Կասկածները կարծես հաստատվում են. գազի թանկացումից խուսափել չի հաջողվի 01/17/2020   11:38  |  Տնտեսություն
Գազի ներքին սակագները բարձրացնելու վերաբերյալ տևական ժամանակ առկա կասկածները կարծես հաստատվում են։ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահը չի բացառել, որ «Գազպրոմ Արմենիան» առաջիկայում հայտ կներկայացնի` ներքին սակագները վերանայելու և բարձրացնելու առաջարկությամբ։
Հազիվ թե կարելի է կարծել, որ Հանձնաժողովի նախագահը առանց լուրջ հիմքերի կարող էր նման հայտարարություն անել։ Հատկապես այն բանից հետո, երբ անցած տարվա վերջին «Գազպրոմ» ընկերությունը հաղորդագրություն տարածեց այս տարվա հունվարի 1-ից Հայաստանին մատակարարվող ռուսական գազի գինը անփոփոխ թողնելու վերաբերյալ։
Այն ժամանակ դա հիմք տվեց ասելու, որ գազի ներքին սակագները 2020թ. չեն փոխվելու։ Սակայն դատելով Հանձնաժողովն նախագահի մեկնաբանություններից` այդ հիմքերն այնքան էլ հիմնավոր չէին։
Քանի որ արդեն հայտարարվել է, որ մինչև այս տարվա ապրիլ գազի ներքին սակագները չեն բարձրանա, պետք է ենթադրել, որ դա տեղի կունենա ապրիլի 1-ից հետո։ Մինչ այդ էլ հավանաբար գազամատակարար ընկերությունը կներկայացնի իր հայտը։ Ու դա հիմնավորվում է անցած տարվա հունվարի 1-ից
Հայաստանին մատակարարվող ռուսական գազի թանկացմամբ։
Հիշեցնենք, որ այն ժամանակ ներմուծման գինը բարձրացավ 10 տոկոսով կամ 15 դոլարով, բայց դա ներքին սակագների վրա որևէ կերպ չարտահայտվեց։ Թե՛ բնակչությունը, և թե՛ տնտեսությունը շարունակեցին սպառված գազի համար վճարել այն սակագնով, ինչ սակագնով վճարում էին մինչ այդ։ Ներմուծման գնի տարբերությունը փոխհատուցելու պարտավորությունը դրվեց «Գազպրոմ Արմենիայի» վրա։
Հիմա պարզվում է «Գազպրոմ Արմենիան» այլևս ի վիճակի չէ կրել այդ բեռը։ Ու դա, ըստ էության, դրվելու է սպառողների վրա։
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունց հայտնել են, որ քննարկվում է գազի սակագնի վերանայման հարցը:
«Չի բացառվում, որ ընկերությունը կդիմի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով համապատասխան հայտով»,-տեղեկացրեցին «Գազպրոմ Արմենիա» ընկերության հասարակայնության և ԶԼՄ-ների հետ կապերի ծառայությունից:

Компания "Газпром-Армения" может подать заявку на повышение тарифа на газ 01/17/2020   12:20  |  Экономика
Предположения по поводу возможного повышения внутренних тарифов на природный газ, похоже, подтверждаются.
Глава Комиссии по регулированию общественных услуг(КРОУ) Гарегин Баграмян не исключил возможность подачи компанией  "Газпром-Армения" заявки на повышение тарифа на газ для потребителей в Армении.
Едва ли глава Комиссии без серьезных оснований мог бы сделать подобное заявление, особенно после того, как в конце прошлого года компания “Газпром” сообщила, что с 1 января 2020 года цена газа на границе Грузии и Армении сохранится на уровне 2019 года.
Тогда это дало повод утверждать, что внутренние тарифы в 2020 году не претерпят изменения.
Поскольку уже было заявлено о том, что повышения внутренних тарифов на газ до апреля текущего года не  предвидится, то следует предположить, что это произойдет после 1 апреля. А до этого, по всей вероятности, компания подаст свою заявку. И это объясняется удорожанием поставляемого в Армению российского газа  с 1-го января прошлого года
Напомним, что тогда стоимость газа на границе повысилась на $15, однако это не отразилось на внутренних тарифах; и население, и хозсубъекты продолжали платить по прежним тарифам. Обязанность по возмещению разницы в цене импорта газа была возложена на компанию “Газпром Армения”.
Теперь же выясняется, что “Газпром Армения”  больше не в состоянии нести это бремя, которое, по сути, будет возложено  на потребителей.
В компании “Газпром Армения” сообщили, что  обсуждается вопрос о пересмотре тарифа на газ.
“Не исключено, что компания обратится в Комиссию по регулированию  общественных услуг с соответствующей заявкой”, - сообщили в пресс-службе компании.