Այս գործողությունը նպատակ ունի վախի մթնոլորտ ստեղծել ուսանողական և երիտասարդական շրջանակներում. ՀՅԴ Նիկոլ Աղբալյան ուսանողական միություն 12/25/2019   11:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՅԴ Նիկոլ Աղբալյան ուսանողական միությունը դատապարտում է ոստիկանության կողմից իրականացված գործողությունները ԵՊՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Դավիթ Ափոյանի նկատմամբ:
«Անընդունելի ենք համարում գիտակրթական հաստատությունում ուսանողության ընտրված ներկայացուցչի, ԲՈւՀ-ի կառավարման խորհրդի անդամի նկատմամբ, առանց որևէ հիմնավորման, ուժի չպատճառաբանված կիրառումը։ Մեր համոզմամբ այս գործողությունը նպատակ ունի վախի մթնոլորտ ստեղծել ուսանողական և երիտասարդական շրջանակներում և ևս մեկ ապացույց է, որ իշխանությունների քաղաքականության, գործողությունների նկատմամբ ուսանողական շրջանակներում դժգոհությունների աճը փորձ է արվում կանխել իրավապահ մարմինների ոչ համաչափ գործողություններով։
Իշխող կուսակցության կողմից հայտարարված «ԲՈւՀ-ական ինքնուրույնության» մակարդակի բարձրացման փոխարեն փորձ է արվում ոստիկանության կողմից ուժի կիրառմամբ ամբողջական վերահսկողություն սահմանել ԲՈւՀ-երի ուսանողական ինքնավարության մարմինների, ինչպես նաև կառավարման խորհուրդների նկատմամբ։
ՀՅԴ ՆԱՈւՄ-ը պահանջում է ԲՈւՀ-երի ղեկավարներից ապահովել ուսումնական հաստատությունների՝ օրենքով սահմանված բոլոր իրավունքների և ազատությունների անվերապահ իրացումը, թույլ չտալ ուժային կառույցների ներկայացուցիչների ապօրինի գործողությունների իրականացումը ԲՈւՀ-երի տարածքներում։ Մենք կոչ ենք անում նաև իրավապահ և ուժային կառույցների ներկայացուցիչներին բացառապես գործել օրենքի շրջանակներում՝ զերծ մնալով քաղաքական գործընթացներում մասնակից դառնալուց», - ասված է հայտարարության մեջ:
11:40 25/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴավիթ Ափոյանին բերման ենթարկելու կապակցությամբ ծառայողական քննություն է նշանակվել
19:09 24/12/2019  |  ՄեկնաբանությունԶարհուրելի է. ուսխորհրդի նախագահը ձեռնաշղթաներով և յոթ-ութ ոստիկանի մասնակցությամբ «հրավիրվել է» վկայի կարգավիճակով. Գոհար Մելոյան
16:16 24/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵՊՀ ՈՒԽ նախագահ Դավիթ Ափոյանն ազատ արձակվեց
16:14 24/12/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՈւԽ նախագահ Դավիթ Ափոյանը ապօրինի բերման է ենթարկել ընգծված ռեպրեսիվ եղանակով. հայտարություն
15:12 24/12/2019  |  ՄեկնաբանությունՈստիկանության գործողությունները գնահատում եմ ապօրինի. Ղազինյանը պահանջում է ազատ արձակել Դավիթ Ափոյանին
14:50 24/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴավիթ Ափոյանը բերման է ենթարկվել խուլիգանության գործով. Նոր մանրամասներ
14:06 24/12/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՈւԽ նախագահ Դավիթ Ափոյանին բերման են ենթարկել հարուցված քրեական գործի շրջանակներում

Студенческий союз “Никол Агбалян” об инциденте с Давидом Апояном: “Эти действия нацелены на создание атмосферы страха” 12/25/2019   13:52  |  Лента новостей
Студенческий союз “Никол Агбалян” АРФ “Дашнакцутюн” выступил с заявлением, которым осудил действия Полиции в отношении  главы студенческого совета Ереванского государственного университета (ЕГУ) Давида Апояна.
“Считаем недопустимым необоснованное, неаргументированное применение силы в научно-образовательном учреждении в отношении избранного представителя студенчества, члена Совета правления вуза. Мы убеждены, что эти действия нацелены на создание атмосферы страха в студенческих и молодежных кругах и является еще одним свидетельством того, что предпринимается попытка предотвращения возрастающего недовольства политикой и действиями властей в студенческом сообществе несоразмерными действиями правоохранительных органов”, - говорится в заявлении.
Авторы заявления отмечают, что “вместо анонсированного правящей партией повышения уровня “вузовской автономии” предпринимается попытка посредством приненения силы полицией установить полный контроль над органами студенческой автономии в вузах, а также советами правления”.
Студенческий союз “Никол Агбалян” АРФД требует от руководства вузов обеспечить безоговорочную реализацию всех предусмотренных законом прав и свобод образовательных учреждений, не допускать незаконных действий представителей правоохранительных органов на территориях вузов.
“Мы также призываем представителей правоохранительных и силовых структур действовать исключительно в рамках закона, воздерживаясь от участия в политических процессах”, - отмечается в заявлении.