Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք է առաջադրվել 12/27/2019   11:03  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին մեղադրանք է առաջադրվել։ Այս մասին հայտնում է «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը՝ հղում կատարելով իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանին։
Հիշեցնենք, որ  ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը երեկ ստորագրել է Սահմանադրական դատարանի դատավորներին վաղաժամ թոշակի ուղարկելու մասին օրենքը, ինչից որոշ ժամանակ անց ՀՔԾ քննիչ գնացել էր ՍԴ, սակայն Հրայր Թովմասյանն այդ պահին ՍԴ վարչական շենքում չի եղել։
Պայմանավորվածության համաձայն՝ այսօր առավոտյան քննիչը կրկին գնացել է ՍԴ՝ հարցաքննելու։ Վա» առավոտից ՍԴ-ի մոտ են հավաքվել նաեւ տարբեր իրավապաշպաններ։ Արցախի նախկին ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանը հայտարարել է, որ այսպես պետականություն չեն կառուցում։
ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանի գնահատմամբ՝ այս գործողությունների նպատակն է՝ առաջին հերթին Հրայր Թվմասյանին որևէ կերպ մեկուսացնելը։
«Ակնհայտ է դառնում, որ մեզ մոտ քրեական գործերի հարուցման նվազագույն պահանջները կտրուկ նվազել են։ Որևէ մեկ անձի ցուցմունքով կարելի է քրեական հետապնդում սկսել և Արա Բաբլոյանինը վառ օրինակ է։ Կարող եմ թվարկել բազմաթիվ քրեական գործեր, որոնցում մարդկանց ներգրավել են որպես մեղադրյալ և որևէ քննչական գործողություն չի ունենում»,-նշել Դավիթ Հարությունյանը։

Главе Конституционного суда Армении Грайру Товмасяну предъявлено обвинение 12/27/2019   11:20  |  Криминальная хроника
Председателю Конституционного суда Армении Грайру Товмасяну предъявлено обвинение, сообщает корреспондент “ФактИнфо” со ссылкой на правозащитника Рубена Меликяна.
Согласно договоренности, сегодня утром следователь прибыл в КС для проведения допроса. С раннего утра у здания суда собрались также ряд представителей юридического сообщества. Бывший омбудсмен Арцаха Рубен Меликян, комментируя происходящее, заявил, что государство таким образом не строят.
По оценке же экс-министра юстиции Армении Давид Арутюнян, цель этих действий – изолировать каким-либо образом Грайра Товмасяна.
“Становится очевидным то, что минимальные требования для возбуждения уголовного дела у нас резко сократились. Инициация уголовного преследования по показаниям одного человека и случай с Ара Баблояном(бывший спикер парламента Армении – Прим.ред.) – яркий тому пример”, -заявил он.