հանրաքվեի դնել. Տարոն Սիմոնյան 02/06/2020   16:11  |  Քաղաքական
Լավ եք անում, որ պայքարում եք, բայց օրենքով պայքարեք։ Օրենքի խախտումները մի՛ կուտակեք Ձեր վրա, որ հետագայում Ձեր իսկ օրենքի խախտումներով սկսվի մի գործընթաց, որի տուժողը ՀՀ-ն է։ ԱԺ-ում Սահմանադրության փոփոխության վերաբերյալ նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը։
Վերջինս նկատեց՝ Վահագն Հովակիմյանի ելույթում որևէ իրավական հիմնավորում չի տեսել. «Այո լրագրողական և ինչ-որ առումով որոշակի պատմական ելույթ էր։ Արդյո՞ք մենք պատմական կամ լրագրողական ելույթներով կարող ենք հիմնավորել Սահմանադրական փոփոխությունները։ Պայքարը, նպատակը հասկանալի է, բայց արդյոք այն միջոցներն ու մեթոդները, որոնք Ձեր կողմից օգտագործվում են, մակերեսային չեն»,-նշեց Տարոն Սիմոնյանը։
Նա ընդգծեց, որ առաջին՝ ընթացակարգային  խախտումն առավոտյան տեսան. «Բարձրաձայնեցինք, բացատրեցինք, 1-ին կուրսի իրավաբանի մակարդակով բացատրեցինք, չեք ուզում ընկալեք։ Ինչու՞մն է պատճառը, մի՞թե կարելի է նման մակերեսային վերաբերմունք դրսևորել սահմանադրական փոփոխությունների հետ կապված»,-ասաց Տարոն Սիմոնյանը։
Պատգամավորը նկատեց՝ այս նախագիծը հակասահմանադրական իրավիճակ է ենթադրում, որ միանգամից յոթ դատավոր դուրս գա։ Տարոն Սիմոնյանն ընդգծեց, որ այս անցումային դրույթը կիրառված է և եթե ցանկանում էին այս խնդիրը լուծել, անցումային դրույթին չպետք է կպնեին. «Պետք է կպնեիք 7-րդ գլխում մի որևէ դրույթ ավելացնեիք և այս խնդիրը լուծեիք։ Դուք իրավաբանական տեխնիկայի առումով ամենավատ լուծումն եք ընտրել, որովհետև արդեն իսկ կիրառված անցումային դրույթը չի կարելի փոփոխել։ Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին օրենքը կարելի է ընդամենը կարդալ։ Ասում եք՝ տապալելու եք առաջին ընթերցումը և դրանից հետո հանրաքվեի է դրվելու։ Հարգելիներս, Ձեր ցավը տանեմ, կարելի է չէ Սահմանադրության 202-րդ հոդվածի 3-րդ մասը կարդալ, հետո մի հատ էլ բացել ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 86-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետը կարդալ հասկանալու համար, որ առաջին ընթերցման տապալումից հետո չեք կարող այս հարցը հանրաքվեի դնել։ Կարգավորումն ԱԺ կանոնակարգ օրենքում տրված է։ Գրված է՝ առաջին ընթերցումը պետք է հաստատեք, որից հետո պետք է գնա ՍԴ, ՍԴ-ի դրական եզրակացությունից հետո երկրորդ ընթերցման ժամանակ բացասական քվեարկեք։ Դրա արդյունքում նոր կարող եք հանրաքվեի հարց բարձրացնեք։ Կարելի է չէ այս ամեն ինչը կարդալ»,-ասաց Տարոն Սիմոնյանը՝ կես կատակ կես լուրջ հավելելով, որ եթե մասնավոր ոլորտում լիներ, այսքան խորհրդատվության համար բավականին կհարստանար, իսկ իշխանական գործընկերների կողմից որևէ բան չի ստանում, միայն բացասական ժպիտներ։
15:44 06/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդիկ, որ Սահմանադրության վրա իրենց ոտքերն են սրբել, կառչել են իրենց վերջին նեղ կուսակցական որջի համար. Գայանե Աբրահամյան
15:20 06/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իմ քայլը» չի պատրաստվում հանրաքվեից առաջ Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ ստանալ ՍԴ եզրակացությունը
10:10 06/02/2020  |  ՄամուլՍահմանադրական դատարանի թնջուլը հանգուցալուծվեց․ պլան Դ «Ժողովուրդ»
07:59 06/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանին հերթական անգամ արջի ծառայություն է մատուցվում. Արա Զոհրաբյանը` 37-ի նախաձեռնության մասին
21:52 05/02/2020  |  ՀարցազրույցՉենք կարող համակերպվել կիսալուծումների, խիստ վիճահարույց նախաձեռնությունների հետ. Գեւորգ Դանիելյանը՝ 37-ի նախաձեռնության մասին
21:12 05/02/2020  |  ՄեկնաբանությունՍահմանադրական դատարանի սահմանադրական լիազորությունների ժամկետի կրճատումը գործող սամանադրությամբ հնարավոր է, բայց՝ հանրաքվեով. Հովհաննես Քոչարյան
20:45 05/02/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԻշխանությունը քրեական հանցագործության է գնում, նախագիծը իշխանությունը զավթելու, մասնավորապես, ՍԴ-ի լիազորություններին տիրանալու միջոց է. Միհրան Պողոսյան

Тарон Симонян просветил "мойшаговцев" о правилах проведения референдума по поправкам в Конституцию Армении 02/06/2020   17:32  |  Лента новостей
Депутат от парламентской фракции “Просвещенная Армения” Тарон Симонян призвал правящую политсилу не допускать таких нарушений, которые впоследствии негативно скажутся на стране.
“Хорошо делаете, что боретесь, но делаете это по закону. Не копите столько нарушений, которые впоследствии обернутся процессом, где потерпевшей окажется Республика Армения”, - сказал Симонян, выступая с трибуны парламента в ходе обсуждения проект о внесении поправок в Конституции РА.
По словам депутата, он не увидел в выступлении автора законопроекта Ваагна Овакимяна юридической аргументации, назвав его речь в определенном смысле экскурсом в историю.
“Разве мы можем обосновать отсылками к истории и журналистскими выступлениями поправки в Конституцию. Борьба, цель понятны, но разве те средства и методы, которые Вы используете, не поверхностны?” – заявил Симонян, обращаясь с вопросом к представителям правящей силы.
Депутат указал, что данный проект предполагает антиконституционную ситуацию, при которой в отставку уйдут сразу семеро судей. Тарон Симонян подчеркнул, что переходное положение уже применялось и, если возникло желание решить эту проблему, не следовало трогать переходное положение.
“Надо было заняться главой 7, добавить какое-то положение, и решить эту проблему. Вы в смысле юридической техники выбрали наихудший вариант решения, потому уже примененное переходное положение нельзя менять. Закон о нормативных правовых актах можно только читать. Вы говорите, что провалите принятие проекта в первом чтении. Уважаемые, ведь можно было прочесть часть 3 статьи 202 Конституции, а потом открыть пункт 2 части 4 статьи 86 закона о Регламенте НС. Для того, чтобы понять, что после провала в первом чтении вы не можете вынести этот вопрос на референдум. Закон о регламенте, регулирующий этот вопрос, гласит, что вы должны утвердить его в первом чтении, после чего направить в КС. После получения положительного заключения КС во время второго чтения проголосовать отрицательно. Только по итогам этого вы можете поднять вопрос о референдуме. Можно же было все это прочесть”, - сказал Тарон Симонян.
Симонян пошутил, что если бы он вел деятельность в частном секторе, то разбогател бы после предоставления такой консультации, а коллеги от правящей фракции ничем его не одаривают, только лишь неодобрительными улыбками.