Խափանման միջոցն ինքնանպատակ չէ. Պաշտպանն Արա Բաբլոյանի խափանման միջոցի հարցը բողոքարկել է դատախազություն 01/17/2020   13:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի նկատմամբ խափանման միջոցը վերացնելու վերաբերյալ միջնորդությունը ՀՔԾ-ի կողմից մերժելու որոշման դեմ պաշտպանը բողոք է ներկայացրել հսկող դատախազին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ փաստաբան Արամ Վարդևանյանից։
ԱԺ նախկին նախագահի պաշտպանի խոսքով՝ ըստ քրեական դատավարության օրենսգրքի՝ ցանկացած միջնորդություն, եթե մերժվում է, պետք է պատճառաբանված լինի, սակայն Արամ Վարդևանյանը նկատեց՝ երկու նախադասությունը և մեկ թերթից բաղկացած որոշումը չի կարող պատճառաբանություն համարվել ո՛չ Հայաստանում, ո՛չ աշխարհի ցանկացած երկրում։
«Որոշման մեջ նշված է. Արա Բաբլոյանն ունի մեղադրյալի դատավարական կարգավիճակ։ Հնարավոր է ոչ պատշաճ վարքագիծ դրսևորվի։ Երբ նման նախադասություն է հիշատակվում, համաձայն ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախադեպային իրավունքի և քրեական դատավարության օրենսգրքի՝ պետք է հիմնավորվի փաստական տվյալներով և կամ ապացույցներով, սակայն նման փաստական տվյալ կամ ապացույց չի ներկայացվել»,-ասաց Արամ Վարդևանյանը։
Խափանման միջոցը պատշաճ վարքագիծ ապահովելու գործիք է։ Պաշտպանի վստահեցմամբ Արա Բաբլոյանն այս ողջ ընթացքում մշտապես դրսևորել է պատշաճ վարքագիծ։ Բացի այդ, Արամ Վարդևանյանը նշում է՝ Արա Բաբլոյանի դեմ չկա ոչ մի ցուցմունք կամ օբյեկտ, որի նկատմամբ խոչընդոտելու ռիսկ տեսականորեն հնարավոր լինի։
«Ըստ էության 300-րդ հոդվածի մասով մեղադրական եզրակացությունը չի հաստատվել, իսկ 314-րդ հոդվածը, որը մեղսագրվում է, սակայն իրականության հետ որևէ աղերս չունի, համաներման տակ է։ Այսինքն դրանով պատիժ ամեն դեպքում չի կարող լինել։ Հետևաբար ի՞նչ հնարավոր ոչ պատշաճ վարքագծի մասին է խոսքը։ Հետևաբար բողոքարկել եմ և հետևողական եմ լինելու, որովհետև խափանման միջոցն ինքնանպատակ չէ»,-հավելեց Արամ Վարդևանյանը։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 28-ին ՀՔԾ-ում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանին՝ Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
Վերջինս հայտարարել է՝ պայքարելու է իր բարի համբավը վերականգնելու համար։ Դեկտեմբերի 13-ին հայտարարվեց նախաքննության ավարտի մասին, սակայն դեկտեմբերի 24-ին հայտնին դարձավ, որ դատախազություն չի հաստատել մեղադրական եզրակացությունը ու գործը վերադարձրել նախաքննության։
Ըստ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի՝ դատախազը համամիտ չի եղել Արա Բաբլոյանի գործողություններին ՀՔԾ քննիչի տված իրավական գնահատականի հետ:
10:43 24/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿարևոր է արձանագրել՝ դատախազությունը մասնակի բավարարեց իմ բողոքը. Վարդևանյան

Защита экс-спикера парламента Армении обжаловала отказ следствия отменить меру пресечения 01/17/2020   13:42  |  Лента новостей
Защита бывшего спикера парламента Армении Ары Баблояна представил прокурору жалобу на решение Специальной следственной службы РА об отказе в отмене избранной в отношении ее подзащитного меры пресечения в виде подписки о невыезде. Об этом “Фактинфо” сообщил адвокат экс-спикера НС Арам Вардеванян.
По его словам, согласно Уголовно-процессуальному кодексу, любой отказ в удовлетворении ходатайства  должен быть мотивирован, однако Арам Вардеванян указал что два предложения и состоящее из одной страницы решение не могут считаться обоснованием ни в Армении, ни в какой-либо другой стране.
“В решении указано, что Ара Баблоян имеет статус обвиняемого, и, возможно, он будет вести себя ненадлежащим образом. Если упоминается подобное предложение, то, согласно прецедентному праву Кассационного суда и УПК, оно должно быть обосновано фактическими данными и/или доказательствами, однако таких фактических данных или доказательств предъявлено не было”, - сказал Арам Вардеванян.
Мера пресечения является инструментом обеспечения надлежащего поведения. По заверению адвоката, Ара Баблоян за весь это время всегда вел себя должным образом. Кроме того, Арам Вардеванян указал на отсутствие каких-либо показаний против Баблояна или объекта, в отношении которого риск воспрепятствования теоретически возможен.
“По сути дела, обвинительное заключение по части, касающейся статьи 300, не утверждено, а по статье 314, которую ему вменяют, не имеет ничего общего с реальностью, подпадает под амнистию. В любом случае наказания не может быть. Тогда о каком возможном ненадлежащем поведении идет речь?Поэтому мы обжаловали и будем последовательны в этом вопросе, поскольку мера пресечения не является самоцелью”, - добавил Вардеванян.
Напомним, 28-го октября в рамках расследуемого в Специальной следственной службе Армении уголовного дела бывшему спикеру парламента Ара  Баблояну было предъявлено обвинение по статье 300(“Узурпация власти”) и 314(“Служебный подлог”) УК Армении.
Баблоян заявил, что будет добиваться восстановления своей доброй репутации. 13-го декабря было объявлено о завершении предварительного следствия по делу, однако 24-го декабря стало известно, что Прокуратура не утвердила обвинительное заключение и вернула дело следствию. По словам начальника Специальной следственной службы Армении Сасуна Хачатряна, прокурор не согласен с правовыми оценками, данными следователем ССС действиям Ары Баблояна.