ՍԴ դատավորները հորդորել են Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ գործողություններ կատարելիս խստիվ պահպանել սահմանադրական օրենքի պահանջները 12/30/2019   13:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի «Սահմանադրական դատարանի դատավորի անձեռնմխելիությունը» վերտառությամբ 9-րդ հոդվածով սահմանվում են նաև քրեական վարույթի շրջանակում դատավորի նկատմամբ գործողություններ կատարելու պահանջները, այն է՝ այդ գործողությունները կատարվում են` առավելագույնս ապահովելով մինչդատական վարույթի գաղտնիությունը, դատավորի և դատական իշխանության հեղինակության ու անկախության նկատմամբ հարգանքը, բացառելով դատավորի գործունեությանը ուղղակի կամ անուղղակի որևէ միջամտություն:
Իրավասու մարմիններին հորդորում ենք քրեական վարույթի շրջանակում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ գործողություններ կատարելիս խստիվ պահպանել սահմանադրական օրենքի վերոհիշյալ պահանջները:
Անկախ ստեղծված իրավիճակից՝ աշխատում ենք բնականոն հունով, հավատարիմ մնալով Սահմանադրական դատարանի դատավորի բարձր կոչմանը, շարունակելով ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը, գործելով անկախ և անաչառ:
Արաիկ Թունյան
ք․ Երևան
30 դեկտեմբերի 2019թ․
11:29 27/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀավատարիմ եմ մնալու ՍԴ դատավորի իմ տված երդմանը. չեմ պատրաստվում օգտվել վաղ կենսաթոշակի հնարավորությունից. Արևիկ Պետրոսյան (տեսանյութ)
11:45 17/11/2019  |  ՄեկնաբանությունՍԴ անցանկալի անդամներից ազատվելու կառավարության ցանկության իրագործումը կարժենա 1 մլրդ դրամ

Судьи КС Армении призвали при проведении действий в отношении Грайра Товмасяна строго соблюдать требования конституционного закона 12/30/2019   13:52  |  Лента новостей
Судьи Конституционного суда Армении Альвина Гюлумян, Аревик Петросян, Арман Диланян, Грант Назарян, Ашот Хачатрян, Араик Тунян, Феликс Тохян сегодня выступили с заявлением в связи с делом в отношении председателя КС Грайра Товмасяна.
“Статья 9 под заголовком “Неприкосновенность судьи Конституционного суда” конституционного закона “О Конституционном суде” устанавливает также требования к проведению действий в отношении судьи в рамках уголовного производства, а именно: эти действия совершаются с максимальным обеспечением конфиденциальности досудебного производства, уважения  авторитета и независимости судьи и судебной власти, исключая какое-либо прямое или косвенное вмешательство в деятельность судьи”, - говорится в заявлении, размещенном на сайте КС.
Судьи КС призвали компетентные органы при проведении действий в отношении председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна строго соблюдать вышеупомянутые требования конституционного закона.
“Вне зависимости от создавшейся ситуации работаем в штатном режиме, оставаясь верными высокому званию судьи Конституционного суда, продолжая обеспечивать верховенство Конституции, действуя независимо и беспристрастно”, - отмечается в заявлении.