Արդարադատության նախարարությունից 15 հազ դոլար են ուզել` գործը բացհայտելու համար. Ապօրինի որդեգրման գործով տուժող տատիկ 01/10/2020   12:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Զույգ տղա երեխաները ծնվել են 7 ամսականում, հինգ օր շարունակ մայրը նրանց կերակրել է, բժիշկները ոչ մի դժգոհություն չեն հայտնել, նույնիսկ ասել են՝ քաշը մի փոքր ավելացել է, բայց 6-րդ օրը հայտնել են երեխաների մահվան մասին։ Անգամ նրանց դիակները ցույց չեն տվել։ Լրագրողների հետ զրույցում պատմեց երեխաների տատիկը։
Հիշեցնենք, որ այս պահին երեխաների ապօրինի որդեգրման գործով տուժող մայրերը դատախազության առջև բողոքի ակցիա են իրականացնում։ Նրանք պահանջում են՝ Հանրապետական հիվանդանոցի տնօրեն Ռազմիկ Աբրահամյանի կալանավորումը։ Մայրերից մի քանիսն այժմ հանդիպում են ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հետ։
Զույգ տղա երեխաների տատիկը պատմեց, որ դեպքը տեղի է ունեցել 1999 թվականի փետրվարին, սակայն ոչ մի հիվանդանոցում նրանց այդպես էլ չի հաջողվել գտնել երեխաների դիակները։ Մինչև անգամ մահվան վկայականը ծնողներին տվել են երեխաների մահից 9 ամիս անց՝ նոյեմբերի 11-ին. «Երեխաների մարմինները ցույց չեն տվել, հետո էլ ասացին՝ դա էլ մեր լավությունը, որ կապտած երեխաներին ցույց չենք տվել։ Ըստ մահվան վկայականի երեխաներից մեկը մահացել է փետրվարի 16-ին, մյուսը՝ փետրվարի 17-ին։ Բայց ինչու՞ պետք է 9 ամիս հետո մահվան թուղթ տային, չէ՞ին կարողանում գրել»,-նշեց երեխաների տատիկը։
Վերջինս հավելեց՝ դեպքից հետո դիմել են Արդարադատության նախարարություն, սակայն նրանցից 15 հազ դոլար գումար են ուզել՝ գործը բացահայտելու համար. «Այդ տարիներին այդքան գումար ոչ մեկ չէր կարողանա տալ։ Ասացին՝ այսքան գումար է պետք, որ գործը բացահայտեն։ Այսինքն՝ ձեններդ կտրեք, սուս մնացեք, եթե փող չունեք։ Արդարադատությունից վերև էլ ի՞նչ ատյան պետք է դիմեինք»,-հավելեց տատիկը։
09:38 24/12/2019  |  Մամուլ«Պետք է ամոթանք տային վարչապետին, որն առանց բավարար ապացույցների անվանական վարկաբեկում է մարդկանց, նրանց դարձնում կենդանի թիրախ՝ չսպասելով քննության ավարտին». «Հրապարակ»

Участница акции протеста в Ереване рассказала историю загадочной “смерти” своих внуков-близнецов 01/10/2020   13:23  |  Лента новостей
Одна из участниц акции протеста рассказала трагическую историю, произошедшую с ее внуками-близнецами около 11 лет назад.
“Мальчики родились семимесячными. Мать кормила их на протяжении 5 дней, а врачи какого-либо недовольства не выражали, даже заявили, что младенцы немного прибавили в весе. Однако на шестой день они сказали, что дети скончались. Даже их тела не показали”, - рассказал журналистам женщина.
Напомним, в эти минуты потерпевшие по делу о незаконном усыновлении матери проводят перед зданием Генпрокуратуры Армении проходит акция. Они требуют арестовать директора ЗАО "Республиканский институт репродуктивного здоровья, перинатологии, акушерства и гинекологии" (Республиканский роддом) Размика Абрамяна и других лиц, проходящих по делу. С некоторыми из матерей встретился генпрокурор Армении Артур Давтян.
Бабушка близнецов рассказала, что инцидент произошел в 1999 году, однако тела младенцев ни в одной из больниц найти им не удалось. Даже свидетельства о смерти детей родителям выдали спустя 9 месяцев, 11-го ноября.
Согласно свидетельству о смерти, один из них скончался 16-го февраля, а другой – 17-го февраля.
“Почему свидетельство о смерти должны были выдать через 9 месяцев, не могли написать?”- недоумевает женщина.
Она добавила, что после инцидента она обратилась в Министерство юстиции, однако у них потребовали 15 тыс. долларов для раскрытия дела.
“В те годы никто не мог дать такую сумму. Сказали, нужно столько денег, чтобы раскрыть дело, то есть молчите, если у вас нет денег. В какую еще инстанцию, стоящую выше Минюста, мы должны были обратиться?”- сказала женщина.
12:07 10/01/2020  |  Лента новостей"Дело о незаконном усыновлении": матери требуют ареста директора Республиканского роддома и его зама
17:27 23/12/2019  |  Криминальная хроникаКакой-либо меры пресечения в отношении директора Республиканского роддома Размика Абрамяна не избрано
14:11 22/11/2019  |  Криминальная хроникаСНБ Армении передала резонансное дело о незаконном усыновлении детей в СК
11:08 14/11/2019  |  Криминальная хроникаВ Армении раскрыли схему незаконного усыновления детей иностранными гражданами
16:56 30/01/2013  |  Международные новостиСК РФ возбудил новое уголовное дело против американской семьи, истязающей усыновленного ребенка