ՍԴ ճգնաժամը շուտափույթ հանգուցալուծելու համար պետք է հրավիրվի արտահերթ նիստ. Մակունց 02/03/2020   14:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իշխանություններն այս ընթացքում արել են առավելագույնը, որպեսզի Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված ճգնաժամը չխորանա և դա արել են օրենքի, Սահմանադրության տառին հետևելով։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը։
Նա նշեց, որ այդ ամենն արտացոլված է նաև ԵԽԽՎ համազեկուցողների մեկնաբանություններում. «ՍԴ-ն ունի լեգիտիմության խորը դեֆիցիտ, ինչը վերականգնելու պահանջն այսօր ՀՀ քաղաքացիները մեր առաջ դնում են։ Մենք՝ որպես առաջնային մանդատ կրող ինստիտուտ, պարտավոր ենք սահմանադրական պարտավորությունների շրջանակում այս հարցը հանգուցալուծել»։
Մակունցի խոսքով,այդ կապակցությամբ «Իմ քայլը» խմբակցությունն անհրաժեշտ է համարում հրավիրել արտահերթ նիստ, որի օրակարգը կհաստատվի խորհրդի նիստի ընթացքում։
«Արտահերթ նիստի ամբողջ իմաստն այն է, որպեսզի այն խնդիրները, որոնք արձանագրեցի քիչ առաջ՝ հանգուցալուծում ստանան»,-ասաց խմբակցության ղեկավարը։
Նա հայտնեց, որ խմբակցությունն արտահերթ նիստի առաջարկը ներկայացրել է, հիմա սպասում են ԱԺ նախագահի որոշմանը։ Մակունցը չխոսեց առաջարկի բովանդակության մասին, սակայն հայտնեց՝ նպատակը ՍԴ-ի շուրջ ստեղծված ճգնաժամը շուտափույթ լուծելն է։
«Սահմանադրական դատարանի նախագահի պարտականությունները կատարող Հրայր Թովմասյանը հնչեցնում է քաղաքական տեքստեր՝ լինելով ՍԴ նախագահ, խոսում է խրամատներից, ինչն արդեն իսկ քաղաքական տեքստ է և ենթադրվում է, որ որպես թշնամիներ ներկայացվում են օրինակ «Իմ քայլի» անդամները»։
Վերջերս Հ1-ի ռեպորտաժում ականատես եղանք, որ պաշտոնական հարցմանն ի պատասխան ԱԱԾ-ն տեղեկություն էր տրամադրել, որ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանը մի քանի անգամ այցելել է ՍԴ, սա ևս մեկ արձանագրում»,-ասաց Մակունցը։
Նրա խոսքով, Հրայր Թովմասյանը ներկայանում է որպես դատական իշխանության ղեկավար, սակայն դա այդպես չէ ու այդ հայտարարությունը նշանակում է, որ դատական իշխանությունը գրավելու նկրտումներ կան. «Ի հակառակ իշխանությունների ջանքերի՝ չթողնել, որպեսզի խորանա ՍԴ-ի շուրջ ճգնաժամը, տեղի է ունեցել հակառակը դատարանի կողմից»։
Մակունցն ասաց, որ միջազգային երկու կառույցների կարևորագույն հարցումները, որոնցից մեկի պատասխաններն արդեն հայտնի են, իսկ մյուսինը հանրային կդառնա շուտով, վկայում են այն մասին, որ ՀՀ բնակչության 90,5 %-ը երկու ուղղությամբ ակնկալում է կտրուկ ու հետևողական փոփոխություններ, որոնցից մեկը վերաբերում է կոռուպցիայի դեմ պայքարին, իսկ մյուսը՝ դատական համակարգում բարեփոխումներին։
12:15 29/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք ասում ենք՝ ոչ միայն մենք չենք կարող միջամտել դատավորների գործողություններին այլև որևէ այլ քաղաքական թիմ, անձ, չի կարող ազդեցություն ունենալ դատավորի վրա. Մակունց
18:32 24/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԼիլիթ Մակունցը պահանջեց հարգել ԱԺ նախագահին
10:40 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆման նախադեպ չի եղել անգամ նախկին խորհրդարաններում. Էդմոն Մարուքյանը՝ իշխանական մեծամանսությանը
09:25 21/01/2020  |  ՄամուլՀիմա էլ Մակունցն է խմբագրում իր ասածները. Վերևից երեւի հորդորել են ամեն անհեթեթություն չվերագրել վարչապետին. «Հրապարակ»
15:00 20/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԵս խրոնոլոգիային չեմ հետևել. Փաստն այն է, որ վարչապետը ցավակցական խոսքը հղել է. Մակունց
19:32 15/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՄակունցը ցանկանում է էթիկայի մշտական հանձնաժողով ստեղծել, սակայն պետք է կատարվեն սահմանադրական փոփոխություններ
12:49 02/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՑանկանում եմ, քաղաքացիներն իրենց ապագան տեսնեն ՀՀ-ում. Լիլիթ Մակունց
17:18 20/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրային խորհրդի մոտեցումներում քաղաքականություն վարելու առումով փոփոխությունների անհրաժեշտություն կա. Մակունց
09:53 20/12/2019  |  ՄամուլՄակունցը՝ իր, Արսեն Թորոսյանի և Հակոբ Սիմիդյանի՝ ՀԱԿ-ի թիմում լինելու մասին. «Հրապարակ»

Лилит Макунц огласила шаги, необходимые для скорейшего разрешения кризиса вокруг КС Армении 02/03/2020   15:21  |  Лента новостей
Власти Армении все это время прилагали максимум усилий для недопущения углубления кризиса вокруг Конституционного суда(КС) и делали это, следуя букве закона и Конституции. Об этом заявила журналистам глава парламентской фракции правящего блока “Мой шаг” Лилит Макунц.
Она отметила, что все это отражено в комментариях содокладчиков Парламентской Ассамблеи Совета Европы. “КС имеет глубокий дефицит легитимности, восстановления которой сегодня требуют от нас граждане Республики Армения”. Мы как институт, обладающий первичным мандатом, обязаны урегулировать этот вопрос в рамках конституционных обязательств”, - сказала депутат.
По словам Макунц, в этой связи фракция “Мой шаг” считает необходимым созвать внеочередное заседание, повестка дня которого будет утверждена в ходе заседания Совета.
Глава фракции пояснила, что весь смысл созыва внеочередного заседания заключается в решении проблем, о которых она упомянула выше.
Она добавила, что фракция представила предложение о созыве внеочередного заседания и дожидается решения спикера НС. Макунц не стала говорить о содержании предложения, однако сообщила, что цель – скорейшая развязка назревшего кризиса вокруг КС.
“Грайр Товмасян, исполняющий обязанности председателя Конституционного суда, выступает с политическими текстами, будучи главой КС, говорит об окопах, что уже является политическим заявлением, где подразумевается, что врагами представлены, например члены “Моего шага””, - сказала Макунц.
Глава фракции также упомянула недавний репортаж Общественного телеканала Армении.
“Мы стали очевидцами того, как СНБ в ответ на официальный запрос предоставила информацию о том, что  Арам Орбелян – адвокат Роберта Кочаряна несколько раз посещал КС, это еще одна констатация факта”, - сказала Макунц.
По ее словам, Грайр Товмасян позиционирует себя как глава судебной власти, однако это не так, и это заявление означает, что есть стремление завладеть судебной власть. “Несмотря на усилия властей не допустить углубления кризиса вокруг КС, суд поступал диаметрально противоположно”, - сказала она.
Макунц отметила, что проведенные двумя важнейшими международными структурами опросы, результаты одного из которых уже известны, а итоги второго будут оглашены вскоре, свидетельствуют о том, что 90,5 % населения Армении ожидает кардинальных и последовательных преобразований по двум направлениям, одно из которых касается борьбы с коррупцией, а второе – реформирования судебной системы.