Լռե՛ք, երբ ես խոսում եմ. Ընդհարում Արման Բաբաջանյանի և «Բարգավաճ Հայաստան»-ի պատգամավորների միջև 01/21/2020   11:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լռե՛ք, երբ որ ես խոսում եմ։ Խորհրդարանական ամբիոնից այսպես դիմեց «Բարգավաճ Հայաստան»-ի պատգամավորներին ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը։
Պատգամավորի և ԲՀ խմբակցության պատգամավորների մեջ ընդհարում տեղի ունեցավ։ Պատճառը «օրենքով գողերի» վերաբերյալ նախագծի քննարկման ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանի ելույթն էր, որի ժամանակ վերջինս դիմեց Արդարադատության նախարարին՝ խնդրելով պարզաբանել՝ ինչ է նշանակում գողական աշխարհ և ով կարող է տալ դրա սահմանումը։
Հաջորդիվ ելույթ ունեցող պատգամավոր Արման Բաբաջանյանն իր ելույթում այսպես արձագանքեց. «Հույս ունեմ, որ «Բարգավաճ Հայաստան»-ի անունից ինչ-որ մեկն այստեղ պետք է ներողություն խնդրի իրենց գործընկերոջ այս խայտառակ պահվածքի համար և ԱԺ նախագահին կոչ եմ անում, որպեսզի անպայման արձագանքի այս անթույլատրելի պահվածքին»,-նշեց Արման Բաբաջանյանը, ում խոսքին արձագանքեցին ԲՀԿ պատգամավորները, որին ի պատասխան Աման Բաբաջանյանն ասաց. «Լռե՛ք, երբ որ ես խոսում եմ»։
Ելույթից անմիջապես հետո Արման Բաբաջանյանը և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներն ընդհարվեցին, ինչի արդյունքում տեղի ունեցավ քաշքշուք, հրմշտոց, միմյանց հասցեին հնչեցին հայհոյանքներ։ «Չափդ ճանաչի»,- ասաց ԲՀԿ-ական պատգամավորը՝ Արման Բաբաջանյանին։ Մի քանի րոպե ԱԺ նախագահին և մյուս խմբակցությունների պատգամավորներին չէր հաջողվում հանդարտեցնել նրանց։
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն էլ նկատողություն արեց պատգամավորներին՝ ասելով. «Պատգամավորներն այստեղ խոսում են մի ձևով՝ հերթագրվում են, խոսում են ամբիոնից և չեն կարող հետապնդվել իրենց ելույթների համար։ Ով այս նորմերը չի գիտակցում, թող հրաժարվի պատգամավորական մանդատից ու գնա հայաթում՝ բիսեդկեն լռվի»,-ասաց ԱԺ նախագահը։

Дискуссия о "ворах в законе" вылилась в конфликт между Арманом Бабаджаняном и "процветающими" депутатами 01/21/2020   12:05  |  Лента новостей
Конфликт произошел между депутатом от фракции “Процветающая Армения” и независимым парламентарием Арманом Бабаджаняном в ходе заседания Национального Собрания во вторник, 21 января.
Причиной стычки стало выступление депутата от фракции “Просвещенная Армения” Геворка Петросяна в ходе обсуждения законопроекта о “ворах в законе”. Петросян в ходе своего выступления обратился к министру юстиции Армении с просьбой пояснить значение понятия “воровской мир” и назвать лиц, которые могут дать этому определение. Он призвал главу Минюста Рустама Бадасяна развернуть борьбу не только против криминальной субкультуры, но и "людей, чей тип можно охарактеризоваь словом из трех букв". Петросян подразумевал под этим неприличное слово на армянском.
На выступление Петросяна отреагировал депутат Арман Бабаджанян.
“Я надеюсь, кто-нибудь от имени “Процветающей Армении” принесет свои извинения за столь позорное поведение своего коллеги. Я призываю спикера парламента отреагировать на это недопустимое поведение”, - отметил Арман Бабаджанян. Его слова парировали депутаты от ППА. В ответ на высказывания своих оппонентов Бабаджанян заявил:”Молчите, когда я говорю”.
Сразу же после выступления между Арманом Бабаджаняном и депутатом от фракции ППА произошла стычка, которая сопровождалась нецензурной бранью. “Знай себе меру”, - призвал депуатат Армана Бабаджяна.
Призвать конфликтующих к порядку попытались спикер парламента и другие парламентарии.
Арарат Мирзоян сделал замечание депутатам и заявил, что парламентарии не могут преследоваться за свои выступления с трибуны.
“Те, кто этого не осознают, пусть отказываются от депутатского мандата и сидят себе у себя во дворе в беседке”, - сказал он.