ՀՀ երրորդ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ քրեադատավարական փաթեթավորմամբ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում.հայտարարություն 01/21/2020   15:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ երրորդ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել օրենքի խախտման, նրա նկատմամբ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում։ Այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Ս.Սարգսյանի փաստաբանական թիմը։
«Ի պատասխան բազմաթիվ լրատվամիջոցների՝ ՀՀ երրորդ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքի վերաբերյալ պաշտպանական կողմի պարզաբանումները լսելու խնդրանքներին, քրեական գործի նյութերին ծանոթնալուց հետո, այս փուլում, դեռևս ներկայացնում ենք հետևյալը.
1. ՀՀ երրորդ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտպանական թիմը վերահաստատում է նախաքննության սկզբնական փուլում արտահայտած այն պնդումները, որ Սերժ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել իր պաշտոնեական դիրքի կապակցությամբ գործողություններ կատարելու համար: Մինչդեռ, ՀՀ Սահմանադրության համաձայն՝ հանրապետության նախագահն իր լիազորությունների ժամկետում և դրանից հետո չի կարող հետապնդվել և պատասխանատվության ենթարկվել իր կարգավիճակից բխող գործողությունների համար:
2. Պաշտպանական թիմը փաստում է, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 202-րդ հոդվածի պահանջների կոպիտ խախտմամբ, քանի որ գործում չկա առերևույթ հանցանքի կատարման մասին վկայող բավարար ապացույցների համակցություն, ավելին՝ գործով հավաքված տվյալները որևէ կերպ չեն փաստում, որ գործը քննվել է ընդհանրապես հանցագործության դեպքի առթիվ: Ավելի պարզ, հավաքված տվյալներն աղաղակում են ընդհանրապես հանցագործության դեպքի բացակայության մասին:
3. Անդրադառնալով Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի օրինականության և հիմնավորվածության հարցին՝ պաշտպանական կողմն անառարկելիորեն արձանագրում է, որ գործում բացարձակ չկան այնպիսի փաստական տվյալներ, որոնք թեկուզ և տեսականորեն կարող էին վարույթն իրականացնող մարմնին հուշել պարոն Սարգսյանի կողմից առերևույթ ոչ պատշաճ վարքագիծ դրսևորելու հավանականության մասին, ուստի այս պայմաններում, անձի՝ ՀՀ Սահմանադրությամբ երաշխավորված ազատ տեղաշարժի իրավունքն ապօրինի սահմանափակելը, նույնպես օրինական համարվել չի կարող:
4. Ինչ վերաբերում է պարոն Սարգսյանի գույքի վրա կալանք դնելու գործողության օրինականությանն ու հիմնավորվածությանը, պաշտպանական կողմը կրկին փաստում է, որ այս դեպքում ևս գործում չկա գեթ մեկ ապացույց, որի հիման վրա քննիչը կարող էր օրենքով սահմանված կարգով արգելադրել անձի գույքը, ուստի այս որոշումը նույնպես չի կարող իրավաչափ համարվել:
5. Հայտնում ենք նաև, որ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից առանց բավարար հիմնավորումների մերժվել են պաշտպանական կողմի՝ բազմակողմանի օբյեկտիվ և լրիվ քննություն կատարելուն, գործի համար կարևոր նշանակություն ունեցող ապացույցներ ձեռք բերելուն և կոնկրետ դատավարական որոշումներ կայացնելուն ուղղված բազմաթիվ և բոլոր միջնորդությունները, ինչը կրկին վերահաստատում է մեր այն համոզմունքը, որ ՀՀ երրորդ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ քրեադատավարական փաթեթավորմամբ իրականացվում է քաղաքական հետապնդում:
6. Հաշվի առնելով գործի հասարակական հնչեղությունը, պաշտպանական կողմը պարբերաբար հանրությանը կտրամադրի լրացուցիչ տեղեկատվություն»:
09:48 21/01/2020  |  Մամուլ«Մեջդ» մի պահիր, ասա». Ինչի՞ն է սպասում Սերժ Սարգսյանը. ովքեր են լինելու նոր «տերերը». «Իրատես»
13:55 20/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը մասնակցում է Կուտոյանի հուղարկավորության արարողությանը
17:30 17/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀԿ-ն ԳՄ նիստ կգումարի, որը կվարի Սերժ Սարգսյանը
13:38 15/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը մերժել է Սերժ Սարգսյանի գույքի վրա կալանք դնելու որոշման դեմ պաշտպանի բողոքը
12:35 15/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանի վերաբերյալ քրեական գործը ենթակա է կարճման. Փաստաբանը միջնորդություն է ներկայացրել

Серж Саргсян подвергается политическому преследованию – заявление адвокатов 01/21/2020   16:28  |  Лента новостей
Обвинение третьему президенту Армении Сержу Саргсяну было предъявлено с нарушением закона; в отношении него осуществляется политическое преследование. С таким заявлением выступила команда адвокатов Сержа Саргсяна в ответ на просьбу многочисленных СМИ пояснить позицию защиты касательно выдвинутого экс-президенту обвинения.
Заявление адвокатов, сделанное на данном этапе по итогам ознакомления с материалами уголовного дела, приводим ниже:
1.Команда адвокатов третьего президента Армении подтверждает высказанные на раннем этапе предварительного расследования утверждения, согласно которым обвинение Сержу Саргсяну было предъявлено за действия, совершенные в связи с его должностным положением. Между тем, согласно Конституции РА, президент Республики на протяжении срока своих полномочий и после его истечения не может преследоваться и привлекаться к ответственности за действия, вытекающие из его статуса.
2.Команда адвокатов констатирует, что третий президент Армении Серж Саргсян был привлечен в качестве обвиняемого с грубейшим нарушением требований статьи 202 Уголовно-процессуального кодекса РА, поскольку в деле нет достаточной совокупности доказательств, свидетельствующих о совершении предполагаемого преступления. Более того, собранные по делу данные никак не доказывают, что дело вообще расследовалось по факту преступления. Проще говоря, собранные данные кричат об отсутствии события преступления в целом.
3.Коснувшись вопроса о законности и обоснованности избранной в отношении Сержа Саргсяна меры пресечения, сторона защиты беспрекословно констатирует полное отсутствие в деле  таких фактических данных, которые даже теоретически  могли бы намекнуть осуществляющему производство органу о вероятности проявления г-ном Саргсяном ненадлежащего поведения, посему в этих условиях незаконное ограничение гарантированного Конституцией РА права лица на свободу передвижения тоже не может считаться законным.
4.Что касается законности и обоснованности акта о наложении ареста на имущество г-на Саргсяна, сторона защиты вновь констатирует отсутствие в деле хотя бы одного доказательства, на основании которого следователь мог бы в установленном законом порядке наложить арест на имущество лица, поэтому и это решение  не может считаться правомерным.
5.Также сообщаем, что органом, осуществляющим производство, без достаточных обоснований были отклонены все многочисленные ходатайства, направленные на производство всестороннего, объективного и полного расследования, получение имеющих важное значение для дела доказательств и вынесение конкретных процессуальных решений, что вновь подтверждает наше убеждение в том, что в отношении третьего президента Армении Сержа Саргсяна осуществляется политическое преследование, облаченное в уголовно-процессуальную форму.
6.С учетом общественного резонанса, вызванного данным делом, сторона защиты периодически будет предоставлять общественности дополнительную информацию.