Նախագահ Սարգսյանը բարձրացրել է Իսրայելի Կնեսետի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը 01/23/2020   11:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Իսրայելի Պետությունում գտնվող՝ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանն այսօր այցելել են Իսրայելի խորհրդարան՝ Կնեսետ, որտեղ նրանց հյուրընկալել է Կնեսետի նախագահ Յուլի Էդելշտեյնը և տիկին Իրինա Նևզլինը: Այս մասին հայտնեցին  ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով Հայաստանի նախագահին՝ Կնեսետի նախագահը, մասնավորապես, նշել է․ «Մեզ համար մեծ պատիվ է ձեզ ընդունել մեր երկրում։ Ուրախ ենք ձեր այցելության համար՝ նույնիսկ եթե այն տեղի է ունենում ոչ այդքան ուրախ իրադարձության շրջանակում»։ Յուլի Էդելշտեյնը վստահություն է հայտնել, որ նախագահ Սարգսյանի այցը, ինչպես նաև Իսրայելում դեսպանություն բացելու՝ Հայաստանի որոշումը կարևոր անկյունաքար կլինեն երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար: «Կարծում եմ, որ այս այցը շատ դրական փոփոխություն կբերի մեր հարաբերություններում։ Մեր գործակցության ներուժը շատ ավելին է, քան մենք ներկայում օգտագործում ենք»,- ասել է Իսրայելի Կնեսետի նախագահը։
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ եղել է Իսրայելի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման ակունքներում: «Անկեղծ ասած, տարիներ շարունակ ես ցանկանում էի վերադառնալ Իսրայել, քանի որ հիշողություններ ունեմ այս երկրի հետ կապված»,-ասել է Հայաստանի նախագահը՝ կարևորելով Իսրայելի փորձը տարբեր, այդ թվում՝ բարձր տեխնոլոգիաների, նորարարությունների ոլորտներում, ինչպես նաև փորձի փոխանակումը։
Անդրադառնալով պատմության նման էջերին՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ երկու ժողովուրդների ճակատագրերի նմանությունները տպավորիչ են, և դրանք հուշում են, որ պետք է մտածել ապագայի մասին․ «Կարող ենք համատեղ ստեղծել այդ ապագան և՛ որպես երկու պետություն, և՛ որպես երկու ժողովուրդ։ Հայաստանը փոքր երկիր է, բայց համաշխարհային ազգ, նույնն է նաև Իսրայելը։ Ես այստեղ եմ նաև համագործակցության ոլորտների նախանշման համար։ Հայաստանը կարևորում է շատ ոլորտների զարգացումը՝ կրթություն, գիտություն, անվտանգություն, գյուղատնտեսություն, նորագույն տեխնոլոգիաներ։ Ես, որպես նախագահ, նախաձեռնություն ունեմ Հայաստանը դարձնել նոր տեխնոլոգիական հանգույց, քանի որ մենք ունենք մի շարք առավելություններ դա անելու համար։ Մեր երկրում կան բարձրակարգ ֆիզիկոսներ, մաթեմատիկոսներ, ծրագրավորման ոլորտում ունենք լավ կրթական ծրագրեր»:
Նշելով, որ պատմության շատ էջեր ողբերգական են հայ և հրեա ժողովրդի համար՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ պետք է համատեղել ջանքերը, որպեսզի նման մարդկային աղետներ այլևս երբեք չլինեն և երբևէ չկրկնվեն։ Հայաստանի նախագահը բարձրացրել է Իսրայելի Կնեսետի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը՝ ընդգծելով, որ պատմության այս ամոթալի էջի ճանաչումն ու դատապարտումը չպետք է պայմանավորված լինի այսօրվա քաղաքական շահերով ու իրողություններով: «Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն առաջին հերթին բարոյական պատասխանատվություն է և հարգանքի տուրք անմեղ զոհերի հիշատակին, միաժամանակ այն կարևոր ներդրում է ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերում»,-շեշտել է Հայաստանի նախագահը:
Այցի ավարտին Հայաստանի նախագահը գրառում է կատարել պատվավոր հյուրերի գրքում։ Այնուհետև նախագահ Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանը շրջայց են կատարել խորհրդարանի շենքում:
09:58 23/01/2020  |  ՄամուլԱյս տարի Դավոս է մեկնել Արմեն Սարգսյանը. Փաշինյանը Դավոս չմեկնելու պատճառներ է ունեցել. «Փաստ»
14:31 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԻսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինի հրավերով նախագահ Սարգսյանը կմասնակցի Հոլոքոսթի հիշատակին նվիրված միջազգային համաժողովին
13:09 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը Դավոսում հանդիպել է Apple ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Թիմ Քուքի հետ
12:14 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀամագործակցության լայն սպեկտր և հսկայական ներուժ. նախագահ Սարգսյանը հանդիպել է Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիայի հետ
12:09 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սիմենս»-ը և նախագահական ATOM ծրագիրը կարող են արդյունավետ համագործակցության ծավալել Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է ընկերության տնօրենների խորհրդի անդամներ Ռոլանդ Բուշի և Սեդրիկ Նեյկի հետ
12:07 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը Դավոսի համաժողովի շրջանակում հանդիպել է Իրաքյան Քուրդիստանի նախագահի հետ
10:24 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանը Դավոսում հանդիպել է հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Մանսուր բին Էբրահիմ ալ Մահմուդի հետ
10:03 22/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը Դավոսում հանդիպել է Mitsubishi Heavy Industries ընկերության խորհրդի նախագահ Շունիչի Միանագայի հետ
18:58 21/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը Դավոսում հանդիպել է Շվեյցարիայի Ազգային խորհրդի նախագահ Իզաբել Մորեի հետ
10:52 21/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի բացմանը

Президент Армен Саркисян поднял вопрос признания Кнессетом Израиля Геноцида армян 01/23/2020   14:14  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Государстве Израиль президент Республики Армения Армен Саркисян и госпожа Нунэ Саркисян сегодня посетили парламент Израиля - Кнессет, где их принял председатель Кнессета Йоэль Эдельштейн и госпожа Ирина Невзлина. Поодробности передае пресс-служба президента Армении.
Приветствуя Армена Саркисяна, председатель Кнессета, в частности, отметил: «Для нас большая честь принимать Вас в нашей стране. Мы рады Вашему визиту, даже если он происходит в рамках не столь радостного события». Йоэль Эдельштейн выразил уверенность, что визит президента Саркисяна, как и решение Армении об открытии посольства в Израиле, - важный краеугольный камень для дальнейшего развития двусторонних отношений. «Думаю, что этот визит принесёт очень позитивные изменения в наших отношениях.
Потенциал нашего взаимодействия намного больше, чем мы сейчас используем», - сказал председатель Кнессета Израиля.
Президент Саркисян отметил, что он был у истоков установления дипломатических отношений с Израилем. «Искренне говоря, на протяжении многих лет я хочу возвратиться в Израиль, поскольку у меня есть воспоминания, связанные с этой страной», - сказал президент Армении, подчеркнув важность обмена опытом с Израилем в различных областях, в том числе, в сферах высоких технологий и инноваций.
Касаясь подобных страниц истории, президент Саркисян сказал, что у обоих народов впечатляет сходство судеб, и они напоминают, что нужно думать о будущем. «Мы можем совместно создавать это будущее и как два государства, и как два народа. Армения – малая страна, но всемирная нация. Таков же и Израиль. Я здесь также для того, чтобы наметить сферы сотрудничества. Армения придаёт большое значение развитию многих отраслей: образование, наука, безопасность, сельское хозяйство, новейшие технологии. Я как президент инициировал проект по превращению Армении в технологический хаб, поскольку у нас есть ряд преимуществ, чтобы это сделать. В нашей стране есть высококлассные физики, математики, у нас есть хорошие образовательные программы в сфере программирования».
Отметив, что многие страницы истории трагичны для армянского и еврейского народов, президент Саркисян заявил,что нужно объединить усилия, чтобы, чтобы подобных гуманитарных катастроф больше никогда не было и они никогда не повторились. Президент Армении поднял вопрос признания Кнессетом Израиля Геноцида армян, подчеркнув, что признание и осуждение этой постыдной страницы истории не должно быть обусловлено сегодняшними политическими интересами и реалиями.
«Признание Геноцида армян в первую очередь – нравственная ответственность и дань уважения памяти невинных жертв, в то же время это важный вклад в международные усилия по предотвращению геноцидов и преступлений против человечества», - подчеркнул президент Армении.
В завершение визита президент Армении оставил запись в книге почётных гостей. Затем президент Саркисян и госпожа Нунэ Саркисян совершили экскурсию по зданию парламента.