Պաշտպանության կողմը զրկված է պաշտպանություն իրականացնելու իրական հնարավորությունից. Միհրան Պողոսյան 01/14/2020   13:34  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում չի ապահովվում մրցակցային սկզբունքը։ Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ ԶՈՒ նախկին գլխավոր շտաբի պետ, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը՝ գրավոր տեղեկացնելով, որ չի ներկայանալու դատական նիստին։
«Դատարանի կողմից սույն գործի պաշտպանության կողմը գտնվում է խիստ անբարենպաստ պայմաններում, երբ դատարանի կողմից որևէ գործողություն չի ներկայացվում տուժողների կողմից սպառնալիքներին»,- նշել էր փաստաբանը՝ դատարանին ուղղված գրության մեջ։ Դատարանը հայտարարեց, որ նախորդ դատական նիստից հետո ուսումնասիրել են ձայնագրությունները եւ որևէ հիմքեր չկան արձանագրելու, թե դատական նիստին հնչել են սպառնալիքներ։
Ապա դատարանը դիմեց Յուրի Խաչատուրովին՝ պարզելու արդյոք նա ցանկանում է նոր փաստաբան ունենալ, սակայն Խաչատուրովը նշեց, որ Միհրան Պողոսյանին այլ պաշտպանով փոխարինել չի ցանկանում։

Адвокат Хачатурова заявил о необеспечении судом принципа состязательности сторон 01/14/2020   13:52  |  Суд по делу второго президента РА
Суд общей юрисдикции Ереване не обеспечивает принцип состязательности, считает адвокат Мигран Погосян, представляющий интересы бывшего начальника Генштаба ВС Армении, экс-генсека ОДКБ Юрия Хачатурова. Он в письменной форме уведомил суд о своей неявке на заседание. Обращение адвоката зачитала судья Анна Данибекян.
По словам адвоката, сторона защиты лишена реальной возможности осуществлять защиту.
“Сторона защиты в данном деле находится в крайне неблагоприятных условиях, когда суд не предпринимает  каких-либо действий на угрозы со стороны потерпевших”, - отметил адвокат в своем обращении к суду.
В свою очередь суд заявил, что изучил аудиозапись предыдущего заседания суда, и указал на отсутствие каких-либо оснований констатировать, что на судебном заседании прозвучали угрозы.
Затем суд обратился к Юрию Хачатурову, чтобы уточнить, желает ли он воспользоваться услугами нового адвоката. В ответ Хачатуров заявил, что у него нет желания менять адвоката.