Դատախազին դեռ չի հասել երեք օր առաջ դատախազության գրասենյակ առձեռն փոխանցված միջնորդությունը, որը ենթակա է անհապաղ քննարկման 12/30/2019   13:25  |  Քրեական խրոնիկոն
Հսկող դատախազը դեռևս չի ստացել «5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատերն Արմեն Թավադյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը կալանավորումն անձնական երաշխավորությամբ փոխարինելու վերաբերյալ փաստաբանի միջնորդությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին Դատախազությունից։ Մինչդեռ փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնեց, որ միջնորդությունը ներկայացրել են առձեռն՝ դատախազության գրասենյակ՝ դեկտեմբերի 27-ին։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 27-ին Հովհաննես Խուդոյանը հայտարարել է, որ ԶԼՄ ներկայացուցիչները՝ որպես հարգանքի դրսևորում իրենց գործընկերոջ նկատմամբ, պատրաստակամություն են հայտնել երաշխավորելու, որ պարոն Թավադյանը, գտնվելով ազատության մեջ, որևէ խոչընդոտ չի հանդիսանա քրեական գործի համար։ Թեև դատախազությունից հայտնում են, որ հսկողություն իրականացնող դատախազը դեռևս չի ստացել միջնորդությունը՝ Հովհաննես Խուդոյանը «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց. «Շաբաթ հանդիպել եմ դատախազի հետ։ Ինքը տեղյակ է, որ դիմել ենք։ Իրենց մնում է գործավարությունից թուղթը տալ դատախազին և ու մտածել որոշման մասին»,- ասաց Խուդոյանը։ Հարցին, թե արդյո՞ք կան սահմանված ժամկետներ միջնորդությունը քննարկելու համար՝ Խուդոյանը պատասխանեց, որ բոլոր միջնորդությունները քննվում են անհապաղ։
Հիշեցնենք, որ ոստիկանությունը տեսանյութ էր տարածել, ըստ որի Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներից մեկը Քանաքեռում գտնվող իր գրասենյակ է հրավիրել մարտի 1-ի դեպքերից տուժած անձանցից մեկին ու առաջարկել հրաժարվել տուժողի կարգավիճակից, տված ցուցմունքից և չներկայանալ դատական նիստերին՝ հայտնելով, որ պատրաստ է վճարել այն գումարը, որը պետք է պետությունը տրամադրի որպես դրամական աջակցություն։ Բացի այդ խոստացել է, որ իշխանափոխությունից հետո տուժողին կնշանակեն բարձր պաշտոնի։ Դեպքի առթիվ ոստիկանությունում քրեական գործ է հարուցվել, որով նախաքննությունը կատարվում է ՀՔԾ-ում։
Տարածված տեղեկատվությանն արձագանքել էր նաև «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նախկին գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը` նշելով, որ ոստիկանական այս «օպերացիային» կարող են հաջորդել նոր ձերբակալություններ` չբացառելով նաեւ Ռ.Քոչարյանի որդիներից մեկի ձերբակալությունը: Լևոն Քոչարյանը հայտարարել է, որ երկու տարի շարունակ պնդել են, որ նպատակ չունեն գործի քննությանը խոչընդոտելու և ոչ էլ ցուցմունք կա, որը ցանկություն են ունեցել փոխելու։ Անդրադառնալով ոստիկանության տարածած տեսանյութին՝ նա նշել է երկու տարբերակ՝ կամ աջակիցն է երեք ամիս առաջ հայտնվել հատուկ նպատակով կամ էլ նրա մուտ ուղարկված մարդը։ Այսինքն՝ երկու դեպքում էլ նա նշել էր, որ դա կազմակերպված է եղել իշխանությունների կողմից։ «Աբսուրդ է, որ նման բան անի մի մարդ, ում ճանաչում ենք երեք ամիս»,- հայտարարել է Լեւոն Քոչարյանը։
19:06 27/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՔոչարյանի աջակիցները հանդիպել են Գլխավոր դատախազի խորհրդականի հետ
17:32 27/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀնարավորություն է տրվել դատախազությանը՝ ուղղել իրենց թույլ տված կոպիտ սխալը. Խուդոյան
13:47 27/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«5-րդ» ալիք հեռուստաընկերության հայտարարությունը
09:45 27/12/2019  |  ՄամուլԹույլատրել էին մեկնել ընտանիքի մոտ, բայց կալանավորեցին նոր մեղադրանքով. «Հրապարակ»
16:12 26/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրմեն Թավադյանը կալանավորվեց
15:19 26/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԱրմեն Թավադյանին կալանավորելու հիմքում դրվել է մեկ անձի կիսատ-պռատ ներկայացրած ցուցմունքը

Ходатайство об освобождении владельца “Пятого канала” Армена Тавадяна под личное поручительство еще не дошло до прокурора 12/30/2019   14:50  |  Криминальная хроника
Осуществляющий надзор прокурор пока не получил ходатайство об изменении владельцу телекомпании “Пятый канал” Армена Тавадяна меры пресечения с заключения под стражу на личное поручительство. Об этом "ФактИнфо" сообщили в Генеральной прокуратуре Армении. Между тем адвокат Ованнес Худоян, представляющий интересы Армена Тавадяна, ранее сообщил “ФактИнфо”, что лично подал ходатайство в офис Прокуратуры 27 декабря.
Напомним, 27 декабря Худоян заявил, что представители СМИ в знак уважения к своему коллеге выразили готовность поручиться за то, что г-н Тавадян, находясь на свободе, не станет препятствовать расследованию уголовного дела.
Хотя в надзорном ведомстве заявляют, что прокурор пока не получил ходатайства, Худоян сообщил “ФактИнфо”, что в субботу встретился с прокурором. “Он в курсе, что я обратился. Им остается передать обращение из отдела делопроизводства прокурору и определиться с решением”, - сказал адвокат.
На вопрос по поводу сроков рассмотрения прошения, Худоян указал, что все ходатайства рассматриваются незамедлительно.
Напомним, ранее Полиция Армении опубликовала видеоматериал, в котором сообщалось, что один из сторонников второго президента Армении Роберта Кочаряна пригласил в расположенный в столичном районе Канакер офис одного из пострадавших в ходе событий 1-го марта и предложил ему отказаться от статуса потерпевшего, данных им показаний и не являться на судебное заседание, заявив, что готов выплатить ему сумму, которое государство должно предоставить в качестве денежного содействия. Кроме того, он пообещал, что после смены власти пострадавшего назначат на высокую должность. По данному факту в Полиции было возбуждено уголовное дело, которое находится в ведении Специальной следственной службы.
Подозреваемому в попытке подкупа потерпевших по делу о событиях 1 марта 2008 года Варужану Мкртчяну предъявлено обвинение по пункту 1 части 4 статьи 340("Подкуп или принуждение к даче ложных показаний, ложного заключения или к неправильному переводу, совершенные организованной группой") Уголовного кодекса РА. С него взята подписка о невыезде. В рамках того же уголовного дела по подозрению в совершении преступного деяния, предусмотренного той же статьей, задержан владелец телекомпании “Пятый канал” Армен Тавадян, который позже был взят под стражу по тому же обвинению.
На распрастраненную информацию отреагировал и бывший исполнительный директор Всеармянского фонда “Айастан” Ара Варданян, указав, что за этой полицейской “операцией” могут последовать аресты, не исключив задержания одного из сыновей Р.Кочаряна. Сын экс-президента Левон Кочарян заявил, что на протяжении двух лет они заявляют, что не намерены препятствовать расследованию дела.
Коснувшись распространенного Полицией видеоматериала, он отметил, что есть два варианта: либо сторонник три месяца назад появился со специальной целью, либо человек, отправленный  к нему.
То есть в обоих случаях он указал, что это было организовано властями, назвав абсурдом вероятность совершения нечто подобного человеком, которого они знали три месяца.
13:20 27/05/2019  |  Криминальная хроникаПрокуратура не намерена обжаловать отказ суда в аресте владельца “Пятого канала” Армена Тавадяна
21:14 17/05/2019  |  Лента новостейСК Армении ходатайствует об аресте владельца "Пятого канала” Армена Тавадяна