Վերմիշյանը ձերբակալվել է կաշառքի գործով 02/05/2020   20:52  |  Քրեական խրոնիկոն
Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու սկզբունքին, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում ստացել է փաստական տվյալներ այն մասին, որ ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով և անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, շինարակական աշխատանքներ ծավալող անձանց կամ կառուցապատող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն, ինչպես անձամբ, այնպես էլ մտերիմի միջոցով  5 դեպքով խոշոր և  առանձնապես խոշոր՝ 1.000.000-2.500.000 ՀՀ դրամի չափով, գումարի կամ ապրանքանյութական արժեքների տեսքով կաշառք ստանալու դիմաց, 2019թ. ընթացքում նրանց օգտին կատարել է գործողություններ կամ նպաստել է ցանկալի որոշումների արագ կայացմանը և տրամադրմանը: Այս մասին հայտնում են Ազգային անվտանգության մամուլի ծառայությունից։
Կաշառք ստանալը քողարկելու նպատակով, խախտելով ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու օրենքով սահմանված արգելքը, նա մտերիմի անունով հիմնել է նախագծման աշխատանքներ իրականացնող ՍՊ ընկերություն և նյութական առավելություն ստանալու նպատակով՝ ուղղորդել է իրեն դիմած կառուցապատողներին և անհատներին գործարքներ կատարել նշված ընկերության հետ` միջոցներ ձեռնարկելով ընկերության կողմից կազմված փաստաթղթերի հիման վրա պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից բարենպաստ որոշումների կայացման համար:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձինք բերման են ենթարկվել, նրանցից երեքը՝ այդ թվում հիշյալ կոմիտեի նախագահը, ձերբակալվել են, ընդ որում կաշառք ստացած պաշտոնյան որպես կասկածյալ հարցաքննվելուց խոստովանել է հանցագործության կատարումը:
Նշենք, որ մինչ այդ  ԱԱԾ ներկայացուցիչ Վաղարշակ Ղազարյանը հայտարարել էր, թե Վահագն Վերմիշյանին բերման չեն ենթարկել, նա դուրս է եկել ԱԱԾ աշխատակիցների հետ, իսկ թե ուր՝  դժվարացել էր ասել։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Վահագն Վերմիշյանի աշխատասենյակում ԱԱԾ աշխատակիցները խուզարկություն են իրականացրել։

Глава Комитета по градостроительству Армении задержан по подозрению в получении крупных взяток 02/06/2020 00:06 | Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении (СНБ) получила данные о том, что глава Комитета по градостроительству Ваагн Вермишян получал взятки в особо крупных размерах.
Как сообщает пресс-центр СНБ, глава Комитета по градостроительству, используя должностное положение вопреки интересам службы и исходя из личной заинтересованности, согласно договоренностям, достигнутым с лицами, осуществляющими строительные работы, или представителями застройщиков в 2019 году получал взятки в размере 1.000.000-2.500.000 драмов (в виде денег или материальных ценностей) как лично, так и через близких людей. В обмен он помогал им или способствовал быстрому принятию желаемых решений и их предоставлению. Сообщается о пяти случаях.
С целью скрыть получение взятки, нарушая запрет на занятие предпринимательской деятельностью, он основал ОО, осуществляющее работы по проектированию, открыв его на имя своего родственника. С целью получения материальной выгоды он направлял обращающихся к нему застройщиков и отдельных лиц в это ОО для заключения сделок с указанной компанией, предпринимал меры на основании составленных компанией документов для принятия благоприятных решений органами государственной власти и местного самоуправления.
В рамках возбужденного в следственном департаменте СНБ уголовного дела подозреваемые в совершении преступления люди были подвергнуты приводу, трое из них, в том числе глава Комитета, были задержаны. В ходе допроса в качестве подозреваемого получивший взятку чиновник сознался в совершении преступления. Следствие продолжается.
Отметим, что до этого представитель СНБ Вагаршак Казарян заявил, что Ваагна Вермишяна приводу не подвергали и что он вышел вместе с сотрудниками СНБ. Он при этом затруднился сказать, куда Вермишян направился.
Ранее “ФактИнфо” стало известно, что сотрудники СНБ произвели обыск в кабинете главы Комитета по градостроительству Ваагна Вермишяна.