Կարեն Խաչատրյանը գրավի դիմաց ազատ արձակվեց 01/23/2020   13:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՊԵԿ Ներքին անվտանգության վարչության նախկին պետ Կարեն Խաչատրյանը գրավի դիմաց ազատ արձակվեց։ Երեկ ուշ երեկոյան Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը բավարարել է Խաչատրյանների փաստաբանական խմբի միջնորդությունը՝ գրավը թույլատրելի համարելու և ողջամիտ գրավաչափ սահմանելու համար։
«Ուզում եմ արձանագրել, որ սա կարևոր, բայց և ուշացած որոշում էր դատարանի կողմից։ Չկային Կարեն Խաչատրյանին կալանքի տակ պահելու հիմքեր։ Նա արդեն տևական ժամանակ է՝ շուրջ 5 ամիս, ինչ գտնվում է կալանքի տակ և առաջին իսկ օրվանից սկսած մենք հիմնավորում էինք, որ Կարեն Խաչատրյանին արգելանքի տակ պահելու անհրաժեշտություն չկա։ Այս անգամ դատարանն իր բարձունքի վրա էր և օրինական որոշում կայացրեց»,- դատարանի դիմաց տեղի ունեցած ճեպազրույցի ընթացքում նշել է փաստաբան Ամրամ Մակինյանը։
Նշենք, որ Կարեն Խաչատրյանի կալանքի ժամկետը 2 ամսով երկարաձգվել է։ Իսկ գումարի չափը սահմանվել է 20 մլն ՀՀ դրամ։ Փաստաբան Ամրամ Մակինյանը դեռ ամիսներ առաջ ընդգծում էր, որ Կարեն Խաչատրյանի գործով կարևոր հանգամանքը նրա ազգանունն է։

Племянник экс-министра финансов Армении освобожден под залог 01/23/2020   14:48  |  Лента новостей
Бывший начальник управления внутренней безопасности Комитета государственных доходов Карен Хачатрян освобожден из-под стражи под залог.
Суд общей юрисдикции Еревана накануне удовлетворил ходатайство защиты о признании залога допустимым и определении его суммы в пределах разумного.
“Хочу констатировать, что суд вынес важное, но запоздалое решение. Оснований для содержания Карена Хачатряна под стражей не было. Он уже долгое время, около 5 месяцев, как находится под арестом. С первого же дня мы приводим  доводы в пользу отсутствия необходимости содержания его под стражей. На сей раз суд оказался на высоте и вынес законное решение”, - отметил адвокат Амрам Макиняна в беседе с журналистами  у здания суда.
Ранее стало известно, что Карену Хачатряну продлили  срок содержания под стражей на 2 месяца. Что касается суммы залога, то он установил ее в размере 20 млн. драмов. Адвокат Амрам Макинян еще несколько месяцев назад указал, что важным обстоятельством в деле Карена Хачатряна является его фамилия.
Напомним, Карен Хачатрян является племянником бывшего председателя Комитета государственных доходов, экс-министра финансов Армении Гагика Хачатряна.