ՀՔԾ-ն հաստատեց՝ Հրայր Թովմասյանի բնակարանում խուզարկություն է իրականացվում 01/24/2020   09:49  |  Քրեական խրոնիկոն
Հատուկ քննչական ծառայությունը հաստատեց՝ այս պահին քննիչները խուզարկություն են կատարում ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի տանը։
Հրայր Թովմասյանի պաշտպան Ամրամ Մակինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է՝ ՀՔԾ-ն խուզարկություն է իրականացնում Հրայր Թովմասյանի տանը, որի ավարտից հետո ՍԴ նախագահի փաստաբանական թիմը հանդես կգա հայտարարությամբ։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ քննիչը միջնորդություն էր ներկայացրել  դատարան` Հրայր Թովմասյանի հեռախոսային զանգերը գաղտնալսելու, համապատասխան բջջային օպերատորից նրա նախկին հեռախոսազանգերի վերծանումները առգրավելու վերաբերյալ:
Հիշեցնենք,  ՀՀ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2019 թվականի դեկտեմբերի 27-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար։ Ընդ որում՝ նրան որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշումը կայացրել էր ՀՀ գլխավոր դատախազը՝ դեկտեմբերի 26-ին, ճիշտ այն նույն օրը, երբ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրեց Սահմանադրական դատարանի դատավորներին վաղաժամ թոշակի ուղարկելու մասին օրենքը։
18:29 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը հանդիպել է ամերիկացի հանրահայտ սահմանադրագետի հետ
15:54 12/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Արտակարգ դրություն»՝ Կառավարությունում և ուժայիններում. փնտրում են գաղտնի ժողովի լուրը Hraparak.am-ին փոխանցողին

Спецследственная служба Армении подтвердила информацию об обыске в доме Грайра Товмасяна 01/24/2020   10:01  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении подтвердила информацию о о том, что следователи в эти минуты проводят обыск в доме председателя Конституционного суда РА Грайра Товмасяна.
Как сообщил адвокат главы КС Амрам Макинян на свой странице в соцсети Facebook, ССС проводит обыск в доме Грайра Товмасяна, после завершения которого защита выступит с заявлением.
Ранее сообщалось, что следователь подал в суд ходатайство о прослушке телефонных переговоров Грайра Товмасяна и изъятии у соответствующего сотового оператора расшифровок прежних разговоров.
Напомним, 27 декабря Грайру Товмасяну было предъявлено обвинение по статье 308("Злоупотребление должностными полномочиями") Уголовного кодекса РА. Решение о привлечении Товмасяна в качестве обвиняемого принял генеральный прокурор РА 26-го декабря, в тот же день, когда президент Армении Армен Саркисян подписал резонансный закон, предусматривающий досрочный выход судей Конституционного суда на пенсию.
Сторона защиты заявила о нарушении функциональной неприкосновенности главы КС и подала в суд жалобу на решение генерального прокурора РА о привлечении Грайра Товмасяна в качестве обвиняемого. Дело поступило на рассмотрение к судье суда общей юрисдикции Еревана Месропу Макяну.