Արմեն Գեւորգյանի եւ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանները չեն ներկայացել նիստին. զրկված են իրենց իրավունքները եւ պարտականությունները կատարելու հնարավորությունից 01/21/2020   13:23  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, շարունակվում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը ։
Դատարանը ստացել է Արմեն Գևորգյանի պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանի և ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները գրավոր միջնորդությունը՝ առ այն, որ զրկված են իրենց իրավունքները և պարտականությունները կատարելու հնարավորությունից, քանի որ նախորդ դատական նիստերից մեկի ընթացքում տուժող կողմը հայտարարել էի , որ, եթե իրենց վիրավորեն, ապա կընկնեն իրենց օրը, ինչը պաշտպանական կողմը դիտարկել էր որպես սպառնալիք։
Նշենք, որ նախորդ դատական նիստը հետաձգվել էր, քանի որ ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը գրավոր տեղեկացրել էր, որ չի ներկայանա դատական նիստին, քանի որ խախտվում է մրցակցության սկզբունքը։
«Դատարանի կողմից սույն գործի պաշտպանության կողմը գտնվում է խիստ անբարենպաստ պայմաններում, երբ դատարանի կողմից որևէ գործողություն չի ներկայացվում տուժողների կողմից սպառնալիքներին»,- նշել էր փաստաբանը՝ դատարանին ուղղված գրության մեջ։ Դատարանը հայտարարեց, որ նախորդ դատական նիստից հետո ուսումնասիրել են ձայնագրությունները եւ որևէ հիմքեր չկան արձանագրելու, թե դատական նիստին հնչել են սպառնալիքներ։

Адвокаты Армена Геворкяна и Роберта Кочаряна не явились на судебное заседание и назвали причину 01/21/2020   13:36  |  Суд по делу второго президента РА
В суде общей юрисдикции под председательством судьи Анны Данибекян продолжаются слушания по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников.
Суд получил письменное обращение адвокатов бывшего вице-премьера Армении Армена Геворкяна и второго президента РА Роберта Кочаряна, в котором они указывают на лишение их возможности на реализацию своих прав и исполнение обязанностей ввиду того, что в ходе одного из предыдущих заседаний суда потерпевшая сторона заявила, что если их оскорбят, то их постигнет такая же участь, какая постигла их. Это высказывание сторона защиты расценивает как угрозу.
Отметим, что предыдущее судебное заседание пришлось перенести из-за отсутствия адвоката Миграна Погосяна, представляющего интересы бывшего начальника Генштаба ВС Армении, экс-генсека ОДКБ Юрия Хачатурова. Погосян оказался от явки в суд, указав в качестве причины нарушение принципа состязательности.
“Сторона защиты в данном деле находится в крайне неблагоприятных условиях, когда суд не предпринимает  каких-либо действий на угрозы со стороны потерпевших”, - отметил адвокат в своем обращении к суду.
В свою очередь суд по итогам изучения аудиозаписи предыдущего заседания заявил об отсутствии каких-либо оснований констатировать, что на судебном заседании прозвучали угрозы.