ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ Սիլվա Համբարձումյանի գործով դատական նիստը հետաձգվել է 12/16/2019   13:57  |  Քաղաքացիական իրավունք
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ գործարար Սիլվա Համբարձումյանի գործով դատական նիստն այսօր կրկին հետաձգվել է։ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի դատավոր Էդիկ Ավետիսյանը հետաձգել է նիստը, քանի որ Սիլվա Համբարձումյանի կողմից ներգրավվել է նոր պաշտպան, որը չի հասցրել ծանոթանալ գործի նյութերին։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է 2020թ․ հունվարի 29-ին, ժամը 13:10-ին։
Հիշեցնենք, որ հայցադիմումը ներկայացվել է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանի կողմից՝ զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները հերքելու և երկու միլիոն ՀՀ դրամ փոխհատուցում բռնագանձելու պահանջներով: Հայցադիմումի հիմք է հանդիսացել Սիլվա Համբարձումյանի կողմից 02.11.2018 թվականին «Հայացք» մամուլի ակումբում ասուլիսի ժամանակ հնչեցված հետևյալ արտահայտությունը․ «Ես2008 թվականին խոշոր գործարք եմ արել արաբների հետ և ինձ չխանգարելու համար վճարել եմ և՛ հանրապետության նախագահին՝ Քոչարյան Ռոբերտին, և՛ ...»:

Заседание суда по иску экс-президента Армении Роберта Кочаряна против Сильвы Амбарцумян вновь отложено 12/16/2019   14:29  |  Суд по делу второго президента РА
Заседание суд апо иску второго президента Армении Роберта Кочаряна против Сильвы Амбарцумян сегодня вновь отложено. Судья суда общей юрисдикции первой инстанции города Ереван Эдик Аветисян перенес заседание ввиду того, что Сильва Амбарцумян привлекла нового адвоката, который не успел ознакомиться с материалами дела.
Следующее судебное заседание назначено на 29 января 2020 г., в 13:10.
Напомним, что иск был подан адвокатом Роберта Кочаряна Арамом Орбеляном с требованием опровергнуть фактические данные, являющиеся клеветой, и взыскать компенсацию в размере двух миллионов драмов.
Основанием для иска послужило заявление Сильвы Амбарцумян в ходе пресс-конференции от 2 ноября 2018 года в пресс-клубе “Айацк”: “В 2008 году я совершила крупную сделку с арабами и за то, чтобы мне не мешали, заплатила и президенту республики - Кочаряну Роберту и...”