Գործարարությամբ երբեւէ չեմ զբաղվել, մութ գործարքների մեջ ընդգրկված չեմ եղել. Արթուր Գոյունյան (տեսանյութ) 12/20/2019   13:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախկինոմ զբաղեցրած պաշտոնները կամ դրանցով պայմանավորված կապերը որեւէ ազդեցություն չունեն եւ չեն էլ կարող ունենալ իմ ներկա գործունեության վրա։ Ես ոչ մեկի մարդը չեմ եղել, - այսօր նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ քրեակատարողական ծառայության ղեկավար Արթուր Գոյունյանը։ Վերջինս այդ պաշտոնն ստանձնել է 2019 թվականի հուլիսին։
Այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում Ա.Գոյունյանը նշել է, որ քրեակատարողական ծառայությունը ղեկավարելու առաջարկն ստացել է արդարադատության նախարարից։ «Իմ առջեւ պահանջ է դրվել համակարգում իրականացնել արմատական բարեփոխումներ, դատապարտյալների եւ կալանավորների պահման պայմանների էական բարելավում, սննդի որակի բարձրացում, բժշկական սպասարկման ոլորտի արդիականացում, բարձրացնել կարգապահությունը, բացառել կոռուպցիոն դրսեւորումները եւ պետական միջոցների ոչ արդյունավետ տնօրինումը, պայքար մղել քրեական ենթամշակույթի դեմ»,- ասաց Ա.Գոյունյանը՝ նշելով, որ համաձայնել է իր բազմամյա փորձը ծառայեցնել խնդիրների լուծմանը։
Նշեն, որ Ա.Գոյունյանը երկար տարիներ աշխատել են քննչական եւ դատախազական մարմիններում։ Անդրադառնալով իր նախկին պաշտոնավարմանը՝ Ա.Գոյունյանը նշեց. «Իմ նախկինոմ զբաղեցրած պաշտոնները կամ դրանցով պայմանավորված կապերը որեւէ ազդեցություն չունեն եւ չեն էլ կարող ունենալ իմ ներկա գործունեության վրա։ Ես ոչ մեկի մարդը չեմ եղել, ես գործի մարդ եմ ։ երբեւէ կաշկանդվածություն չեմ ունեցել եւ չեմ էլ կարող ունենալ»։
Նրա խոսքով՝ 50 տարին լրացած անձը չի կարող արմատապես փոխվել, այն էլ դեպի բացասական կողմը։ «Գործարարությամբ երբեւէ չեմ զբաղվել, մութ գործարքների մեջ երբեք ընդգրկված չեմ եղել։ Որպես բազմազավակ ծնող եւ թոռների պապ ցանկություն էլ չունեմ ներքաշվելու մութ գործարքներում եւ արատավորել իմ անունը»,- ընդգծեց նա։

Главный тюремщик Армении: я никогда не занимался бизнесом, в темных делах не замешан 12/20/2019   14:06  |  Лента новостей
Руководитель Уголовно-исполнительной службы Армении Артур Гойюнян заявил, что его прежняя работа на различных должностях и обусловленные с ней связи не влияют и не могут повлиять на его нынешнюю деятельность. Артур Гойюнян занял пост главы пенитенциарной службы в июле 2019 года.
В ходе сегодняшней пресс-конференции Гойюнян отметил, что предложение возглавить Уголовно-исполнительную службу получил от министра юстиции Армении.
“От меня потребовали провести коренные реформы в системе, существенно улучшить условия жизни и качество питания осужденных из заключенных, модернизировать сферу медицинского обслуживания, повысить дисциплину, исключить коррупционные проявления и неэффективное распоряжение государственными средствами, развернуть борьбу против криминальной субкультуры”, - сказал Гойюнян, указав, что согласился использовать свой многолетний опыт для решения проблем.
Отметим, что Гойюнян много лет проработал в органах следствия и Прокуратуры. Коснувшись своей прежней деятельности, А. Гойюнян заявил: “Я не был чьим-то человеком, я человек дела. Я никогда был и никогда не буду скован”.
По его словам, человек, которому уже перевалило за 50 лет, не может коренным образом измениться, к тому же в негативную сторону.
“Я никогда не занимался предпринимательской деятельностью, не был замешан в сомнительных сделках. Как многодетный отец и дедушка  у меня нет желания быть втянутым в темные дела и порочить свое имя”, - подчеркнул он.