Հրատապ. Խուզարկում են Հրայր Թովմասյանի տունը 01/24/2020   09:22  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով` այս պահին ՀՔԾ քննիչները խուզարկություն են կատարում ՀՀ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի տանը:
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ քննիչը միջնորդություն էր ներկայացրել  դատարան` Հրայր Թովմասյանի հեռախոսային զանգերը գաղտնալսելու, համապատասխան բջջային օպերատորից նրա նախկին հեռախոսազանգերի վերծանումները առգրավելու վերաբերյալ:
Հիշեցնենք,  ՀՀ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք է առաջադրվել 2019 թվականի դեկտեմբերի 27-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու համար։ Ընդ որում՝ նրան որպես մեղադրյալ ներգրավելու որոշումը կայացրել էր ՀՀ գլխավոր դատախազը՝ դեկտեմբերի 26-ին, ճիշտ այն նույն օրը, երբ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրեց Սահմանադրական դատարանի դատավորներին վաղաժամ թոշակի ուղարկելու մասին օրենքը։
09:49 15/01/2020  |  ՄամուլՍԴ դատավորներն ավելի են համախմբվել. Իսկ ՍԴ նախագահի իշխանության թեկնածուն փոխվել է. «Հրապարակ»
19:19 14/01/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՀրայր Թովմասյանի մասնակցությամբ երեկ քննչական գործողություն է կատարվել. Փաստաբանը չի բացառում՝ կարող է լինել ապօրինի կալանք Aysor.am
18:57 13/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանն ունի անկախ ՍԴ, որը չի կատարում իշխանությունների կամքը. Լուսինե Սահակյան

Следователи проводят обыск в доме Грайра Товмасяна 01/24/2020   09:34  |  Актуальная тема
По сведениям “ФактИнфо”, следователи Специальной следственной службы Армении в эти минуты проводят обыск в доме председателя Конституционного суда РА Грайра Товмасяна.
Ранее сообщалось, что следователь подал в суд ходатайство о прослушке телефонных переговоров Грайра Товмасяна и изъятии у соответствующего сотового оператора расшифровок   прежних разговоров.
Напомним, 27 декабря Грайру Товмасяну было предъявлено обвинение по статье 308("Злоупотребление должностными полномочиями") Уголовного кодекса РА. Решение о привлечении Товмасяна в качестве обвиняемого принял генеральный прокурор РА 26-го декабря, в тот же день, когда президент Армении Армен Саркисян подписал резонансный закон, предусматривающий досрочный выход судей Конституционного суда на пенсию.
Сторона защиты заявила о нарушении функциональной неприкосновенности главы КС и подала в суд жалобу на решение генерального прокурора РА о привлечении Грайра Товмасяна в качестве обвиняемого. Дело поступило на рассмотрение к судье суда общей юрисдикции Еревана Месропу Макяну.