2019 թ. պետական բյուջեի հարկային եկամուտները գերակատարվել են ավելի քան 100 միլիարդ դրամով. Վարչապետի ամանորյա ուղերձը 01/01/2020   00:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում հաստատված են անհնարինը իրականություն դարձնելու ժամանակներ: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել վարչապետը` իր ամանորյա ուղերձում:
Վարչապետի ելույթն ամբողջությամբ.
Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, Սփյուռքի հպարտ հայություն:
Ձեզ դիմում եմ ուղիղ եթերում, Հայաստանի Հանրապետության եւ համայն հայության մայրաքաղաք Երեւանի սրտից՝ Հանրապետության Հրապարակից, որտեղ 2018 թվականի գարնանը իրար հետ իրականացրեցինք Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունը:
Անցնող 2019 թվականը ետհեղափոխական առաջին ամբողջական տարին էր եւ 2018 թվականի դեկտեմբերի 31-ի իմ ամանորյա ուղերձում ձեզ խոստացել էի, որ 2019 թվականի ընթացքում մենք նվաճելու ենք նոր բարձունքներ, արձանագրելու ենք նոր հաջողություններ եւ առաջին հերթին մեր երկրի սոցիալ տնտեսական կյանքում:
Ուրախ եմ փաստել, որ տեսանելի, շոշափելի ու չափելի բազմաթիվ արդյունքներ ենք արձանագրել անցնող տարվա ընթացքում:
2019 թվականի արդյունքներով Հայաստանը ամենամեծ տնտեսական աճն է ունենալու ոչ միայն մեր տարածաշրջանում, ոչ միայն Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում, ոչ միայն ԱՊՀ-ում եւ ետխորհրդային ողջ տարածքում, այլեւ ենթադրաբար՝ Եվրոպական տարածաշրջանում: Հայաստանը վստահաբար 2019 թվականի տնտեսական աճի ցուցանիշներով աշխարհի առաջատար երկրների թվին է դասվելու:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները կարող են տեսնել եւ զգալ մեր տնտեսության մեջ տեղի ունեցած փոփոխությունները.
2019 թվականի ընթացքում Հայաստանում նորոգվել են այնքան ավտոճանապարհներ, որքան 2015, 16, 17 թվականներին միասին վերցրած:
Բարձրացել են զինվորականների, փրկարարների, ուսուցիչների, անտառապահների, բազմաթիվ բուժաշխատողների աշխատավարձեր, 2020 թվականի հունվարի մեկից բարձրանում են բոլոր տեսակի կենսաթոշակները եւ նպաստները, ավելանում է նվազագույն աշխատավարձը:
Իրականացվում են զուտ սոցիալական ծրագրեր. բյուջեի միջոցների հաշվին մանկատան 300 սաներ, ում պետությունը դեռ 2003 թվականից բնակարան հատկացնելու պարտավորություն ունի, ի վերջո ստանում են բնակարաններ:
Լուծվում է զինթոշակառուների բնակարանային խնդիրը, ինչի համար հատկացվել է ավելի քան 8 միլիարդ դրամ:
1 միլիարդ 500 միլիոն դրամ է հատկացվել 121 փախստական ընտանիքների բնակարանով ապահովելու համար. նման ծրագիր Հայաստանում նախկինում երբեք չի իրականացվել:
Եւ ուրախ եմ արձանագրել, որ հիմա Հայաստանը գտնվում է աղքատության՝ ամենացածր մակարդակի վրա, նման հաշվառում իրականացնելու մեկնարկի օրվանից ի վեր:
Մեր երկրի միջազգային պահուստները հասել են աննախադեպ ծավալների, գերազանցելով 2.8 միլիարդ դոլարը, 2019 թվականի պետական բյուջեի հարկային եկամուտները գերակատարվել են ավելի քան 100 միլիարդ դրամով:
Հայաստանի կառավարությունը բազմաթիվ ծրագրեր է իրականացնում, որոնց միջոցով հազարավոր ընտանիքների աջակցում է աշխատանքով հաղթահարել աղքատությունը եւ կառուցել բարեկեցություն:
Կարեւոր է ընդգծել նաեւ, որ 2018 թվականի մայիսից ի վեր Հայաստանում ի հայտ է եկել շուրջ 84 հազար նոր աշխատատեղ, անշեղորեն նվազում է գործազուրկների թիվը: Դեռ ավելին, այսօր Հայաստանում հազարավոր թափուր աշխատատեղեր կան:
Սիրելի հայրենակիցներ.
Մեր ձեռքբերումների ցանկը դեռ երկար կարելի է շարունակել: Այս թվարկումը, սակայն, անում եմ ոչ միայն 2019 թվականը ամփոփելու, այլեւ 2020 թվականի մեր նշաձողերը սահմանելու համար:
Նոր տարին դիմավորում ենք բարձր տրամադրությամբ, ամրապնդված ինքնավստահությամբ, սեփական ուժերի եւ ապագայի նկատմամբ նորոգված հավատով:
2020 թվականը պիտի դառնա այս համազգային տրամադրության, ինքնավստահության ու հավատի անհատականացման տարի: Նոր տարում սեփական ուժերի եւ ապագայի նկատմամբ հավատով ու եռանդով պիտի համակվեն նույնիսկ թերահավատները եւ մենք յուրաքանչյուր քաղաքացու պետք է ուժ տանք, վստահություն, քաջալերանք, որ ինքը կարող է, ինքը ունակ է, ինքը ի վիճակի է ունենալ հաջողություններ՝ կրթության, կարիերայի մեջ, ձեռներեցության, արդար, ստեղծագործ, գրագետ աշխատանքով արդյունք ստեղծելու, հարստանալու եւ սեփական երկիրը հարստացնելու գործում:
Մենք ծավալուն փոփոխություններ ենք իրականացրել հարկային օրենսգրքում, որ 2020 թվականը դառնա մեր քաղաքացիների տնտեսական ակտիվության բացառիկ տարի: Հեղափոխությունից հետո հարյուր միլիոնավոր հավելյալ դոլարներ են մտնում Հայաստանի Հանրապետություն, եւ յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է մտածի, թե ստեղծարար ձեռնարկատիրության ի՞նչ նախագծով կարող է իր մասնաբաժինը ստանալ այս ազգային հարստությունից եւ ազգային հարստության ի՞նչ մասնաբաժին ինքը կարող է ստեղծել:
Հայաստանում հաստատված են անհնարինը իրականություն դարձնելու ժամանակներ: 2018 թվականին շատ քչերն էին հավատում, որ հնարավոր է երկրում իրականացնել Ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխություն, 2019-ին շատ քչերն էին հավատում, որ արձանագրելու ենք համաշխարհային ուշադրության արժանի տնտեսական ցուցանիշներ:
2020 թվականը դառնալու է թերահավատների հուսավառվելու եւ հավատավորների թռիչքի տարի, Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական, քաղաքական, սոցիալական ու հոգեբանական թռիչքի տարի: Սա է այս հեղափոխական՝ սիրո եւ համերաշխության բազմամարդ ու խինդառատ Հանրապետության Հրապարակի այս պահի խորհուրդը:
2019 թվականին մենք ըստ էության փակել ենք այսպես կոչված «80-ականների զենքերի» ամոթալի էջը: Ընդամենը օրեր առաջ Հայաստանը ձեռքբերեց ՍՈւ 30 ՍՄ գերժամանակակից բազմաֆունկցիոնալ ռազմական օդանավեր եւ վերջապես ունեցանք կործանիչ ավիացիա, ձեռք բերեցինք ՏՈՐ-Մ2ԿՄ հակաօդային եւ հակահրթիռային պաշտպանության գերժամանակակից համակարգեր:
2019 թվականին վերջին տարիների համար աննախադեպ քանակի զենք եւ զինամթերք ենք ձեռքբերել, որոնք կամ հենց 2019 թվականի արտադրության են, կամ բոլորովին չօգտագործված: Սա աննախադեպ իրավիճակ է մեր բանակի պատմության մեջ:
Հարկ եմ համարում կրկին ընդգծել, որ գերժամանակակից այս զենքերը մեզ անհրաժեշտ են խաղաղության եւ ոչ պատերազմի համար: Իսկ մեր խաղաղությունն ապահովում են այսօր, հիմա, հենց այս պահին առաջնագծում, սահմանին կանգնած եւ իրենց զորամասերում մեզ հետեւող զինվորները, սպաները, գեներալները:
Ամանորի այս հանդիսավոր հարթակից հատուկ ողջույններ եմ հղում նրանց եւ շնորհակալություն եմ հայտնում մեր խաղաղության դիրքերում ամուր կանգնած լինելու համար:
Ասեմ նաեւ, որ բանակում սկսվել եւ մեծ թափով առաջ է շարժվում զինվորներին բարձրորակ սննդով ապահովելու նոր համակարգի ներդրումը, որը լայն դրական արձագանք է գտել զինվորների, նրանց ծնողների եւ հանրության շրջանում: 2020 թվականի արդյունքներով մտադիր ենք սննդի ապահովման այսպիսի համակարգով ապահովել Հայոց բանակի բոլոր զորամասերը ինչի արդյունքում մեր զինվորների ամենօրյա սեղանները կլինեն իրենց մատուցած ծառայությանը արժանի.....
Հատուկ ողջույններ եմ հղում Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության, ազգային անվտանգության ծառայության, արտակարգ իրավիճակների նախարարության, արդարադատության նախարարության այն ծառայողներին, ովքեր ամանորյա այս րոպեները անցկացնում են ծառայության մեջ, ապահովելով երկրի ու ժողովրդի անվտանգությունը եւ շնորհակալություն եմ հայտնում նրանց՝ ծառայության համար:
Ջերմորեն ողջունում եմ առողջապահության, էներգետիկայի, հեռահաղորդակցության, տրանսպորտի, հանրային սննդի ոլորտի այն աշխատողներին եւ ընդհանրապես բոլոր այն մարդկանց, ովքեր Ամանորը դիմավորում են ոչ թե ընտանիքի անդամների հետ, այլ աշխատանքի մեջ:
Եւ ի վերջո, ողջունում եմ Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիներին, մեր բոլոր հայրենակիցներին, Հայաստանում, Արցախում, սփյուռքում... ու հատկապես այն մարդկանց, ովքեր այս պահին այստեղ են՝ համայն հայության եւ Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Երեւանի սրտում՝ Հանրապետության Հրապարակում:
Սիրում եմ բոլորիդ, հպարտանում եմ բոլորովդ եւ խոնարհվում եմ բոլորիդ առաջ:
Եւ ծառայում եմ բոլորիդ. ձեր բոլոր ցավերը իմ սրտում են, ձեր բոլոր կարիքները իմ մտքում են, ձեր բոլոր երազանքները իմ հոգում են:
Ժպտացեք իրար սիրելի հայրենակիցներ, որովհետեւ Նոր տարին ահա, եկավ:
Շնորհավոր Ամանոր և Սուրբ Ծնունդ:
Եւ ուրեմն՝
Կեցցե Ազատությունը,
Կեցցենք մենք եւ մեր երեխաները, որ ապրում ենք եւ ապրելու ենք Ազատ եւ Երջանիկ Հայաստանում:
00:16 01/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր տարին նոր սկիզբ է մեր կյանքը նորոգելու և առաջընթացի ուղիներում հաստատուն պահելու. Վեհափառ
21:54 31/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱնհնար է հաջողության հասնել բարոյականության և մշակույթի անապատում. Նախագահ Արմեն Սարգսյանի ամանորյա ուղերձը
18:06 30/12/2019  |  ՀարցազրույցՁմեռ պապիկը կա բոլորի մեջ, պարզապես պետք է արթնացնել նրան հնարավորինս հաճախ. Ռ. Բաբայան
17:30 30/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄանկությունից հիշում եմ թաց ձեռնոցների բույրը. Զոհրաբյան
15:47 30/12/2019  |  ԱնցուդարձՀայ տղաներն ամաչկոտ են. Նրանք երբեք մեզ հետ չեն խոսում. Չինացի աղջիկներ

2020 станет годом экономического, политического, социального и психологического взлета для Республики Армения – Никол Пашинян 01/01/2020   00:52  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом эфире с Площади Республики поздравил соотечественников с Новым годом и Рождеством. В послании, в частности, отмечается:
"Дорогой народ, гордые граждане Республики Армения, гордые граждане Республики Арцах, гордые армяне диаспоры.
Обращаюсь к вам в прямом эфире из сердца Республики Армения и столицы всего армянства Еревана - с площади Республики, на которой в 2018 году мы вместе совершили ненасильственную бархатную народную революцию.
Уходящий 2019 год был первым полным послереволюционным годом, и в своем новогоднем обращении от 31 декабря 2018 года я обещал вам, что в 2019 году мы достигнем новых высот, добьемся новых успехов, в первую очередь, в социально-экономической жизни нашей страны.
Я рад сообщить, что за последний год мы достигли множества видимых, ощутимых и измеримых результатов.
По итогам 2019 года Армения будет иметь самый большой экономический рост не только в нашем регионе, не только в Евразийском экономическом союзе, не только в СНГ и на всем постсоветском пространстве, но также, предположительно, во всем европейском регионе. По итогам 2019 года Армения станет одной из ведущих стран мира по темпам экономического роста.
Граждане Республики Армения могут увидеть и почувствовать произошедшие в нашей экономике изменения:
В 2019 году в Армении отремонтировано столько же дорог, сколько в 2015, 2016, 2017 годах вместе взятых.
Зарплаты военнослужащих, спасателей, учителей, лесников и многих работников сферы здравоохранения увеличились, с 1 января 2020 года увеличатся все виды пенсий и пособий, увеличится также минимальная заработная плата.
Реализуются чисто социальные программы: за счет бюджетных средств 300 детей-воспитанников детских домов, которым государство обязано было предоставить жилье еще с 2003 года, в конце концов получают дома.
Решается жилищная проблема военных пенсионеров, на это выделено более 8 миллиардов драмов.
На обеспечение жильем 121 семьи беженцев выделено 1 миллиард 500 миллионов драмов. Такой программы никогда не было реализовано в Армении.
И мне приятно отметить, что в настоящее время в Армении уровень бедности находится на самом низком уровне с момента начала проведения такого учета.
Международные резервы нашей страны достигли беспрецедентных объемов, превысив 2,8 миллиарда долларов, а налоговые поступления в государственный бюджет в 2019 году перевыполнены на более чем 100 миллиардов драмов.
Правительство Армении реализует множество программ, чтобы помочь тысячам семей преодолеть бедность и достичь процветания посредством труда.
Также важно отметить, что с мая 2018 года в Армении появилось около 84 тысяч новых рабочих мест, число безработных резко сокращается. Более того, сегодня в Армении существуют тысячи вакансий.
Список наших достижений можно продолжать очень долго. Однако я перечисляю все это не только для подведения итогов 2019 года, но и для определения наших ориентиров на 2020 год.
Мы празднуем Новый год с высоким настроением, прочной уверенностью в себе, новой верой в свои силы и свое будущее.
2020 год должен стать годом персонализации этого общенационального настроения, уверенности в себе и веры. В новом году даже скептикам придется поверить в свои силы и свое будущее, и мы должны дать каждому гражданину силу, уверенность в том, что он может, он способен, он в силах добиться успеха в образовании, карьере, предпринимательстве, созидании посредством честной, творческой, грамотной работы, он может обогащаться и обогащать нашу страну.
Мы внесли значительные изменения в Налоговый кодекс, чтобы 2020 год стал исключительным годом для экономической активности наших граждан. После революции сотни миллионов долларов поступают в Республику Армения, и каждый гражданин должен подумать о том, каким проектом творческого предпринимательства он может получить свою из этого национального богатства и какую долю национального богатства он может создать сам.
В Армении настали времена, когда нужно сделать невозможное возможным. В 2018 году очень немногие верили в то, что можно осуществить ненасильственную бархатную народную революцию в стране, а в 2019 году очень немногие верили в то, что мы сможем достичь достойных всемирного внимания экономических показателей.
2020 год станет годом обретения надежды для скептиков и взлета для энтузиастов. 2020 станет годом экономического, политического, социального и психологического взлета для Республики Армения. Таково значение этого момента на многолюдной и преисполненной радости, любви и солидарности революционной площади Республики.
В 2019 году мы практически закрыли постыдную страницу так называемого “оружия 80-х годов”. Всего несколько дней назад Армения приобрела сверхсовременные многофункциональные самолеты Су-30СМ, и наконец у нас есть истребительная авиация, мы приобрели сверхсовременные системы противовоздушной и противоракетной обороны “ТОР-М2КМ”.
В 2019 году мы приобрели беспрецедентное в последние годы количество оружия и вооружения, которые или произведены в 2019 году, или не были использованы вообще. Это беспрецедентная ситуация в истории нашей армии.
Считаю необходимым еще раз повторить, что это сверхсовременное оружие нам нужно для мира, а не для войны. И наш мир сегодня, прямо сейчас, в эту минуту обеспечивают стоящие на передовой, на границе и наблюдающие за нами в своих воинских частях солдаты, офицеры, генералы.
С этой торжественной новогодней трибуны я направляю им поздравления и благодарю за то, что они твердо стоят на страже нашего мира.
Отмечу также, что в армии началось и стремительно развивается внедрение новой системы питания солдат, которая получила широкую поддержку со стороны солдат, их родителей и общества. По итогам 2020 года мы намерены обеспечить все воинские части армянской армии такой системой питания, в результате чего столы наших солдат будут достойны их службы .....
Я направляю особые приветствия сотрудникам полиции Республики Армения, Службы национальной безопасности, министерства по чрезвычайным ситуациям, министерства юстиции, которые проводят эти новогодние минуты на службе, обеспечивая безопасность страны и людей, и благодарю их за службу.
Сердечно приветствую тех сотрудников сферы здравоохранения, энергетики, транспорта, общественного питания и вообще всех, кто встречает Новый год не с членами семьи, а на рабочем месте.
И, наконец, я приветствую всех граждан Республики Армения, всех наших соотечественников - в Армении, Арцахе, диаспоре ... и особенно тех людей, которые сейчас находятся здесь - в центре Еревана, столице всех армян и столице Республики Армения - на площади Республики.
Я люблю вас всех, я горжусь вами всеми и преклоняюсь перед всеми вами.
И я служу всем вам, все ваши боли в моем сердце, все ваши нужды в моем уме, все ваши мечты в моей душе.