«Սեքյուրիթի դրիմ» ընկերության տնօրենը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը 01/29/2020   16:09  |  Քրեական խրոնիկոն
«Սեքյուրիթի դրիմ» ընկերության տնօրեն Արթուր Պողոսյանին փաստաթղթեր կեղծելուն հանցակցության համար առաջադրված մեղադրանքը բողոքարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին։ «Փաստինֆո»-ն այս մասին տեղեկացավ Արթուր Պողոսյանի փաստաբան Արշակ Կարապետյանից։
Վերջինս հայտնեց՝ բողոքարկել են նաև Արթուր Պողոսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց ստորագրությունը։
«Քննիչն այսպես ասած իր դատավարական լիազորություններն ու լծակներն օգտագործում է՝ ակնհայտ քաղաքացիաիրավական վեճը ներքաշելով քրեաիրավական դաշտ, ինչը որակում եմ ապօրինի քրեական հետապնդում»,-նշեց Արշակ Կարապետյանը՝ ընդգծելով՝ որպես այդպիսին փաստեր և ապացույցներ գոյություն չունեն։
Հարցին՝ Արթուր Պողոսյանն ընդունում է իրեն առաջադրված մեղադրանքը, թե ոչ, փաստաբանը նկատեց՝ ինչ դիրքորոշում պետք է հայտնի մի անձ, ում զավեշտի հասնող մեղադրանք են ներկայացնում. «Զավեշտալի է, որովհետև վաղուց չէի տեսել նման մեղադրանք, որ այդ հարցի և քննարկման վերաբերյալ լինեն օրինական ուժի մեջ մտած դատական վճիռներ, բայց քննիչն այդ օրինական ուժի մեջ մտած վճիռներին բացարձակ հակառակ որոշում կայացնի, միևնույն ժամանակ դիտարկելով, որ դրանք իրենց մեջ պարունակում են քրեական ոլորտում կարգավորվող առարկաներ։ Արթուր Պողոսյանը, լինելով երկար տարիների իրավաբան, շատ լավ հասկանում է այդ մեղադրանքի չհիմնավորված, ապօրինի լինելը և բնականաբար չի էլ կարող նման մեղադրանքն ընդունել»,-հավելեց փաստաբանը։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն հայտնել էր՝ փաստաթղթեր կեղծելուն հանցակցության համար մեղադրանք է առաջադրվել «Սեքյուրիթի դրիմ» ընկերության տնօրեն Արթուր Պողոսյանին։
ՔԿ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանը նշել էր՝ Արթուր Պողոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 38-325-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրությունը երկրից չհեռանալու մասին։
Նշենք, որ «Սեքյուրիթի դրիմ» ընկերության նախկին աշխատակիցներ Միքայել Պողոսյանը և Սիրակ Գրիգորյանը հաղորդում էին ներկայացրել՝ իրենց աշխատանքի չներկայանալու վերաբերյալ կեղծ փաստաթուղթ կազմելու վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ քրեական գործը հարուցվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթերի կեղծելու դեպքի առթիվ` ՀՀ ՔՕ 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով։ Քրեական գործի շրջանակներում որպես մեղադրյալ է ներգրավվել նաև «Սեքյուրիթի դրիմ» ընկերության Ճանապարհային երթևեկության խախտումների վարչության պետ Արսեն Ղազարյանին։ Հավելենք՝ մարտի 1-ին «Սեքյուրիթի դրիմ» ընկերության աշխատակիցները բողոքի ակցիա էին իրականացրել, որից օրեր անց` մարտի 5-ին, արգելափակվել էին աշխատակիցների էլեկտրոնային անցագրերը և վերջիններս աշխատակիցների խոսքով անհիմն հեռացվել են աշխատանքից։

Директор компании “Секьюрити дрим” отвергает обвинение в соучастии в подлоге документов - адвокат 01/29/2020   17:32  |  Криминальная хроника
Защита обжаловала генпрокурору Армении Артуру Давтяну предъявленное директору компании “Секьюрити дрим” Артуру Погосяну обвинение в соучастии в подлоге документов. Об этом "ФактИнфо" сообщил адвокат Аршак Карапетян, представляющий интересы Артура Погосяна.
Адвокат сообщил, что он также обжаловал решение об избранной в отношении его подзащитного мере пресечения в виде подписки о невыезде.
“Следователь использует свои так называемые процессуальные полномочия и рычаги, явно переводя гражданско-правовой спор в уголовную плоскость. Я квалифицирую это как незаконное уголовное преследование”, - отметил Аршак Карапетян,  указав на отсутствие фактов и доказательств как таковых.
Он также сообщил, что Артур Погосян не признает вину в инкриминируемом ему деянии.
“Артур Погосян как юрист с многолетним опытом прекрасно понимает, что это обвинение не имеет под собой основания, что оно незаконно и, естественно, не может не отвергать это обвинение”, - добавил адвокат.
Как сообщила ранее “ФактИнфо” и.о. руководителя отдела по связям с общественностью департамента Следственного комитета Армении Наира Арутюнян, Артуру Погосяну предъявлено обвинение по части 1 статьи 38-325 Уголовного кодекса Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Ранее стало известно, что на основании заявления, поданного бывшими сотрудниками компании “Секьюрити дрим” Микаелом Погосяном и Сираком Григоряном, возбуждено уголовное дело.
Уголовное дело было возбуждено по части 2 статьи 325 УК Армении(“Подделка, сбыт или использование документов, штампов, печатей, бланков, государственных номеров транспортных средств, совершенные группой лиц по предварительному сговору”).В рамках дела в качестве обвиняемого был привлечен начальник управления по нарушениям ПДД Арсен Казарян.