Ակնհայտ է ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդումը և ռեպրեսիվ մեթոդները. Միհրան Պողոսյան 01/24/2020   12:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ակնհայտ է, թե ինչ է տեղի ունենում ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի հետ այս քրեական գործի շրջանակներում։ Ակնհայտ է՝ քաղաքական հետապնդման և տարբեր ռեպրեսիվ մեթոդների կիրառման հետ կապված։ Լրագրողների հետ զրույցում ասաց քիչ առաջ ասաց  Հրայր Թովմասյանի պաշտպանական խմբի անդամ Միհրան Պողոսյանը։
Վերջինս նկատեց՝ նույնիսկ ընթերականերն էին նշում, որ սա քաղաքական գործ է և չեն ուզում հետագայում 10 տարի տարբեր քննչական մարմիններում տարբեր հարցերի պատասխանել.
«Ակնհայտությունը գալիս էր հենց նրանից, որ քննիչը հասարակ մի խուզարկություն սկսում և իրականացնում է խախտումներով, մասնավորապես խուզարկության որոշումը դեռևս իմ և պարոն Թովմասյանի կողմից ծանոթացած չլինելու պարագայում, ինչը քննիչի առաջնային պարտականությունն է, քննիչը հայտարարեց՝ շարունակում է խուզարկության կատարումը։ Ներկա էին ոստիկանության աշխատակիցներ, որոնք որևէ փաստաթուղթ չներկայացրեցին, թե ինչ իրավունք ունեին կոնկրետ իրենք թույլտվությունն իրականացնելու, քանի որ դատարանը համապատասխան թույլտվությունը տվել էր որոշակի խումբ անձանց, այլ ոչ թե պատահական ոստիկանի։ Քննիչը տվյալ փաստաթղթերը մեզ չներկայացրեց և սկսեց մեր գնահատմամբ իր անօրինական գործողությունները», -նշեց Միհրան Պողոսյանը։

"Очевидное политическое преследование": адвокат прокомментировал обыск в доме главы КС Грайра Товмасяна 01/24/2020   13:16  |  Лента новостей
Защита председателя Конституционного суда Армени Грайра Товмасяна заявила о политическом преследовании своего подзащитного.
“Всем очевидно, что происходит с главой КС Грайром Товмасяном в рамках этого уголовного дела. Очевидно уголовное преследование и применение различных репрессивных методов”, - заявил журналистам в пятницу адвокат главы КС Мигран Погосян.
По его словам, это настолько очевидно, что даже понятые указывают, что это политическое дело, и не хотят в дальнейшем в течение 10 лет отвечать на различные вопросы  в следственных органах. Очевидность вытекает из того, что следователь начинает и проводит обычный обыск с нарушениями, в частности, в условиях, когда я и г-н Товмасян еще не ознакомились с решением, что является первоочередной обязанностью следователя, следователь заявил, что продолжает обыск. Присутствовали сотрудники Полиции, которые не предъявили какого-либо документа, подтверждающего их право на проведение обыска, поскольку суд выдал соответствующее разрешение определенной группе лиц, а не случайному полицейскому. Следователь нам не предъявил этих документов и начал, по нашей оценки, свои незаконные действия”, - отметил Мигран Погосян.