Նման դատական ակտերը մեր դատական համակարգին պատիվ չի բերում՝ անկախ նրանից, թե ում է վերաբերում.փաստաբան 01/10/2020   16:42  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդու՝ Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին դատարանի որոշումը բողոքարկվել է Վերաքննիչ դատարան։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Նարեկ Սարգսյանի պաշտպան Արթուր Պիվազյանը՝ շեշտելով, որ կալանավորման մասին որոշումը չպատճառաբանված և չհիմնավորված էր։ «Գտնում ենք, որ նման դատական ակտերը մեր դատական համակարգին պատիվ չի բերում՝ անկախ նրանից, թե գործը ում վերաբերյալ է քննվում։ Գտնում ենք, որ նման դատական ակտեր չպետք է կայացվեն ընդհանրապես»,- ասաց Պիվազյանը։
Ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներ, ինչպես և ՀՀ-ում Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոն, համագործակցելով եվրոպական մի շարք երկրների իրավապահ կառույցների ու Ինտերպոլի հետ, ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ,2018 թվականի դեկտեմբերի 6-ին Պրահայում հայտնաբերել էին ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից միջազգային մակարդակով հետախուզման մեջ գտնվող Նարեկ Ալեքսանդրի Սարգսյանին՝ Ֆրանկլին Գոնսալեսի անհատական տվյալներով:
Նա Հայաստանին արտահանձնվեց հայտնաբերվելուց մեկ տարի անց՝ 2019 թվականի դեկտեմբերի 21-ին եւ քննիչը դեկտեմբերի 23-ին միջնորդություն ներկայացրեց դատարան՝ Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը վերահաստատելու վերաբերյալ, ինչը դատարանը դեկտեմբերի 24-ի որոշմամբ բավարարվեց։
Նարեկ Սարգսյանը գտնվում է «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում։
Հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է։
21:50 23/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՄիջնորդություն է ներկայացվել դատարան՝ Նարեկ Սարգսյանի կալանավորումը վերահաստատելու համար
13:29 21/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՆարեկ Սարգսյանը տեղափոխվել է «Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ
10:33 21/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՆարեկ Սարգսյանը Չեխիայի տեղափոխվեց Հայաստան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
10:22 31/07/2019  |  ՄամուլՆարեկ Սարգսյան-Գոնսալեսի արտահանձնումը տեղի կունենա սեպտեմբերին. «Իրավունք»
17:13 04/06/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԲավարարվել է Նարեկ Սարգսյանին ՀՀ իրավասու մարմիններին հանձնելու միջնորդությունը
09:12 17/04/2019  |  ՄամուլՖրանկլին Գոնսալեսի գործով Չեխիայում կրկին նիստ կլինի. «Ժողովուրդ»
09:42 10/04/2019  |  ՄամուլՉեխիայի իրավապահները կասեցրել են Նարեկ Սարգսյանի արտահանձնման հարցով գործի քննությունը. «Ժողովուրդ»
09:03 05/04/2019  |  ՄամուլՉեխիայում կայացել է Նարեկ Սարգսյանին արտահանձնելու գործով նիստը. «Ժողովուրդ»
18:36 29/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԼեւոն Սարգսյանի հայտնաբերման մասին տեղեկություններ դեռ չկան. Արթուր Դավթյան
09:44 08/03/2019  |  ՄամուլՆարեկ Սարգսյանը շուտով կարտահանձնվի. Թիկնապահներին ասել են՝ պատրաստվեք առերեսվելու. «Իրավունք»

Защита обжаловала арест племянника Сержа Саргсяна 01/10/2020   17:08  |  Криминальная хроника
Защита обжаловала в Апелляционном суде решение об аресте Нарека Саргсяна - племянника третьего президента Армении Сержа Саргсяна. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Артур Пивазян, представляющий интересы Нарека Саргсяна.
Адвокат назвал решение об аресте Нарека Саргсяна неаргументированным и необоснованным.
“Мы считаем, что подобного рода судебные акты не делают чести нашей судебной системе, независимо от того,  в отношении кого расследуется дело. Считаем, что подобные судебные акты вообще не должны выноситься”, - сказал Пивазян.
Напомним, 26-го июня 2018 года в Службе национальной безопасности Армении было возбуждено уголовное дело по признакам статей УК о незаконном приобретении, сбыте, хранении, перевозке или ношении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, а также незаконного оборота, изготовления или реализации наркотиков, психотропных веществ и их прекурсоров. 6-го июля Нарек Саргсян был объявлен в розыск, а 24-го июля – в международный розыск.
Различные подразделения полиции Армении, а также Национальное центральное бюро Интерпола в Армении при сотрудничестве с правоохранительными структурами в ряде европейских стран и Интерполом благодаря масштабным оперативно-розыскных мероприятиям 6-го декабря разыскали Нарека Саргсяна в Праге. В момент задержания он предъявил фальшивый паспорт гражданина Гватемалы на имя Франклина Гонсалеса.
Нарек Саргсян был экстрадирован в Армению спустя год, 21 декабря 2019 года. 23-го декабря следователь  обратился в суд с ходатайством о подтверждении избранной в отношении Нарека Саргсяна меры пресечения в виде заключения под стражу. 24-го декабря суд удовлетворил ходатайство.  Нарек Саргсяна находится в уголовно-исполнительном  учреждении “Ереван-Кентрон”. Предварительное следствие по уголовному делу продолжается.