Հատուկ ծառայությունները, եթե նրանք են կոտրել էլ. փոստը, կարող են տեղեկանալ՝ Ռ. Քոչարյանի գործով ինչ քայլեր ենք նախապատրաստել. Հայկ Ալումյան 01/30/2020   12:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ու՞մ ներկայացնեմ հանցագործության մասին հաղորդում, եթե լուրջ հիմքեր ունեմ ենթադրելու, որ հենց հատուկ ծառայություններն էլ դա արել են։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը՝ անդրադառնալով իր էլ. հասցեն կոտրելու դեպքին։
Վերջինս տեղեկացրեց, որ այս տարի հունվարի 4-ին հայտնաբերել է՝ կոտրել են իր էլեկտրոնային հասցեն, որի միջոցով իրականացրել է իր ամբողջ փաստաբանական գրագրությունը. «Ցանկացած բան, ինչ փաստաբանը գրում է չհրապարակելու նպատակով, փաստաբանական գաղտնիք է»,-նշեց Հայկ Ալումյանը։
Վերջինս ընդգծեց՝ իրավապահ մարմինների հետ կապված որևէ պատրանքներ չունի և անգամ բավական լուրջ հիմքեր ունի մտածելու, որ հենց իրենք են արել դա. «Սա կարող էր անել որևիցե հաքեր։ Բայց երբ հաքերները փոստը կոտրում են, հասցեն փոխում են, նրանք դա անշահախնդիր չեն անում։ Երբևիցե այդպիսի անշահախնդիր հաքերի մասին չեմ լսել, որ զուտ իր հաճույքի համար այդպես փոստեր կոտրի։ Սովորաբար դրանից հետո որոշ ժամանակ անց հաքերն ինչ-որ ճանապարհով առաջարկ է ուղարկում տուժող անձին. առաջարկում է, որպեսզի նա գումար փոխանցի ինչ-որ հաշվի վրա, պայմանով, որ փոստը կվերականգնվի, բայց ես երկար սպասեցի և այդպիսի առաջարկներ չեկան։ Դա հիմք է տալիս մտածելու, որ ամենայն հավանականությամբ սա սովորական հաքերային հարձակում չէ, իսկ մնացածն արդեն մնում է ենթադրել, եթե այդպես չէ, ապա ով կարող է դա արած լինել և ինչ նպատակով»,-հավելեց փաստաբանը։
Դիտարկմանը, որ օրերս փորձել են կոտրել նաև ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի փաստաբանական խմբի անդամ Արամազդ Կիվիրյանի էլ. փոստը, արդյոք կապ տեսնու՞մ է այս երկու միջադեպերի մեջ, փաստաբանն արձագանքեց. «Ինչպես նկատել եմ, այդ կարգի բոլոր երևույթները, որոնց մասին հիմա տեղյակ եմ, պտտվում են մի կոնկրետ գործի շուրջ (նկատի ունի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործը)։ Հստակ ասել չեմ կարող, բայց միգուցեև փոխկապակցված են»,-նշեց Հայկ Ալումյանը։
Նա չգիտի, թե էլ. փոստը կոտրողներն ինչ են փնտրել, սակայն ասաց՝ օրինակ Ռոբերտ Քոչարյանի գործի հետ կապված բոլոր գրագրությունները, փաստաթղթեր ստանալ-ուղարկելը կատարել է հենց այդ փոստի միջոցով. «Այսինքն մեր հատուկ ծառայությունները, եթե իրենք են դա արել, ամբողջությամբ կարող են տեղեկությունբ ստանալ, թե մինչև հունվարի 4-ն ինչեր ենք իրար գրել և ինչ քայլեր ենք նախապատրաստել այդ գործով»,-հավելեց Հայկ Ալումյանը՝ ընդգծելով, որ հարցին ուրիշ ընթացք է պատրաստվում տալ, որի մասին, սակայն, չցանկացավ բարձրաձայնել։
18:01 16/01/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՆաիրա Զոհրաբյանի, Աստղիկ Մաթևոսյանի և Բորիս Մուրազիի գրառումների վերաբերյալ նյութերն ուղարկվել են ոստիկանություն
13:21 13/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՃնշում է իրականացվում այն ԶԼՄ-ների նկատմամբ, որոնք համարձակվում են որևէ բան գրել Նիկոլ Փաշինյանի եւ նրա ընտանիքի մասին.Ա.Մաթեւոսյան
16:04 12/01/2020  |  ՄեկնաբանությունԿոտրել են «Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ խորհրդի անդամ Աստղիկ Մաթևոսյանի ֆեյսբուքյան էջը
14:41 12/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿոտրել են ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող լրագրողի ֆեյսբուքյան էջը
15:41 18/12/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՈրքան երկար է անձը մնում կալանքի տակ, այնքան ավելի կարևորվում է նրա ազատ արձակվելու իրավունքը. Ալումյան

Адвокат Кочаряна предполагает, что за взломом его электронной почты стоят спецслужбы 01/30/2020   13:20  |  Лента новостей
Адвокат Айк Алумян, представляющий интересы второго президента Армении Роберта Кочаряна, прокомментировал взлом своей электронной почты.
“Кому представить заявление о преступлении, если у меня есть серьезные основания полагать, что именно спецслужбы и осуществили?” - заявил Алумян в беседе с корреспондентом "ФактИнфо".
Он рассказал, что 4 января текущего года сообщил о взломе своей электронной почты, посредством которой вел всю свою адвокатскую переписку. “Все, о чем адвокат пишет без цели публикации, - является адвокатской тайной”, - отметил Алумян.
Адвокат подчеркнул, что не питает каких-либо иллюзий по поводу правоохранительных органов и что у него даже есть серьезные основания полагать, что за этим  стоят именно они.
“Это мог сделать любой хакер, но когда хакеры взламывают почту, то меняют адрес. Они так поступают не бескорыстно. Я никогда не слышал о таком бескорыстном хакере, чтобы он лишь для своего удовольствия взламывал почты. Обычно после этого хакер иными путями отправляет пострадавшему предложения, например, чтобы он перечислил деньги на какой-то счет с условием, что восстановит почту. Я ждал долго, но так и не дождался таких предложений. Это дает основание полагать, что по всей вероятности, это не обычная хакерская атака. Об остальном можно лишь строить предположения: если это не так, то кто и с какой целью сделал это”, - заявил адвокат.
На вопрос о том, видит ли он связь между этим случаем и попыткой взлома электронной почты адвоката Артавазда Кивиряна, представляющего интересы бывшего директора Службы национальной безопасности Армении Артура Ванецяна, Алумян отметил: ”Как я заметил, все явления подобного рода, о которых я проинформирован, крутятся вокруг одного дела(адвокат подразумевает дело второго президента Армении Роберта Кочаряна – Прим.ред.). Я не могу точно утверждать, но, возможно, это взаимосвязано”.
Алумян не знает, что искали взломщики, однако адвокат указал, что вся переписка, отправка и получение документов, например, связанных с делом Роберта Кочаряна, велись именно по этой почте.
“Наши спецслужбы, если они это совершили, могут получить полную информацию о том, что мы писали друг другу до 4 января, какие шаги планировали по данному делу”, - добавил Айк Алумян, подчеркнув, что собирается дать этому вопросу иной ход, о чем, однако не пожелал говорить.