«Դիանա Հարությունյան» ֆեյսբուքյան կեղծ էջի օգտատիրոջը մեղադրանք է առաջադրվել. Վերջինս կալանավորվել է 01/08/2020   11:27  |  Քրեական խրոնիկոն
«Դիանա Հարությունյան» ֆեյսբուքյան կեղծ էջի օգտատիրոջը մեղադրանք է առաջադրվել և որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանքը։
«Փաստինֆո»-ին ԱԱԾ լրատվական ծառայությունից տեղեկացրեցին, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 226-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, այն է ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելը՝ հրապարակայնորեն կամ լրատվության միջոցներ օգտագործելով և 254-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ համակարգչային տեղեկատվությանն ապօրինի տիրանալը։
Ավելի վաղ հայտնել ենք, որ հունվարի 3-ին, «Դիանա Հարությունյան» ֆեյսբուքյան էջում կեղծ տեղեկատվություն էր հրապարակվել, որ իբր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է ԱՄՆ նախագահին՝ Իրանի բարձրաստիճան զինվորականի նկատմամբ կատարված գործողության կապակցությամբ։ Կեղծ լուրը տարածում էր ստացել նաև ադրբեջանական և իրանական ԶԼՄ-ներում։ Հունվարի 5-ին, ԱԱԾ-ն հայտարարեց, որ պարզել են «Դիանա Հարությունյան» ֆեյսբուքյան կեղծ էջը վարողի ինքնությունը։
00:19 08/01/2020  |  Միջազգային լրահոսՄերձավոր Արևելքում գտնվող ԱՄՆ զորքերը բարձր մարտական պատրաստության վիճակում են
23:20 07/01/2020  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ը բացահայտել է Սուլեյմանիի՝ մահից առաջ ծրագրերը
11:40 07/01/2020  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն հարվածներ չի հասցնի Իրանի մշակութային օբյեկտներին. Մարկ Էսպեր
23:01 06/01/2020  |  Միջազգային լրահոսԹրամփը բացառել է Իրանի՝ միջուկային զենք ունենալու հնարավորությունը
20:30 06/01/2020  |  ՀարցազրույցՊատերազմները կարող են տեղի ունենալ ներկայում ընդունված հիբրիդային պատերազմների տեսքով. Իրանագետ
19:59 06/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԴա ինձ հիշեցրեց, թե ինչպես էր Մանվել Սարիբեկյանը կարդում իր առջեւ դրված տեքստը Ադրբեջանի բանտում. Արա Ղազարյանը՝ ԱԱԾ-ի հրապարակած տեսանյութի մասին
18:20 06/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲաղդադում ՀՀ դեսպանությունը շարունակում է իր բնականոն աշխատանքը. ԱԳՆ
15:27 06/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՂասեմ Սոլեյմանիի դուստրը ԱՄՆ-ին նախազգուշացրել է սպասվող «սև օրերի» մասին

В Армении администратору фейковой страницы в Facebook предъявлено обвинение, он арестован 01/08/2020   11:57  |  Криминальная хроника
Администратору фейкового аккаунта под именем “Диана Арутюнян” в соцсети Facebook предъявлено обвинение. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Об этом "ФактИнфо" сообщили в пресс-центре Службы национальной безопасности.
Ему инкриминируют пункт 1 части 2 статьи 226("Возбуждение национальной, расовой или религиозной вражды гласно или с использованием средств информации") и часть 1 статьи 254("Неправомерное завладение компьютерной информацией") Уголовного кодекса Армении.
3 января на фейковой Facebook-странице "Диана Арутюнян" была опубликована информация о том, что якобы "премьер-министр Армении Никол Пашинян поздравил президента США с успешными действиями в отношении высокопоставленного военного деятеля Ирана". Эта ложная информация была растиражирована также в азербайджанских и иранских СМИ.СНБ Армении вычислила автора фейковой новости о поздравлении от Пашиняна Трампу 5 января СНБ сообщила, что установила личность человека, который вел фейковую страницу "Дианы Арутюнян".